יאיר ריינר. צילום: לואיז גרין.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

תחליטו: אני - או הבית היהודי

אני מכיל אנשים שמצביעים למפלגות המייצגות דעות שאני מאוד מתנגד להן, אבל אני לא יכול להכיל אנשים שמכירים אותי ואת בן זוגי, או את חבריי שמצביעים באופן מודע למפלגה שהמצע שלה וההתבטאויות שלה הן נגדי, נגד מתן זכויות שוות לי ולדומים לי. כיצד אדם המגדיר אותי כחבר, או כבן משפחה, יכול להסתכל לי בעיניים כשהוא תומך במפלגה כזאת?

ישראלים ידועים בכך שיש להם דעה פוליטית מוצקה ונחרצת על כל עניין ופרט. לצערי, אם נסתכל טוב טוב פנימה, כל אחד על עצמו, נראה שהרבה פעמים דעותינו לא מושתתות על חשיבה עמוקה, ידע או חקירה מעמיקה. אנחנו מסגלים לנו דעות חדשות רק כי הן שכנות של הדעות הקודמות שלנו. אנחנו נחפזים לגדף את כל מי שמתנגד לדעתנו, מצהירים שכל מי שחושב אחרת הוא רפה שכל, יפה נפש, גזען ושישכח מלדבר איתנו. אנו מתעלמים מכך שלמציאות יש חוצפה להיות בעלת רבדים, ושהם לא צבועים רק בשחור לבן אלא ניחנו בנטייה מעצבנת להיות צבעוניים, ומי כמונו יודע שריבוי צבעים זה טוב.

לשמחתי שפר מזלי (באמת, לא בציניות) ומעגל האנשים הקרובים אלי כולל מצביעים של הבית היהודי.

למה אני אומר ששפר מזלי? כי בגלל התכונה המאוסה שלי להיות "יפה נפש", אני נפעם תמיד מפלורליזם, ממגוון דעות, מכך שלא כולנו חושבים אותו דבר ובאותה דרך. בעיני המגוון מעיד על יופי אנושי צרוף. עד למפגש שלי עם אותם אנשים, חלקם משפחה שהצטרפתי אליה מכוחה של הזוגיות שלי וחלקה חברים שעם השנים ביססו דעות כאלה או אחרות, היו לי דעות מגובשות על מצביעי הגוש הציוני דתי, או כפי שאהבתי לכנות אותם עד אז 'המתנחב"לים', ואז גיליתי שיש ביניהם אנשים רבים עם ערכים שלא שונים בהרבה מהערכים שלי. אנשים עם כוח נתינה ואהבה גדול מאוד. בד בבד יש כמובן גם פערים גדולים מאוד, כאלה שלא תמיד ניתן לגשר עליהם, נושאים שלעולם לא נגיע בהם להסכמה, דעות שלא תמיד נוח לשמוע ושכל שיחה פוליטית מלווה ברגשות סוערים שלא תמיד היית רוצה להכיל. אט אט למדתי לקבל את מהות השוני ביני לבינם, יש אנשים שחושבים אחרת ממני, הם אינם אנשים רעים, וזה בסדר שלא כל העולם חושב כמוני.

אני לא מסכים עם מאה אחוז מהמצע של הבית היהודי, הוא מייצג עבורי את ההיפך מכל מה שאני מאמין בו, בעיקר בתחומים המדיניים ביטחוניים. אין ספק, יש פה פער ענק, אני לא יכול להסכים עם דרכם, אבל כאמור, אני מבין שאנשים יכולים להחזיק בדעה כזאת, ועם כמה שאני לא מסכים לה, אני מסוגל לראות את העולם דרך הפרספקטיבה שלהם ולהבין את מקור הדעות האלה. במשטר דמוקרטי עלי לעשות כמיטב יכולתי להתנגד לדעותיהם, לשנות ולהשפיע, ולחזק את מי שמקדם את הפרספקטיבה שלי. עכשיו כשאמרתי את זה, יש דבר אחד שאני לא מסוגל להסכים לו, דבר שמונע ממני להסתכל למשפחה ולחברים בעיניים כשאני נפגש איתם, ואני מתכוון לדעותיהם על אורח החיים שלי ושל כמותי. הבית היהודי מנסה לזגזג בדרך פוליטית בין עדינות לאגרסיביות, בין אם אלה הצהרות הומופוביות בריש גלי, או הצהרות עמומות ומנוסחות בקפידה על הומוסקסואליות.

