פעילות גאווה בבאר שבע
גאווה בבאר שבע. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"באר שבע היא לא פריפריה, וגם בה יש מקום לגאווה"

"באר שבע הינה עיר חופשית וסובלנית, הרבה יותר ממה שחושבים עליה", מספר זיו קנר, ממקימי עמותת "בית גאה" שפועלת בבירת הנגב. הוא וחבריו ישיקו את העמותה ביום רביעי הקרוב, במטרה לקדם את פעילות הקהילה בעיר ולהוות מוקד מפגש והיכרות של להט"בים מהדרום. "זהו מקום חם ונוח, אבל הייתי שמח להיתקל ביותר דגלי גאווה מתנוססים מחלונות הבתים ומעסקים ורודים, שייצגו בצורה אותנטית את עוצמת הקהילה הגאה בעיר", הוא מספר. ראיון

ביום רביעי הקרוב, ה-14/1, יתקיים אירוע ההשקה של עמותת "בית גאה בבאר שבע". מדובר בעמותה חדשה, שנועדה לקדם את פעילות הקהילה בבירת הנגב, ועל מנת להיות מוקד מפגש והיכרות של להט"בים מהדרום. באירוע, שיחל בשעה 20:00 במרכז הצעירים בעיר (רחוב הרצל 12, העיר העתיקה), יוצגו אנשי הצוות ובעלי התפקידים בארגון החדש, תערוכת אמנים ותוכנית אמנותית הכוללת הופעה של הזמרת תמר אייזנמן. לרגל השקת הארגון החדש, שוחחנו עם זיו קנר, אחד היזמים שמאחורי ההקמה, על החיים הגאים בבאר שבע.

"בשנת 2000 החלה הפעילות הגאה בבאר שבע בצורה מאורגנת בסניף באר שבע של אגודת הלהט"ב", מספר קנר. "הפעילות קמה מלמטה - כצורך של צעירות וצעירים אשר רצו מקום קהילתי למפגש והיכרות. במשך השנים נפח הפעילות גדל והתעצם כשבסופו של דבר הפעילות של הקבוצות החברתיות בסניף התקיימה כמעט כל יום בשבוע, בנוסף לקבלת שבת גאה, טיולים, ציון אירועים (קהילתיים ולאומיים) וחגים. גם אירוע הגאווה שהתקיים בעיר במשך 4 שנים צמח מתוך הפעילות בסניף. בסניף עברו אלפי חברות וחברים מהקהילה, כשרבים מהם נשארו בעיר ובסניף או המשיכו להתנדב בארגוני קהילה אחרים".

"לפני כחצי שנה החליטו באגודה הארצית שאין הם מעוניינים להמשיך ולהחזיק בסניפים, ללא קשר לרמת הפעילות בהם. אנו החלטנו שלא לוותר ולקחת את גורלנו בידינו ולהקים עמותה המבוססת על התנדבות חברות וחברי הקהילה המקומית למען הקהילה המקומית. העמותה היא אינה מטרה אלא הדרך בשביל לקדם את הקהילה הגאה בעיר, לגבש אותה ולתת לה מקום פעילות. למרות האתגר והקשיים- זוהי הזדמנות מצוינת להתפתחות קהילתית ולחיבור חזק יותר של חברי הקהילה לפעילות הגאה בעיר. ההרגשה כי אנו האחראיות והאחראים ובלעדינו לא יקרה דבר מעצימה ונותנת הרבה מוטיבציה ורצון ליזום וליצור", הוא מוסיף.

מדוע צריך עמותה ממוקדת בפעילות בבאר-שבע? מה מיוחד דווקא בב"ש לעומת מקומות אחרים?

"בארץ ישנם שני מודלים למרכזים קהילתיים: האחד הוא "הבית הפתוח" בירושלים, והשני הוא "המרכז הגאה" בתל אביב. הבית הפתוח בירושלים הוא עמותה אחת מקומית המרכזת תחתיה את כלל הפעילויות הקהילתיות בירושלים, לעומתה המרכז הגאה בתל אביב נותן גג למספר ארגונים קהילתיים בעלי אג'נדות ומטרות שונות. לטעמנו מודל הבית הפתוח מתאים יותר עבור האקלים החברתי והקהילתי בבאר שבע תוך התאמות ושינויים הרלוונטים לאוכלוסייה המקומית. במסגרת אחת יש מקום רב יותר לחיזוק שיתוף הפעולה הפנים קהילתי."

האם אתם מייצגים גם ישובים אחרים בסביבה?

"אומנם הארגון נקרא "בית גאה בבאר שבע" אך למען האמת הוא נותן בית לכלל הקהילה באזור הדרום. אזור הדרום הינו הגדול ביותר מבחינה גיאוגרפית, והעיר הגדולה והמרכזית בו הינה באר שבע. בבית ניתן למצוא פעילות ופעילים מקיבוצים, מושבים, ישובים וערים אחרות בכל איזור הדרום- החל מישובי הלווין של באר שבע כעומר, מיתר ולהבים ועד לישובים מרוחקים יותר כאשקלון, קרית גת, אופקים ערד, דימונה ועוד."

איזו אג'נדה אתם מביאים אתכם? מה העמדה החברתית שלכם?

"מטרת העל של הארגון היא קיום ופיתוח קהילה גאה בב"ש ובסביבה, אשר מושגת באמצעות שלוש מטרות משנה: יצירת בית חם מזמין ומכיל, מעורבות חברתית במרקם העירוני והפנים קהילתי ויצירת קשר ומתן מענה לכלל גווני הקהילה."

