טל איתן. צילום: צילום אישי.
כשאת/ה מצביע/ה לבית היהודי זה נגדי
קמפיין הפייסבוק קורא לאנשים להחליף את תמונת הפרופיל שלהם. צילום: מתוך הקמפיין.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נישואים גאים הם אינטרס דתי-יהודי

מצביעי הבית היהודי משולים לאיש המכסה את עיניו בידיו ומביט לעולם מתוך חרך זעיר שנבקע בין אצבעותיו. חרד מפני כניסת האור אל שמורות עיניו, נבוך מן האפשרות להיחשף לערכים אוניברסליים - וגם יהודיים, ומלאי אמונה - של אהבת האחר שגם הוא נברא בצלם. לכן על הציבור הדתי הנאור (וכן, יש כזה) לאמץ את הנישואים החד-מיניים המחזקים, בתורם, את המסורת היהודית ויאפשרו להומואים ולסביות להקים בית בישראל. אדרבא: החלופה שתאפשר מסגרת נישואים אזרחיים היא זו שבסופו של יום תסכן את מעמדו של המוסד הדתי המתערער ממילא

כאשר אתה מצביע לבית היהודי, אתה לא מצביע נגדי. אתה מצביע נגד עצמך. נגד הסיכוי - שאמנם נראה קלוש, אבל הוא עדיין קיים ואפשרי - שיבוא יום ויהיה כאן מקום טוב לכולם. שתהיה לנו מדינה יהודית ודמוקרטית, אבל גם דמוקרטית ויהודית, בה יוכלו לדור תפיסות עולם שונות, אפילו מתחרות, אפילו מנוגדות, זו לצד זו. שבה יהיה מקום להיות יהודי מאמין וגם כופר גאה. צדיק שלם וחוטא מושלם. מדינה ובה ערך חיי אדם - כל אדם - יהיה מעל לכל. וזכותו של איש, כל איש, וכל אשה, יהיה לכבוד ולצדק, לשוויון ולמימוש עצמי, לשלווה ולאושר, עד כמה שאפשר.

היום, זה נשמע חזון אוטופי. כמעט כמו שחלום הקמת מדינה יהודית היה נראה בלתי-אפשרי, דמיוני, אפילו הזוי, לפני פחות ממאה שנים. הוא אוטופי לא פחות מהרעיון לפיו נשים יוכלו להצביע לבחירות, לבחור למי להינשא, להיות בעלים, סליחה - בעלות, של קרקעות ונכסים. אם יש משהו שעלינו ללמוד מהעבר הוא שמה שעשוי להיראות היום חזון אוטופי-אופיטמיסטי, תמים או אפילו סהרורי - בהחלט יכול להתגשם. כאילו וכל המהלכים המדויקים נשזרו בדיוק זה בזה כדי להביא לנקודה המדויקת במקום ובזמן שבו זה יהיה אפשרי.

הרצון של הומואים ולסביות להינשא, הוא לא משהו שאפשר להטיל בספק. גם לא את הזכות הנגזרת מכך. רבים מחברי הקהילה מרגישים שהם רוצים לאמץ את המודלים מבית הוריהם. את המסגרות שבהן גדלנו, ושאותן אנחנו מקדשים ושעליהן אנחנו חולמים. זו לא מכה למוסד הנישואים, זו לא פגיעה בו: בדיוק ההיפך הוא הנכון. זה תיקוף, חיזוק, של מסורת ושל ערכים נורמטיביים. יש גם לא מעטים שסבורים שנישואים הם מוסד מיושן ולא רלוונטי, שרק מדכא את האנשים הלוקחים בו חלק. וזה בדיוק היופי בדמוקרטיה ובחופש מחשבה. יכולתם של אנשים שונים לפרש לגמרי אחרת בדיוק את אותם הדברים. ולא רק לדמיין, או לחלום, אלא גם ליישם, לממש, לחיות את הערכים שלהם. ובכלל זה, כמובן, להינשא.

המהפיכה שמאפשרת ללהט"בים - לסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים - להגדרה עצמית, לדרישת שוויון, לניראות, למקום, לחופש - כבר התרחשה מזמן. הכרה בנישואים גאים, למשל, היא רק הספיח, חתיכה אחת מתוך פאזל שבחלקו הגדול כבר הושלם.

המאבק החברתי של הקהילה הגאה השיג את מטרתו ברגע שהיה לנו שם והיה לנו דגל והיה לנו מסר אחד: אנחנו כאן, תתמודדו. כל שאר המאבקים - למטרות ויעדים יעודיים, חשובים, שכבודם במקומם מונח - הם תוצאתו של אותו ביטחון פנימי שאותו אי-אפשר לקחת.

לכן, כשאתה מצביע נגד הבית היהודי, אתה לא רק מצביע נגד נישואים חד-מיניים. אתה לא רק סוגר את הדלת בפני שינוי חברתי שלא "יקרה" בעתיד, ולא "קורה" בהווה, אלא כבר קרה בעבר. אתה נועל את עצמך - כמה פרדוקסלי - בארון קבורה אידיאולוגי חונק שהורג אותך ולא איש מלבדך. אתה מכניס את עצמך לכלא ואיתך את ילדיך, ואת ילדי ילדיך, וככל שאלו יהיו רבים כך גדל הסיכוי שאחד מהם יהיה בעצמו הומו, או תהיה לסבית.

כשאתה מצביע הבית היהודי, על אוטומט, ובמקום, אתה גוזר על עצמך ועליהם חיי סגירות, המשולים לאיש המכסה את עיניו בידיו ומביט לעולם מתוך חרך זעיר שנבקע בין אצבעותיו. אתה דן את עצמך ואת הקרובים לך ביותר לחיים ברשת מערות קבורה המחוברות זו לזו בתעלות זעירות שנחפרו לפני אלפי שנים ובכל רקע מאיימות לקרוס עליך.

אלו לא חיים ראויים לאדם. לא צדיק וגם לא חוטא, לא יהודי ולא גוי. הצבעה לבית היהודי היא סכנה לעצם הקיום שלך כאדם חופשי הפועל בתוך מסגרת האמונה שלו, קהילתו ומערך ערכיו. היא מרוקנת מתוכן את היותך אדם חושב ומאמין, ושוללת את עקרון היסוד של היהדות, לפיו כל בני-האדם נבראו בצלם.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...