עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

קריסטל

סם השייך למשפחת "סמי המועדונים", מביא לתחושת עירנות וחידוד בתחושות. הסם פופולרי בקרב הומואים בעולם וגם בישראל

סם השייך למשפחת "סמי המועדונים", הנפוץ בשימוש אצל גברים הומוסקסואלים בארצות הברית בעיקר, אך גם בישראל נרשמת בשנים האחרונות עליה במספר המשתמשים במשפחת סמים זו. השימוש בישראל, כמו גם בעולם, אינו נותר בלעדי להומוסקסואלים, והוא הופך במהרה לחלק מתרבות הסמים הכללית, תחת כינוי החיבה "טינה - Tina".

הקריסטל משתייך לקבוצת הסמים המעוררים, אליה משתייך גם האקסטזי על נגזרותיו השונות. הוא נצרך בדרך כלל בהסנפה או בעישון במקטרת. בישראל הוא נפוץ גם בכמוסות (כדורים) הנלקחים בבליעה, וגם בהזרקה ישירה לווריד בקרב משתמשים מנוסים יותר. הוא דומה בתכונותיו לאקסטזי, שהוא סם מעורר הגורם גם להזיות.

על פי הערכות שונות, הקריסטל החל את דרכו בשימושם של נהגי משאיות ורכבי משא אחרים ברחבי ארה"ב, שהיו צריכים להישאר ערים במשך שעות ארוכות. מאוחר יותר, הוא חלחל למועדונים, בשל השפעתו החזקה על הגוף והנפש, ואופן פעילותו על המוח ומערכת העצבים.

השפעת הקריסטל
הסם גורם לניטרול עכבות, והמשתמשים בו מדווחים על תחושת חופש חזקה, ביטחון עצמי גבוה, אנרגיות גבוהות, הדגשה וחידוד של החושים. תופעה אופיינית נוספת לסם היא עלייה בחשק המיני, אך לצד זה אצל חלק מהמשתמשים נרשמת גם פגיעה בזקפה. בשל תופעות אלה, ישנו נוהג של שילוב בין הקריסטל לוויאגרה, תרופה להגברת הזקפה, ובעיקר בקרב גברים הומוסקסואלים. שילוב זה הוא מסוכן ועלול לגרום לנזקים גופניים.

השפעת הסם תלויה באדם הצורך אותו, ובמרכיבים גופניים ונפשיים כאחד. בתום פרק זמן ההשפעה, ישנה ירידה פתאומית וחדה בעוצמת האנרגיות ותחושת האופוריה הכללית, מה שמוביל לעתים לצריכה נוספת של הסם. עובדה זו גורמת לכך שהקריסטל הוא סם ממכר מאוד ובעיקר אצל אנשים הנוטים לפתח התמכרויות שונות או זקוקים לחיזוקים סביבתיים תכופים יותר. משך השפעת הסם תלוי באופן הצריכה והאדם הצורך, והוא נע בין שעתיים ל-16 שעות.

הכימיה של הקריסטל
את הקריסטל מפיקים מחומרים רעילים ביותר, במינונים נמוכים. לרוב מדובר בתערובות של חומרים שונים וברמות "ניקיון" שונות. שימוש בחומר שאינו טהור, כזה המכיל שיירים של חומרים רעילים או עודפי רעלנים, עשוי להיות מסוכן מאוד.

הקריסטל פועל על מערכת העצבים והמוח ומביא לשחרור של סרוטונין ודופאמין, ובמקביל לשיבוש בספיגתם של אלה בתאים. חומרים אלה במקור מווסתים את הרגשות, יוצרים תחושה של אופטימיות, שיכוך כאבים, הרגעה, עירנות ועוד. עליה בלתי מבוקרת בחומרים אלה במוח גורמת לעירנות רבה, אופוריה, עליה בביטחון העצמי וטשטוש תחושות. כאמור, הסם גורם גם לעלייה בחשק המיני.

לעתים, משתמשים בסמים אלה כדי להביא להקלה זמנית בדיכאון. הסמים מפחיתים את העייפות באופן ניכר, ולעתים הם משפרים את התפקוד הפיזי של האדם הצורך. בדומה לסמים אחרים הם מעלים את לחץ הדם ואת קצב פעימות הלב, מה שגורם לעתים להתקף לב ובעיות קשות בשל שימוש לאורך זמן. שימוש יתר בסמים עלול לגרום לשבץ כתוצאה מפקיעת כלי דם במוח בשל הלחץ החזק בהם. עוד נרשמת עלייה בטמפרטורת הגוף, לעתים ברמה המסכנת חיים ובעיקר בעת ריקוד במועדון סגור וחם ממילא אצל המשתמשים בסם במסיבות.

הגוף מפתח סיבולת מהירה לקריסטל, והכמות הנדרשת בכל שימוש הולכת וגדלה במהירות. משתמשים ותיקים בסם, משתמשים בכמות הגדולה במאות אחוזים מזו שנצרכה במקור, כדי להשיג השפעה דומה. לכמות כזו של חומר השפעה הרסנית על הגוף, לרבות מערכת הלב והדם ומערכת העצבים.

קריסטל וסקס
מחקרים שונים שנערכו בארצות הברית הראו כי שימוש בקריסטל, כמו גם בסמי מועדונים אחרים, מביא לירידה משמעותית בהיקף השימוש בקונדום ובשמירה על כללי המין הבטוח. לקריאת המאמר המלא בנושא שימוש בסמי מועדונים ומין בטוח, לחצו כאן.

נראה כי סמים אלה גורמים לתחושת אופוריה, המחזקת את תחושת ה"לי זה לא יקרה" המביאה לקיום יחסי מין שאינם מוגנים. במקרה כזה, ישנה סכנה ממשית להדבקה במחלות המועברות במין, ובעיקר בנגיף ה-HIV. על פי הערכות ומחקרים שונים, בין 10% ל-20% מהנדבקים בנגיף ה-HIV בשנתיים האחרונות נדבקו עקב שימוש בסמים ואלכוהול בעת קיום יחסי מין.

כאמור, שילוב בין ויאגרה לקריסטל בעת קיום יחסי מין עלול להיות מסוכן. לקריאת סקירה מקיפה בנושא, ליחצו כאן.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...