דגלי גאווה (ארכיון)
דגלי גאווה (ארכיון). צילום: Vicki Burton, Flickr.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

גיליתי שהילד שלי הומו. מה עכשיו?

כאשר הילד או הילדה יוצא/ת מהארון - ההורים בדרך כלל מוצאים את עצמם במצב מורכב ורגיש במיוחד. מה לעשות כאשר אתם מגלים שהילד שלכם להט"ב, איך כדאי להתמודד ומה צריך לדעת בתקופה הטעונה. מדריך

כאשר הילד או הילדה יוצא/ת מהארון - ההורים בדרך כלל מוצאים את עצמם במצב מורכב ורגיש במיוחד. מצד אחד, הם צריכים לעזור לילדם לעבור את התקופה המורכבת ולתמוך בו בצורה מלאה ושלמה. מצד שני, הם צריכים להתמודד בעצמם עם רגשות טעונים, חלקם שליליים ואחרים מסובכים, שמקשים על התפקוד היומיומי ועל ההתנהגות בבית ומחוצה לו. 

עוד בנושא: אבא שגילה שבנו הומו הסעיר את הרשת

יש מספר עצות כלליות שיעזרו להורים המגלים את זהותם המינית או/ו המגדרית של ילדיהם - בין אם הם הומואים, לסביות, ביסקסואלים או טרנסג'נדרים - לעבור את התקופה הראשונה. הטיפים האלו יכולים לעזור להורים שזה עתה גילו, או כאלו שיודעים מזה זמן, אך לא מצליחים לווסת את היחסים בבית ומרגישים שהם מחמיצים את ההזדמנות לקשר עמוק יותר עם ילדם/ילדתם. 

התנהגו כרגיל.

כדאי לשמור על אווירה נעימה ורגילה. הורים רבים עושים מאמצים ניכרים כדי לתת לילד תחושה של 'הכל בסדר', ודווקא אז הילד או הילדה עשויים להרגיש שמשהו דווקא רחוק מלהיות בסדר. בזמן זה, הילדים רגישים לכל ניואנס קטן בבית וכל שינוי ביחס אליהם, ודווקא עכשיו זה הזמן להתנהג בצורה רגילה ושגרתית שתאפשר לנושא לעלות בטבעיות במרחב המשפחתי המשותף ולא באופן מאולץ ומלאכותי. יחס של שגרה יספק מסגרת בטוחה יותר לילד, וישדר יציבות והרגל.

הקפידו להיות קשובים. 

הילדים היוצאים מהארון צריכים מידה רבה של קשב. זה הזמן שלכם לשמוע ופחות להשמיע. זכרו שהילד חי עם סוד גדול שרבץ על כתפיו שנים ארוכות, והיציאה מהארון היא בדרך כלל אחת התקופות המורכבות שבהן סופסוף אפשר לדבר על זה בגלוי ובאופן פתוח. לכן מומלץ מאוד לשמוע מה יש לילד לספר, להתעניין בכנות במה שהוא או היא אומרים, ולנסות להתערב כמה שפחות בדברים.

שאלו שאלות.
אל תישארו בספק, אם יש לכם שאלות או שאתם מרגישים שחסר לכם מידע, שאלו את ילדכם. ספרו לו שאתם רוצים ללמוד עוד על חייו ועל מה שקורה לו. תנו לו עצות אם יבקש, אבל אל תהססו גם לשאול, לברר ולקבל פרטים נוספים. עשו זאת ברגישות, בלי להפעיל לחץ ובהדרגה. תנו לילד או לילדה להיפתח אליכם עם הזמן, לרוב הם יותר מאשר ישמחו לשתף.

בואו נדבר על זה.
ערכו עם ילדכם או ילדתכם את 'השיחה' על יחסי מין ויחסים רומנטיים, במידה וטרם עשיתם זאת. הנושא אולי עלול להביך או לבלבל אתכם ואותם, אבל זה מאוד חשוב להקנות לילד ביטחון בכך שאתם מודעים למיניות שלו ולא מדחיקים אותה או מתעלמים ממנה. רבים מתביישים בנושאים אינטימיים, בפרט בני נוער חד מיניים והוריהם, אך חשוב להתגבר על המבוכה כצעד בונה תקשורת בריאה וזורמת.

