מיקי זאידל. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

סדרי העדיפויות שלנו צריכים להשתנות

"אני לא מזלזל ברצון של רבים מחברי להתחתן כדין (למשל), אבל לדעתי, כחזקים/ות יותר עלינו לדאוג בראש ובראשונה לא/נשים חלשים יותר בתוך הקהילה. הצורך בביטחון אישי, בהגנה מפני אלימות, מפני אפליה קשה בכל תחומי החיים, נמצאים בעיני בעדיפות על הרבה דברים אחרים. לכן אנחנו מחוייבים לציין את יום הזיכרון לטרנסג'נדרים ולהיאבק על מקומם בחברה" / דעה

כבר כמעט עשור שאני מחוץ לארון, יודע שהמשיכה שלי "שונה" כבר יותר מעשרים שנה, אבל ל"קהילה" הצטרפתי לפני הרבה פחות זמן. למעשה, אני יודע להגיד מתי - במוצ"ש הארורה של הראשון לאוגוסט 2009. לא כי פתאום הבנתי שאני לא יכול להתחתן או כי יהיה לי בלתי אפשרי לאמץ ילד/ה. הרגשתי לראשונה שייך לקולקטיב שנמצא תחת מתקפה אלימה, שרוצחים א/נשים כמוני, רק בגלל שהם כמוני.

לראשונה בחיי יצאתי לרחוב והשתתפתי בעצרת, כשבוע לאחר הטבח, והייתי שם לראשונה עם עשרות אלפי א/נשים, כמוני או שונים, אבל כולנו משתייכים לאותה הקהילה, זן נדיר, כדבריה של קורין אלאל.

לפני שנה, אולי קצת פחות, מצאתי את עצמי פעם נוספת, סה"כ שניה בחיי, צועד ברחוב וגם הפעם בגלל אלימות שהופנתה נגד חברת הקהילה שלי - אישה טרנסג'נדרית שמתפרנסת מזנות בדרום תל אביב. יותר מעשרה שוטרי מג"ב בחופשה החליטו שהם צריכים להוכיח ולהרגיש שהם "גברים", ופגעו באותה אישה, בגז פלפל ובשוקרים חשמליים. אחד עשר "גברים" על אישה חסרת הגנה אחת.

לא מכיר את האישה, לא יודע אם היא מרגישה חלק מהקהילה (יכול לנחש שלא, ולא באשמתה) ואפילו לא יודע אם היא הייתה מודעת לכך שיותר מאלף א/נשים צעדו ברחובות העיר, כדי למחות על תקיפתה ולהגיד "לא עוד לאלימות נגד החלשים/ות שבחברה שלנו".

אז אני נתקלתי פעמיים, וגם לא בצורה ישירה נגדי, בצורך למחות נגד אלימות על רקע נטיה מינית או זהות מגדרית, אבל זוהי מנת חלקםן של א/נשים טרנסים/ות ברחבי העולם ובכל עת. היום, 20.11, מציינים ברחבי העולם את היום בו כולנו זוכרים את הקורבנות של האלימות הזאת.

מאז שהיום צויין לראשונה, נרצחו סביב כדור הארץ, 1612 נשים וגברים טרנס. ב 365 ימים שעברו מאז היום הזה ממש אשתקד, נרצחו לא פחות מ-226 א/נשים שכל פשעם הוא שהם לא נכנסים לתבניות המגדריות שהחברה האנושית מצפה מהםן להיכנס אליהן. אך ורק בגלל שהםן שוניםות.

אמנם שוויון לכל הוא חשוב, ואני ממש לא מזלזל ברצון של רבים מחברי להתחתן כדין (למשל), אבל לדעתי, כחזקים/ות יותר עלינו לדאוג בראש ובראשונה לא/נשים חלשים יותר. הצורך בביטחון אישי, בהגנה מפני אלימות, מפני אפליה קשה בכל תחומי החיים, נמצאים בעיני בעדיפות על הרבה דברים אחרים.

מישהו חכם אמר שחוזקה של השרשרת נמדדת בחוליה החלשה ביותר שלה. הא/נשים הטרנסים הםן חלק מהשרשרת, ועלינו לדאוג שיהפכו להיות חוליה חזקה ואיתנה.

יהי זכר הקורבנות של האלימות על רקע זהות מגדרית ברוך.

 
 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...