האם מדובר בארגון פוליטי? האם יש לכם הזדהות עם אחת המפלגות או/ו גופים פוליטיים?

"כל ארגון חברתי הוא פוליטי. אם הרצון שלנו הוא לקדם את הקהילה הגאה- זוהי מטרה פוליטית. עם זאת, אנו חסרי הזדהות מפלגתית ואמונתנו היא כי על המאבק לזכויות עבור הקהילה הגאה להיות חוצה מפלגות."

מה הקשיים הספציפיים של אנשים באזור הפעילות שלכם, לעומת המרכז למשל?

"באר שבע הינה עיר חופשית וסובלנית, הרבה יותר ממה שחושבים עליה. לצערנו אנו נתקלים לעיתים במקרי להטב"קופוביה, אך לא במינון שונה ממקומות אחרים בארץ. אחת ממטרותינו הינה לפעול להגברת הסובלנות כלפי הקהילה על מנת שמקרים אלו לא יהיו כלל."

אומרים לא פעם שיש הבדל באנשים בין המרכז לפריפריה, מבחינת מעורבות חברתית, אכפתיות וכו'. מה דעתך על זה? האם זה נכון?

"קודם כל באר שבע הינה מטרופולין המשרת עשרות ישובים בגדלים שונים באזור נרחב ולא כפר מרוחק, ולכן ההתייחסות אליה כפריפריה מוטעית בעיניי.  הקהילה הגאה הבאר שבעית בעלת מארג אנושי מיוחד, חום אנושי, אכפתיות וערבות הדדית. אפשר לטעון כי הסיבה לכך היא כי הקהילה פה מצומצמת יותר, אבל אנו לא רואים קהילה דומה בישובים אחרים בסדר הגודל של באר שבע. לטעמי הסיבה העיקרית לכך היא הפעילות בבית אשר מעצימה ומחברת בין הקהילה. אני מקווה כי הבית שלנו יהווה מודל לחיקוי ועוד נראה בעתיד בתים נוספים דומים ברחבי הארץ."

מהיכן מגיע המימון לפעילויות? האם יש סיוע של ארגונים קיימים? תמיכות כספיות? מימון עירוני?

"עד היום המימון לסניף היה מאגודת הלהט"ב, אך מאז שיצאנו לעצמאות זה נפסק ואנו מנסים למצוא דרכי מימון חלופיות. לצערנו על פי חוק לא ניתן לקבל תמיכה עירונית או זיכוי במס על תרומה לעמותה שקיימת פחות משנתיים ולכן כרגע אנו נסמכים בבלעדיות על דמי חברות ותרומות של חברות וחברי קהילה בעיר ומחוצה לה. "

הזכרת שהאמהות מעורבות בפעילות. איך זה קרה? במה זה בא לידי ביטוי?

"האמהות הצטרפו לקהילה במסגרת מפגשי ההורים המתקיימים כבר שנים רבות בהנחיית בתיה וייגל. בנוסף לכך בשנים האחרונות אנו מקיימים "הורה בקפה"- כלומר נוכחות של הורה בבית במהלך הפעילויות על מנת לתת אוזן קשבת ועצות מועילות מנקודת מבט הורית לחברות וחברי קהילה, בעיקר בהקשר של יציאה מהארון. פעילויות אלו הפכו אותן לחלק בלתי נפרד מהקהילה ולבעלות שותפות פעילה בניהול הבית השוטף.

למען האמת בוועד המנהל של העמותה מתקיים שיתוף פעולה של נשים גאות, גברים גאים והורים גאים. הרצון הוא לפנות ולגייס גוונים נוספים בקהילה על מנת להוות מדגם מייצג של כלל הקהילה בעיר. האג'נדה שלנו היא כי רב הדומה על השונה וכוחנו באחדותנו. רק ככה ניצור חברה סובלנית ומקבלת עם קהילה גאה בולטת ופעילה. "

האם העובדה שמדובר בקבוצה שבחלקה הלא-קטן סטודנטיאלית משפיעה לראייתך על המאפיינים שלה? האם אתם חוששים שיקרה לכם מה שקרה בקבוצות פעילות ממוקדות-סטודנטים אחרות, שבהן הארגון "מת" לאחר שגרעין המייסדים עזב או איבד עניין?

"הפעילות קיימת כבר כ- 14 שנה ברציפות, רק שמהיום היא תחת כובע מעט שונה. זה נכון שסטודנטיות וסטודנטים מהווים נתח משמעותי אך הם ממש לא היחידים. בנוסף, לא נדיר לראותם נשארים פה בסיום התואר, והקהילה היא חלק נכבד בכך. אני ובן זוגי יכולנו בקלות לעבור לאזור ולעיר אחרת, אך בחרנו להישאר ואנו ממש לא היחידים. "

מה אתה אוהב בחיים בב"ש? בסביבה?

"באר שבע היא עיר נוחה מאוד למגורים. היא מרווחת ושקטה, אך עם זאת יש בה את כל הפסיליטיז של עיר גדולה רק בלי פקקים ומצוקת חניה. הדבר העיקרי שאני אוהב בה הוא הקהילה המשפחתית והחמה."

ואילו דברים חסרים לך בב"ש?

"האמת? לא חסר לי כלום ברמה האישית. עם זאת הייתי שמח לראות נראות גאה רבה יותר. אומנם הנראות קיימת, אך הייתי שמח להיתקל ביותר דגלי גאווה מתנוססים מחלונות הבתים ומעסקים ורודים, שייצגו בצורה אותנטית את עוצמת הקהילה הגאה בעיר."

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...