למעשה אני לגמרי מסוגל להכיל את זה שאנשים מצביעים למפלגות המייצגות דעות שאני מאוד מתנגד להן, ולא רק יכול להכיל, אני מודה על כך שאני חי במקום המאפשר לדעות שונות ורחוקות להתקיים זו לצד זו. אבל אני לא יכול להכיל אנשים שמכירים אותי ואת בן זוגי, או את חבריי שמצביעים באופן מודע למפלגה שהמצע שלה וההתבטאויות שלה הן נגדי, נגד מתן זכויות שוות לי ולדומים לי. כן, זה מורכב, הם שוללים זכויות גם מעוד הרבה אנשים אחרים והאמת שזה מפריע לי במידה שווה. אני יכול לצעוק נגד זה עד מחר והאפקטיביות של המחאה שלי כלפי המשפחה והחברים תהיה ותמשיך להיות מינימלית. איך אני יכול להגיע לארוחה משפחתית, לדבר עם כולם ולהסתכל להם בעיניים כשהם באופן מופגן מצביעים למי שלא חושב שמגיעות לי זכויות שוות כמו לשאר האזרחים? איך אני יכול להיפגש עם חברים שמקדמים מפלגה שנותנת מקום להתבטאויות הומופביות, שברשימתה נמצאים כמה מהאנשים עם הדעות היותר חשוכות על הקהילה? כיצד אדם המגדיר אותי כחבר, או כבן משפחה, יכול להסתכל לי בעיניים כשהוא תומך במפלגה כזאת?

מצביעי הבית היהודי יכולים להאשים אותי בהרבה דברים – שאני בוגד, שאיני פטריוט, שאני חי בבועה, שאני מסכן את העם שלנו, ובעוד הרבה דברים שאני לא, וזכותם לחשוב כך. כל אלה לא באמת משפיעים עלי. אני מסוגל להכיל את דעותיהם הלא סובלניות על מי שחושב אחרת מהם, אבל אקט הבחירה ברשימה זו הוא כבר פגיעה ישירה בי ובכל מי שנמצא בקשת הרחבה של הקהילה שלי, סוג של חיסול ממוקד. אני לא יכול להשלים עם זה, זה מאוד מקשה עלי.

אני יודע שבעצם כתיבת שורות אלה אני מציב את האנשים האלה בדילמה, מצד אחד אני מציג בפניהם דרישה חד משמעית - או אני או הבית היהודי, ומצד שני הרי המפלגה הזאת מייצגת את רוב דעותיהם. איני יודע אם הם יכולים למצוא מפלגה אחרת שתוכל להוות אלטרנטיבה עבורם. אני רק יודע מה אני הייתי עושה, לא הייתי מצביע למפלגה שתגזול זכויות באופן ישיר, בוודאי שלא מחברים ומשפחה, אבל גם מאנשים באופן כללי.

עוד בנושא:

הקהילה הגאה יוצאת לשטח: הפגנות באירועי "הבית היהודי" ברחבי הארץ
מה חושבים מתמודדי הבית היהודי על נישואים גאים?
איך רדיפת הומואים הפכה לערך של הציונות הדתית
נישואים גאים הם אינטרס דתי-יהודי

למידע ועדכונים שוטפים, ודיווחים על פעילויות ברחבי הארץ - הצטרפו לדף הפעילים של גוגיי בפייסבוק

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2022 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...