שאלון בנק הדם הישראלי
שאלון בנק הדם הישראלי. צילום: דוד ורטהיים.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארה"ב שוקלת לאפשר להומואים ודו-מיניים לתרום דם

מועצה מייעצת למחלקת הבריאות ושירותי התושב בארה״ב המליצה ל-FDA - מנהל המזון והתרופות האמריקאי - לרכך את איסור תרומת הדם מתורמים גברים שקיימו יחסי מין עם גברים. בארגוני להט"ב אמריקנים קיבלו את ההצעה ברגשות מעורבים: "זו התקדמות, אבל היא לא מספיקה"

מועצה מייעצת למחלקת הבריאות ושירותי התושב בארה״ב המליצה ל-FDA - מנהל המזון והתרופות האמריקאי - לרכך את איסור תרומת הדם מתורמים גברים שקיימו יחסי מין עם גברים. עם זאת, לא מדובר בחדשות טובות במיוחד, בגלל סעיף שהופך את ה"אישור" למגוחך למדי. לפי ההצעה, על מנת להיות זכאים לתרום, הגברים יצטרכו להמנע ממין למשך פרק זמן של שנה.

בממשל טענו כי מדובר בשיפור משמעותי בתנאים, לעומת ההגבלה הקיימת כיום, לפיה גברים שקיימו יחסי מין עם גברים אחרים מנועים מתרומת דם לכל חייהם. עם זאת, בקהילה הגאה קיבלו את ההצעה החדשה בספקנות, והתגובות היו מעורבות.

"זה מעודד לראות שארה״ב עומדת לבטל את איסור תרומת הדם בקרב גברים גאים ודו-מיניים", אמרו ב-ACLU, איגוד זכויות האזרח האמריקאי. "אך עם זאת, משך הזמן המוצע ימנע מזוג גברים שנמצאים במערכת יחסים מונוגמית ממושכת לתרום דם כלל. המדיניות המוצעת כלל לא מבחינה בין התנהגות מינית בטוחה, לבין התנהגות מינית בסיכון גבוה".

בדבריהם, התייחסו בארגון לטענות דומות שנשמעו גם בישראל, שאינה מאפשרת תרומות דם לגברים שקיימו יחסי מין עם גברים אחרים, אך מאפשרת להטרוסקסואלים שקיימו יחסי מין שאינם מוגנים לתרום דם בחופשיות וללא הגבלה. זאת משום שאין בשאלון הדם של מד"א, הגוף האמון בארץ על מנהל מנות הדם, סעיף הקשור לקיום יחסים לא מוגנים.

בארגון האמריקאי "הקמפיין לזכויות אדם" הגיבו בחריפות להצעה. מהארגון נמסר כי ההצעה חסרה וחלקית, והיא משמרת את הסטיגמה לגבי גברים דו-מיניים וגייז. "המדיניות הנוכחית, שהושקה בתחילת ימי מגיפת הHIV/ איידס, כמו גם ההמלצה החדשה, אינן ניתנות להצדקה לנוכח המחקר המדעי המודרני וטכנולוגיות סינון מנות הדם שברשותנו. הגיע הזמן להניח לסטיגמה הזו", נמסר מהארגון.

הצלב האדום האמריקאי, איחוד בנקי הדם האמריקאים ומרכזי הדם התייחסו להגבלות הנוכחיות כהגבלות שאינן דרושות מבחינה מדעית ורפואית. זאת, משום שהטכנולוגיה הפעילה כיום מאפשרת לזהות מנות דם הנגועות ב-HIV ובמחלות אחרות ברמת דיוק גבוהה ביותר, מה שמייתר כמעט לגמרי את הצורך בשאלונים לתורמים - שאינם אמינים ואינם הוגנים. בסקר תמיד ניתן לשקר, אך בדיקה מציגה תוצאות מהימנות וודאיות.

ההצעה החדשה תעלה לדיון ב-FDA בחודש הבא, בעת ההתכנסות של המועצה המייעצת בנושאי בנקי הדם. כעת, נשאלת השאלה האם מדיניות בנק הדם המיושנת של מד"א תשתנה אף היא בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית והמקצועית בעולם - או תישאר הרחק מאחור כפי שהיה עד כה.

h/t: Bloomberg News

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...