גריינדר. צילום: מתוך האתר.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"גריינדר" לא תאפשר חיפוש מבוסס מיקום

אפליקציית הדייטינג הפופולרית מבוססת אמנם על חיפוש לפי מיקום, אך פרצת אבטחה חמורה שפוגעת בפרטיות הגולשים ומאפשרת לאתר את המיקום המדויק של מנויי השירות - עד לרמת החדר בבניין - גרמה לחברה לבטל את אפשרות החיפוש לפי מיקום במדינות הנחשבות עוינות להומואים. לפי מספר דיווחים צפויה החברה להכריז על שינוי המודל המאפשר חיפוש מבוסס מיקום, אך כפי הנראה מדובר בשמועה שאינה מבוססת

האם אפליקציית ההיכרויות הפופולרית "גריינדר" תבטל לחלוטין את האפשרות לחפש גברים לפי מיקום? אמש (שבת) הודיעה החברה, המפעילה את האפליקציה הסלולרית הפופולרית בקרב הומואים ומונה למעלה מ-10 מיליון הורדות ו-5 מיליון משתמשים חודשיים פעילים, כי היא תבטל בחלק מהמקומות את האפשרות לחפש משתמשים לפי מרחק - בשל פרצת אבטחה חמורה.

לפני מספר שעות הודיעה החברה על ביטול האפשרות לחיפוש לפי מרחק במדינות שבהן להט"בים נמצאים בסיכון לפגיעה, ובהן רוסיה, מצרים, ערב הסעודית, ניגריה, ליבריה, סודן וזימבבואה. 

לפי מספר דיווחים שוקלת גרייינדר לבטל לחלוטין את אפשרות החיפוש מבוסס המיקום, וזאת בשל ריבוי דיווחים על מקרי פגיעה בפרטיותם של גולשים, הטרדות ואיומים. עם זאת, כנראה מדובר בשמועות שאינן מבוססות, ובחברה אמרו כי "חיפוש מבוסס מיקום הוא כלי מרכזי של האפליקציה, המאפשר היכרות יעילה וטובה יותר בין אנשים". 

באתר newnownext דווח לאחרונה על פרצה המאפשרת לאתר את מיקומו המדויק של משתמש בגריינדר באמצעות טריאנגולציה פשוטה - חישוב מיקומו של אובייקט באמצעות מספר נתונים פשוטים כמו המרחק והמיקום. בדיווח נכתב כי בידיים הלא נכונות, יכולים גורמים עויינים להשתמש בגריינדר כדי לאתר ולפגוע בהומואים המשתמשים בשירות, לעקוב אחריהם בניגוד לרצונם ולפגוע בפרטיותם. 

בחברה פרסמו תחילה תגובה רשמית, ובה אמרו כי הם אינם רואים באפשרות איתור המיקום המדויק בעיה. "שיתוף המיקום של המשתמש הוא חלק בלתי נפרד ממחווית השירות של גריינדר, והמרחק בין משתמשים הוא חיוני לתהליך הזרימה של האפליקציה. גולשים המוטרדים מפני הצגת המרחק מהם, יכולים לבטל את אפשרות "הצג מרחק" בהגדרות הפרטיות שלהם, ובכך למנוע מעקב", נכתב בהודעה. "כמו תמיד, ביטחונם של המשתמשים שלנו נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו, ואנו עושים ככל שביכולתנו כדי לשמור את קהילת גריינדר בטוחה", כתבה החברה. 

אך לאחר שהפרשה תפסה תאוצה והתבררה כמסוכנת יותר מכפי שפורסם תחילה, שינתה החברה את התגובה והחליטה לבטל את החיפוש לפי מיקום. בתגובה ששלחה ל-americablog.com מסרה החברה כי "לאור ההאשמות האחרונות בנוגע לאיתור מיקומו המדויק של משתמש באפליקציה, הכנסנו מספר שינויים ובכללם ביטול האפשרות להציג מרחקים בין משתמשים. גריינדר תמשיך להכניס שינויים כדי להגן על המשתמשים שלה לפי הצורך", נמסר.

לפני מספר ימים הופצו ברשת דיווחים רבים נוספים על שימוש לרעה בגריינדר, על ידי גורמים הומופובים, המבקשים לאתר הומואים ולפגוע בהם. כך לדוגמה, במצרים ניסתה המשטרה למצוא הומואים המשתמשים באפליקציה, כדי לעצור אותם ולהביאם לדין. על פי דיווחים נוספים במדיה החברתית, גם במדינות אחרות, בהן קהילת הלהט"ב נמצאת תחת שלטון אלים ודכאני, משמשת האפליקציה הפופולרית ככלי מסוכן ביותר המאפשר לזהות, ללכוד ולפגוע בהומואים בקלות. בחלק מהמקרים פורסמו גם סרטוני וידאו, המסבירים כיצד ניתן לאתר הומואים באמצעות האפליקציה.

בהיעדר אמצעי תקשורת אחרים, גריינדר פופולרית מאוד במדינות שבהן הומוסקסואליות אינה חוקית, ושבהן מתקיימת רדיפה של להט"בים - דוגמת מדינת איסלמיות, אך גם במדינות כמו רוסיה, שבה מדיניות אפס סובלנות כלפי הציבור הגאה. כעת גובר החשש כי באמצעות איתור מיקומם של משתמשי האפליקציה הם חשופים לאיום ממשי על חייהם, וכפי הנראה על רקע זה החליטה החברה לבטל לחלוטין את אפשרות החיפוש לפי מיקום.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...