מופע דראג
אמנות הדראג: פרויקט צילום של האמנית דפנה טלמון. צילום: דפנה טלמון, flickr.
מופע דראג
אמנות הדראג: פרויקט צילום של האמנית דפנה טלמון. צילום: דפנה טלמון, flickr.
מופע דראג
אמנות הדראג: פרויקט צילום של האמנית דפנה טלמון. צילום: דפנה טלמון, flickr.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

להקפיא את רגעי השיא של הדראג

בצילום סטילס הדראג מקבל פתאום מימד חדש, אמנותי ומרהיב שהולך לאיבוד בווידאו. הוא מקפיא התרחשויות של מילי-שניות, פוזיציה נפלאה של הגוף, עווית קטנה בפרצוף, מחווה גופנית שצופה לא מרוכז היה לבטח מפספס. סדרת צילומים נפלאה של האמנית-צלמת דפנה טלמון מציגה את הדראג הישראלי בשיאו

אמנות הדראג היא רב-תחומית. כשהיא מבוצעת בצורה מוקפדת ומקצועית, היא מכילה מימדים רבים: חלקם הומוריסטיים, חלקם ביקורתיים, אחרים אפילו כואבים ומרגשים. אין מדובר רק בגברים לובשי-שמלות העולים לבמה ומבצעים ליפסינק מדויק לשירי דיוות. יותר ויותר אמני דראג מבצעים היום שירים מקוריים או ליפסינק לשירים מפתיעים, שמביאים פרשנות חדשה ומרעננת לשיר המקורי, נקודת מבט חדשה על סוגיות כמו אהבה, מגדר, יחסים, זהות, ולפעמים גם מסר פוליטי וחברתי נוקב.

ערב דראג הוא חגיגה דחוסה של מסמלים ומסומנים. זה הזמן שבו על הבמה עומדת למבחן תרבות וזהות, במופע רבגוני וסוחף. את הניואנסים האלו אפשר להרגיש כשנוכחים בקהל - אבל קשה מאוד להעביר אותם לאלו שלא היו חלק מהחוויה. בגלל האופי החמקמק שלו, דראג לא עובד טוב בצילום וידאו, הוא מאבד חלק ניכר מהקסם, אבל באופן מפתיע דווקא בצילום סטילס הוא מקבל פתאום מימד חדש, אמנותי ומרהיב. דווקא כאן הסטילס מצליח יותר, בכך שהוא מקפיא התרחשויות של מילי-שניות, פוזיציה נפלאה של הגוף, עווית קטנה בפרצוף, מחווה גופנית שצופה לא מרוכז היה לבטח מפספס. 

אבל קשה לצלם מופעים על הבמה, ועוד יותר קשה לצלם דראג, שבו ההתרחשויות מהירות ואין בהכרח מוקד ויז'ואלי אחד. על הצלם להיות עירני, אפילו היפראקטיבי, כדי ללכוד את המילי-שניות המדויקות האלו. אחת הבודדות שמצליחה לעשות את זה, היא הצלמת-אמנית דפנה טלמון, שמלווה הופעות ואירועי תרבות כבר שנים ארוכות. טלמון יצרה סדרת דימויים מתוך מופע הדראג בוויגסטוק באומן 17 בתל-אביב, ומעבירה, ללא פילטרים וללא עיבוד גרפי, את האווירה המחשמלת ואת הכוח האמנותי, היצירתי והיצרי של הדראג.

מופע דראג
מופע דראג

לטלמון, שאחראית בין היתר לתערוכת "מרכיבים" שייבאה ארצה באופן רשמי את תרבות ההיפסטרים, יש עין חדה לפרטים, לצבעים וקומפוזיציות. הראייה שלה מתמקדת בבמה כולה אך לא מפספסת את מוקד ההתרחשות, או מוקדי, ברבים, משום שבמהלך ההופעה מתרחשים אירועים שונים במקומות שונים של הבמה. התוצאה משעשעת במיוחד, ומציגה את המאבקים בין מרכז הבמה לירכתיה, חלק בלתי-נפרד מההומור הדיוות שכל כך מאפיין את הדראג.

מופע דראג
מופע דראג
מופע דראג

יש לדראג גם איכויות אמנותיות רציניות, שלא הולכות לאיבוד כאשר מתבוננים בפריים הבודד. כך, מושטח המופע. בחלק מהצילומים נראה בשיאו הנוקב, הרגשי, הפוליטי, ובאחרים - כחגיגה של הומור וגרוטסקה מחושבת ומתואמת להפליא.

מופע דראג
מופע דראג
מופע דראג
מופע דראג
מופע דראג
מופע דראג
מופע דראג
מופע דראג

מומלץ לעקוב אחר עבודותיה (והסטטוסים, המוצלחים לא פחות) של דפנה טלמון בדף הפייסבוק שלה, בטוויטר, ובפליקר

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...