טים קוק, מנכ"ל אפל. צילום: Valery Marchive, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מנכ"ל אפל יוצא (רשמית) מהארון

"מעולם לא הצהרתי על נטייתי המינית באופן ציבורי, עד לרגע זה", כתב טים קוק במאמר שפרסם בביזנס וויק. "אז הרשו לי להיות בהיר וברור: אני גאה להיות הומו, ואני מחשיב את היותי הומו כאחת מהמתנות הגדולות ביותר בהן אלוהים ברך אותי"

טים קוק, מנכ״ל אפל, כתב הבוקר טור בביזנס וויק בו סיפר שהוא גאה להיות הומו, ושהוא מחשיב את נטייתו המינית כ"אחת מהמתנות הגדולות שהעניק לי האל". הטור המלא עורר, כצפוי, שיח נרחב בתעשייה, במדיה וכמובן, גם ברחבי הרשת. אפל היא אחת מהחברות החזקות בעולם, הזוכה להתעניינות בינלאומית נרחבת ולסיקורים קבועים בתקשורת העולמית. לא פלא אפוא ששאלת זהותו המינית של קוק ויציאתו מהארון עוררו אף הן עניין רב, והטור שפרסם הבוקר הביא אל קדמת הבמה את סוגיית הזהות המינית שלו.

"לאורך כל חיי המקצועיים, השתדלתי לשמר על רמה בסיסית של פרטיות. בבסיסי, אני אדם צנוע ואיני מחפש למשוך תשומת לב. גם כך, חברת אפל היא אחת מהחברות הכי נעקבות בעולם, ואני מעדיף למקד את תשומת הלב התקשורתית במוצרים שלנו, ובדברים המופלאים שלקוחותינו משיגים באמצעותם", כתב קוק.

"בד בבד, אני מאמין מכל ליבי בדבריו של דר מרטין לותר קינג, שאמר: ״השאלה הדוחקת והעקשת ביותר בחיינו היא ׳מה אתה עושה עבור אחרים?׳״. אני שואל את עצמי את השאלה הזו לעיתים קרובות, ולאחרונה הבנתי שהצורך האישי שלי בפרטיות מנע ממני לעשות משהו חשוב יותר, מה שמביא אותי לשיחה הזו.

"במשך שנים, הייתי פתוח עם אנשים רבים לגבי נטייתי המינית. רבים מעמיתי באפל יודעים שאני הומו, ולא נראה שזה משפיע על האופן שבו התנהגו כלפי. כמובן, התמזל מזלי לעבוד בחברה שמוקירה יצירתיות וחדשנות, ומבינה שתכונות אלו יכולות לשגשג רק כאשר מחבקים את הייחוד והשונות של אנשים. לא כולם ברי מזל כמונו.

"בעוד שמעולם לא הכחשתי את נטייתי המינית, גם מעולם לא הצהרתי עליה באופן ציבורי, עד לרגע זה. אז הרשו לי להיות בהיר וברור: אני גאה להיות הומו, ואני מחשיב את היותי הומו כאחת מהמתנות הגדולות ביותר בהן אלוהים ברך אותי.

"בהיותי הומו זכיתי להבין טוב יותר את המשמעות של להיות מיעוט, וזה איפשר לי להציץ אל האתגרים שמיעוטים אחרים נאלצים להתמודד עימם בכל יום. היותי הומו איפשרה לי להיות אמפתי יותר כלפי אחרים, מה שהעניק לי חיים עשירים יותר. כן, זה היה קשה ולא נוח לעיתים, אבל זה נתן לי את ההזדמנות להיות בטוח בעצמי, ללכת בדרך משלי, ולהמשיך לנוע לנוכח קושי ודעות קדומות. זה יצר אצלי עור של פיל, שהתגלה כמשאב חיוני בתור מנכ״ל אפל", כתב קוק במאמרו.

