אילוסטרציה. צילום: Ivan McClellan, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

האם נישואים גאים הם אכן הגביע הקדוש של הקהילה?

ייתכן ש-2015 תהיה השנה בה כל מדינות ארה"ב יאפשרו נישואים חד-מיניים, אבל עדיין אין חוק פדרלי המונע הפליה או משפר את מעמדם של טרנסג'נדרים. מדוע המאבק להכרה בנישואים תופס מקום כל כך מרכזי בסדר היום הקהילתי, והאם עלינו לשנות את סדרי העדיפויות שלנו

עד סוף שנת 2014, 35 מדינות בארצות-הברית השוו את מעמדם של נישואים חד-מיניים לזה של נישואים בין גבר לאישה, ברוב המקרים, לאחר מאבק משפטי ממושך. ייתכן ששנת  2015 תהיה השנה בה נישואים בין שתי נשים או שני גברים יהפכו לחוקיים בכל מדינות ארה"ב, בתמיכה ציבורית הולכת וגוברת, אפילו מצד נציגים רפובליקניים לבית הנבחרים שמטבעם, נחשבים לבעלי עמדות שמרניות יותר.

עם זאת, ישנם מאבקים נוספים לשוויון זכויות של הקהילה הלהטב"קית האמריקאית, שעדיין אינם מובנים מאליהם מפני שהם דורשים שינויי חקיקה בקונגרס - הנשלט כיום על ידי הרפובליקנים. נושאים אלו אינם זוכים בהכרח לתמיכה ציבורית כה רחבה כמו נושא הנישואים החד-מיניים. למשל, בארה"ב אין כיום חוק פדרלי נגד הפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית, שמחייב את כל המדינות להגן על חברי הקהילה מפני פגיעה במקומות עבודה, כדוגמה.

זאת ועוד: לטרנסג'נדריות וטרנסג'נדרים אסור לשרת בצבא, וזכויותיהם/ן של תלמידים ותלמידות טרנסים וטרנסיות לפעול בבית הספר באופן חופשי מוגבלות, בהיבטים כגון כניסה לשירותים המתאימים למגדר עמו הם מזדהים, לקיחת חלק בפעילויות ספורטיביות של אותו המגדר ועוד.

בטור שפורסם השבוע במגזין האינטרנט האמריקאי Huffington Post מתייחס לנושא הזה בהרחבה הכתב דיויד קררי.

ישראל: מקום טוב באמצע הדרך לשוויון

בישראל, להט"בים משרתים באופן חופשי בצבא, ובכנסת האחרונה עבר בקריאה טרומית חוק הפרשנות שנועד להוסיף "נטייה מינית" ו"זהות מגדרית" לכל פסקה נגד הפליה בחוק הישראלי. למן ההתחלה זכה החוק לתמיכה רחבה יחסית, כולל נציגים מהליכוד, הבית היהודי ובל"ד, ואילו המתנגדים היו בעיקר נציגי המפלגות החרדיות. אולם, מכיוון שהכנסת פוזרה והחוק עבר בקריאה טרומית בלבד, יהיה צורך להעלותו מחדש בכנסת הבאה.

בנוסף, המושג "נישואים חד מיניים" נראה עדיין כמו חלום רחוק בישראל, במיוחד מכיוון שבניגוד לארה"ב, בישראל אין אפשרות להינשא באופן שאינו דתי ולכן לא רק זכויות הנישואים של חד מיניים מוגבלות בארץ, אלא גם של חסרי דת וזוגות מעורבים. לכן, המאבק בנושא זה בארץ מתמקד בעיקר סביב השוואת מצבם החוקי של זוגות חד מיניים לזה של זוגות נשואים וביצירת סטטוס מיוחד למי שאינו יכול להינשא במסגרת דתית, מבלי להשתמש במילה "נישואים".

בעבר עיקר המאבק התנהל דרך בתי המשפט, אשר נטו להתייחס למעמדם של זוגות חד מיניים כזהה לזה של "ידועים בציבור", ואילו לאחרונה הנושא מקבל התייחסות רבה יותר בדיונים ובהצעות חוק בכנסת, בינתיים ללא תוצאות בשטח בצורת מעמד חוקי כלשהו לזוגות חד מיניים וזוגות אחרים שאינם יכולים להינשא בארץ, כגון "ברית הזוגיות".

האם אתם/ן מרגישות/ים שהמאבק לשוויון זכויות בישראל מייצג נכונה את הנושאים שמטרידים אתכם/ן? האם זהו הנושא שצריך לעמוד בראש סדר העדיפויות הקהילתי? מוזמנים/ת לשתף מחשבות בנושא בתגובות או בדף הפייסבוק שלנו.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...