עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

סמי מועדונים: הסכנות

מחקרים מראים כי שימוש בסמי מועדונים שונים מגביר את הסיכון לקיום יחסי מין שאינם מוגנים והדבקה ב-HIV. השילוב המסוכן ביותר: ויאגרה וקריסטל

שימו לב: מאמר זה קרוב בנושאיו לנושא המין הבטוח, המפורט בהרחבה בקטגוריית איידס ומחלות מין, וכן לנושאי הסמים וההתמכרויות, כמפורט בהרחבה בקטגוריית סמים והתמכרויות.


מחקרים רבים מראים כי גברים הומוסקסואלים נוטים לשימוש מוגבר ב"סמי מועדונים", דוגמת קריסטל מת' - מתאמפטמינים, אקסטזי, MDMA, GHB, וקטמין. האופנה החדשה-ישנה הזו בעייתית, בעיקר לאור מחקרים עדכניים המעידים כי סמים אלו מובילים להרגלי מין לא בטוח ולהתפשטות נגיף ה-HIV.

סמי מועדונים גובים את המחיר שלהם במועדונים ברחבי ארצות הברית. למעשה, עליה אחרונה במקרי מנות יתר בחדרי החירום בבתי החולים הובילה את הארגון הרפואי ההומו-לסבי בארה"ב לקרוא למחקר נוסף בנושא בכדי למצוא פתרון. בישראל, אין נכון להיום גוף המרכז נתונים על מקרי מוות או פגיעה בגברים הומוסקסואלים כתוצאה משימוש בסמי מועדונים, ונושא השימוש בסמי מועדונים אף הוא איננו מדווח מספיק גם בקרב האוכלוסייה הכללית.

ד"ר פרי הלקיטיס מאוניברסיטת ניו-יורק ערך מחקריו שתוצאותיו מראות כי מבין כל הסמים העשויים לגרום לעליה בשכיחות קיום יחסי מין לא מוגנים, ה'מסוכנים' ביותר הם סמי מועדונים. כ-59 אחוז מנשואי המחקר שדיווחו כי קיימו יחסי מין לא מוגנים, השתמשו בסמי מועדונים.

במטופלים שדיווחו על תדירות שימוש גבוהה בסמי מועדונים, נמצאו אחוזים גבוהים יותר של נשאי HIV. כ-46% מנשאי האיידס במחקר דיווחו כי הם משתמשים בקריסטל מת', סם הנפוץ בעיקר בארה"ב, במהלך יחסי המין שלהם. זאת, לעומת פחות מ-30% בקרב הלא-נשאים. סם זה משמש במהלך יחסי מין וגם מסיבות, כאמצעי להשגת שחרור מעכבות.

התמכרות ופגיעה באורח החיים
אולם בלי קשר למצב הבריאות, סמי מועדונים עדיין משחקים תפקיד מרכזי בהתנהגות מינית שאינה בטוחה. גם גברים המקיימים מין בטוח אך משתמשים בסמי מועדונים, מסכנים את בריאותם בדרכים אחרות. קריסטל מת' לכשעצמו הוא סם ממכר ביותר. הוא עלול לגרום לנזקים במערכת הניורולוגית ובמחזור הדם ובמקרים מסוימים מוביל לשבץ ודום לב.

אנשים הנוטלים תרופות לטיפול בנגיפים (כמו למשל תרופות לטיפול ב-HIV כחלק מה"קוקטייל" הניתן לנשאים) יחד עם סמי מועדונים, עלולים לפגוע ביעילות התרופות, או להפר ללא כוונה את משטר התרופות שלהם. ישנה סבירות לכך שאדם המטושטש מסם מועדונים כזה או אחר "יפספס" את מועד נטילת התרופות היומי שלו, מה שבמקרים רבים עשוי לגרום לנזקים קשים ליעילות התרופה.

ד"ר הלקיטיס מציין כמה הבדלים אזוריים בין משתמשי סמי מועדונים. באיזור סן-פרנסיסקו דווח על שימוש מובהק ב"קריסטל", בעוד שבניו-יורק נפוץ יותר למצוא GHB וקוקאין. האקסטזי נותר נפוץ יותר בעיקר בחוף המערבי.

אולם, ללא קשר לעיר וסם ספציפיים, נטילת הסיכונים המיניים היא גלובלית. עד לפני זמן מה, בעיית סמי המועדונים הייתה מבודדת לקליפורניה. אולם הסמים השונים, ובפרט הקריסטל מת', מצאו את דרכם גם אל החוף המזרחי, וד"ר הלקיטיס מציין כי הבעיה עם סמי המועדונים בניו-יורק מתחילה רק עכשיו אך צוברת תאוצה בקצב מהיר.

ויאגרה וסמי מועדונים
העלייה בשימוש בסמי מועדונים הופיעה במקביל לעליה בפופולריות התרופה לאי-תפקוד מיני - ויאגרה. ישנם גברים המשתמשים בויאגרה בכדי לפצות על מה שידוע כ"זין קריסטל" כשהמשתמש חש בריגוש מיני אך לא מסוגל להגיע לידי זקפה. בשילוב, קריסטל מספק מצב של ריגוש מיני וויאגרה מאפשרת לקיים יחסי מין לאורך כל הלילה.

ד"ר הלקיטיס אומר כי השילוב המכונה "טרייל מיקס", כשהוא מוסנף, הוא השילוב המסוכן ביותר מבחינת קיום יחסי-מין שאינם מוגנים. כך, ציינו הנבדקים המשתמשים בשילוב הוויאגרה והקריסטל, כי הם מקיימים יחסי מין שאינם מוגנים לעתים קרובות יותר מאשר נבדקים שלא השתמשו בסמים.

אבל מה עם ההתנסות?
הומוסקסואלים רבים עלולים למצוא עצמם מתנסים בסמים אלו בזמן בילוי בסצינה, וד"ר הלקיטיס מציין כי שימוש זה במועדונים עשוי להיות מסוכן פחות. הבעיה המרכזית, לדבריו, היא בשימוש הביתי בסמים אלה - והוא מהווה את מקור הרעה האמיתי. "אם מישהו זקוק לסמים אלו בשביל לתפקד או להתערות בחברה, אז יש בעיה", הוא אומר.

כך או כך, בהקשר של התנסות, מספיקה גם פעם אחת של סקס לא בטוח בשביל להעביר או להידבק באיידס, וסמי המועדונים השונים מעלים את אחוזי "הפעם האחת" הזו באופן מובהק.

חשוב גם לזכור כי גם התוודעות ראשונה בלבד עלולה להוביל להתמכרות קבועה, בהתאם לאדם. תוך תיאור של סוג האנשים שהוא מכנה "ציידי ריגושים" אומר ד"ר הלקיטיס "אני מאמין שישנם מאפיינים אישיותיים מסויימים הדוחפים אנשים למצבים של מיניות מוקצנת ושימוש בסמים. גם נטייה לבריחה מהמציאות משחקת תפקיד פה - אתה מנסה לברוח, למשל, משום שהפנמת הרבה הומופוביה". תיאוריה זאת עלולה להסביר מדוע הקהילה ההומוסקסואלית היא נפגעת מרכזית משימוש בסמי מועדונים.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...