"העולם השתנה וגם אנחנו"

קוק בן ה-53 מונה לתפקיד מנכ"ל אפל עם התפטרותו של סטיב ג'ובס ב-2001, והגיח במהירות אל קדמת הבמה התקשורתית (וגם ספג לא מעט ביקורת על הופעותיו השונות במדיה, שבחלקן היו בעייתיות מאוד). שאלת זהותו המינית ריחפה מעל המינוי, והיה חשוב לו להדגיש את התהליך שעבר העולם בעשורים האחרונים, בין היתר, בכל הקשור לקהילת הלהט"ב.

"העולם השתנה מאוד מאז שהייתי ילד", הוא כתב בטור. "אמריקה מתקדמת אל עבר שוויון הנישואים, ודמויות ציבוריות שיצאו באומץ מהארון סייעו לשנות תפישות נפוצות, והפכו את התרבות שלנו לסובלנית יותר. עדיין, בספרי החוקים של מדינות רבות מדי קיימים חוקים שמאפשרים למעסיק לפטר עובדים על בסיס נטייתם המינית. ישנם מקומות רבים בהם בעלי בתים יכולים לפנות דיירים בשל היותם עליזים, או למנוע מאיתנו לבקר בן או בת זוג חולה ולהיות חלק מעזבונם. מספר רב של אנשים, ובמיוחד נוער, ניצבים בפני פחד והתעללות בכל יום בשל נטייתם המינית.

"אני לא מחשיב מעצמי כפעיל חברתי, אבל אני מבין עד כמה זכיתי מפעולתם ומהקרבתם של אחרים. לפיכך, אם מישהו שמתקשה להתמודד עם מי שהוא או היא, יכול להעזר בידיעה שמנכ״ל אפל הוא הומו, ואם זה מביא נחמה למישהו שחש בדידות, או מעורר השראה באנשים אחרים להתעקש על שוויונם - הצורך שלי בפרטיות הוא מחיר הוגן עבור כך.

"אני מודה שזו לא בחירה קלה עבורי. פרטיות הייתה ועודנה ערך חשוב בחיי, והייתי רוצה לשמר מעט ממנה. הפכתי את עבודתי באפל למשימת חיי, ואני אמשיך להקדיש את מרצי וזמני כדי להיות המנכ״ל הכי טוב שאני יכול להיות. זה מה שמגיע לעובדים שלנו, ללקוחות, למפתחים, לבעלי המניות ולשותפים העסקיים שלנו. חלק מהתקדמות חברתית טמון בהבנה שאדם אינו מוגדר על ידי נטייה, גזע או מין. אני מהנדס, אני דוד, אני אוהב טבע, משוגע כושר, בן לדרום, חולה ספורט, ועוד דברים רבים. אני מעדיף שאנשים יתמקדו בדברים שמסבים לי אושר ושאני טוב בהם".

"שמח להוביל חברה שמקדמת זכויות אדם ושוויון"

"החברה אותה זכיתי להוביל מקדמת שוויון וזכויות אדם לכל מזה זמן רב. נקטנו בעמדות חריפות בתמיכה בחוק שוויון זכויות במקום העבודה בקונגרס, וקודם לכן תמכנו בשוויון נישואים במדינת הבית שלנו, קליפורניה. התנגדנו לחוקים מפלים באריזונה, שפגעו בקהילה הגאה. נמשיך להלחם בעד הערכים שלנו, ואני מאמין שכל מנכ״ל בחברה הזו, בלי תלות בגזע, מין או נטייה מינית, תעשה את אותו הדבר. באופן אישי, אמשיך להלחם עבור שוויון לכל בני האדם, עד יומי האחרון.

"כשאני מגיע למשרד בכל בוקר, אני פוגש את התמונות של דר מרטין לותר קינג ורוברט קנדי. אני לא משלה את עצמי שהטקסט הזה מעמיד אותי בקנה אחד עימם, אבל הוא מאפשר לי להסתכל בתמונות האלה ולדעת שאני עושה את חלקי, גם אם הוא קטן, על מנת לסייע לאחרים. אנו סוללים ביחד את הנתיב המואר אל עבר צדק משותף, לבנה אחר לבנה. זו הלבנה שלי".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...