בקשו עזרה, התייעצו, אל תישארו לבד עם 'הסוד'.
באופן טבעי גם אתם עשויים להיות מבולבלים, אולי אפילו פגועים, בודדים או מוטרדים מהמצב. הילד יצא מהארון אחרי שנים של עיבוד, ואתם צריכים להתמודד עם המצב בזמן מהיר וקצר, להיות שם עבורו - אבל מי יהיה שם עבורכם?

זה הזמן לחפש אוזן קשבת, לשוחח עם חברים וקרובים, להתייעץ באופן אנונימי או גלוי בקבוצות דיון ברשת, או לפנות לאחד מגופי הקהילה המספקים תמיכה להורים, ובפרט לארגון תהל"ה המספק במשך שנים ארוכות סיוע להורים לילדים להט"בים.

כבדו את הפרטיות של ילדכם: בקשו רשות לספר לשאר בני המשפחה.

תנו לילד את האפשרות לבחור למי לספר ולמי לא. בקשו ממנו אישור לספר לחבר קרוב או בני משפחה אחרים, אם תרצו לעשות זאת. שאלו אותו אם הוא יעדיף שאתם תספרו או שהוא יעשה זאת - או, האם הוא מעדיף להישאר בארון כלפי מי מבני המשפחה הקרובה או המורחבת. אל תלחצו על הילד לצאת מהארון, זה לעתים רבות גרוע לפחות כמו להישאר בו. הילד או הילדה שלכם צריכים להבשיל לקראת ההחלטה לצאת באופן שלם ומלא, וזו בחירה שלהם. עם זאת, במידה ואתם צריכים ורוצים לשתף אנשים אחרים כדי לספק לעצמכם מרחב מוגן ותומך, חשוב שתגידו זאת לילד/ה ולא תסתירו את זה. גם כאן, תקשורת פתוחה וישירה היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הנושא.

עדכנו את הגורמים בבית הספר ובקהילה.

במידת הצורך ולאחר שקיבלתם את אישור הילד, יש לעדכן את הגורמים הרלוונטיים המקצועיים בבתי הספר ובקהילה. מחנכים, מורים קרובים, יועצת בית הספר, רופא המשפחה - אלו גורמים שעשויים לסייע לילד רבות ולתת לו תמיכה במידה ויבקש. כאמור, גם כאן, חשוב לבקש את אישור הילד ולהתייעץ עמו בנושא לפני נקיטת כל פעולה.

האם לקנות לילד אמצעי מניעה? 

שאלה שהורים רבים שואלים היא האם יש לקנות עבור הילד אמצעי מניעה. התשובה היא - כן, בהחלט. ילדים בגיל צעיר מתביישים מרכישת אמצעי מניעה, או פשוט צעירים מדי מכדי לעשות זאת. רכישת קונדומים לילד תהווה צעד הצהרתי חשוב מצידכם, איתות על כך שאתם מודעים למיניות שלו ובו בזמן חשוב לכם שיקיים יחסים מוגנים.

לסיכום

תהליך היציאה מהארון של ילד/תכם עשוי להיות ארוך ומורכב, והוא ישפיע על רגשותיכם ותחושותיכם. עם זאת, ניתן בהחלט להקל על עצמכם ועליהם, לשפר את האווירה בבית ובאופן כללי להפוך את התקופה הזו להרבה יותר טובה. עם העזרה הנכונה והגישה הנכונה לדברים, ייתכן מאוד שהנסיבות הלא-פשוטות האלו יהיו נקודת צמיחה שיחזקו את המשפחה שלכם, ויהפכו אותה לנעימה יותר, מקבלת יותר וקרובה יותר מתמיד.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...