מעולם לא דיבר על ביסקסואלים. אובמה. צילום: Pete Souza.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

גם בפוליטיקה, מה הן המילים אם לא שתיקה

בחירת המילים של בכירי הבית הלבן לתיאור קהילת הלהט"ב מעידה על שינוי יסודי ועמוק ביחסה של הפוליטיקה האמריקנית לציבור הגאה. מדוע ג'ורג' בוש נמנע מלהגיד לסבית, כיצד הצליח אובמה להעביר שתי כהונות בלי להזכיר ביסקסואלים, ומדוע ראשי התיבות להט"ב הפכו למושג החם של בחירות 2012?

למילים שבוחרים פוליטיקאים כשהם מדברים על הקהילה הגאה, יש משמעות רבה. מה שהם אומרים חשוב, אבל לא פעם, איך שהם אומרים זאת חשוב אפילו עוד יותר. בפרט כאשר מדובר בדיבור "עקיף", שמנסה לומר משהו אבל להתחמק מלומר אותו בצורה ישירה, או כשהתחייבויות שהם מפזרים יכולות להשתמע לשני פנים. או יותר.

צוות BuzzFeed ניתח לאחרונה הודעות לעיתונות, מסיבות עיתונאים והצהרות רשמיות של הבית הלבן, במטרה לזהות דפוסים מילוליים ובחירות סמנטיות בהתייחסות הממשל לקהילת הלהט"ב. התוצאות, בחלקן, מפתיעות מאוד ובחלקן צפויות. כצפוי, ממשל אובמה שם את נושאי הקהילה הגאה על השולחן, עם התייחסות חיובית ואף אוהדת. זאת, בניגוד לממשל בוש ההומופובי והשמרן, בו אזכור הקהילה הגאה היה בעיקר על רקע שלילי ומתנגד (כמו המאבק בנישואים גאים שהוביל בוש הבן).

אך בעוד שאובמה מדבר רבות על הומואים, לסביות ולהט"ב, ואף מפעיל תוכנית רחבת היקף לשיפור מצב הקהילה, הוא כמעט ולא מזכיר את המילים "טרנסג'נדרים" או "ביסקסואלים". אם לדייק – הוא לא הזכיר אותן בכלל. למעשה, למן תחילת הכהונה הראשונה שלו, אובמה ודובריו נשאלו על ידי עיתונאים לפחות 15 פעמים על טרנסג'נדרים, אך בכל פעם שענו לשאלות, הם השתמשו במילים "קהילת הלהט"ב".

אובמה עצמו השתמש במושג "טרנסג'נדר" במדיה לפחות פעם אחת: בראיון שנתן לתוכנית הלילה של ג'יי לנו בחודש אוגוסט 2013, הוא אמר "יש לי אפס סובלנות למדינות שמנסות לאיים על הומואים, לסביות או טרנסג'נדרים, בדרכים המאיימות עליהם או עשויות לפגוע בהם". זהו התיעוד היחיד שנמצא לטרנסג'נדרים במופעים של אובמה בתקשורת, ועל ביסקסואלים הנשיא האמריקני לא דיבר באופן רשמי אפילו פעם אחת.


נשיא ארה"ב, ברק אובמה, במפגש עם ג'ודי שפארד, שבנה מתיו נרצח בגלל שהיה הומו. צילום: הבית הלבן, ויקיפדיה.

בניגוד לטרנסג'נדרים וביסקסואלים, על הומואים ולסביות מדברים הרבה בממשל הדמוקרטי. כך למשל בתהליך החקיקה של חוק נגד פשעי שנאה כלפי להט"בים, עליו חתם אובמה במפגש מרגש עם ג'ודי שפארד, שבנה, מתיו שפארד, נרצח משום שהיה הומו בפרשה שטלטלה את ארה"ב כולה. גם בתקופת אובמה וגם בתקופת הנשיא הדמוקרטי ביל קלינטון, אזכר הבית הלבן פעמים רבות את הקהילה הגאה, ובכללה הומואים ולסביות. לעומתם, בממשל בוש התעלמו לחלוטין מלסביות, והן לא הוזכרו מעולם בשיחות, תדרוכים, מסיבות עיתונאים או נאומים של בכירים בממשל. גם כאשר עיתונאים ניסו להכניס את המילה "לסבית" לשיח, ושאלו שאלה בנושא (כ-9 פעמים מתועדות), הם זכו להתעלמות מוחלטת, ולכל היותר קיבלו תשובה מתחמקת.

ממשל קלינטון אזכר את המילה "לסבית" 24 פעמים, בתדרוכים רשמיים, ואובמה אמר את זה 10 פעמים בלבד - אבל מסיבה טובה. בתקופת קלינטון השתמשו בעיקר במושג "הקהילה ההומו-לסבית", ואילו היום ממשל אובמה משתמש במונח המכיל יותר והפחות מדיר, "קהילת הלהט"ב". אזכור הלסביות וההומואים על-ידי אובמה נעשה אפוא במקרים מדויקים, שבהם מדברים על זכויות ספציפיות של גברים הומואים ונשים לסביות.

ממשל בוש – להבדיל – מזכיר ימים אפלים, בהם "הומואים" היו מילת גנאי. בתקופת בוש השתמשו במושג "Gay" שמונה פעמים בלבד. לשם ההשוואה, בתקופת קלינטון השתמשו במילה 87 פעמים, בעיקר סביב הדיון החברתי המקיף במדיניות Don't Ask, Don't Tell  המפלה של הצבא האמריקני. ממשל אובמה הספיק להשתמש במושג כבר 17 פעם, אבל, כאמור, עבר למושג "LGBT", להט"ב, המתייחס להומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים יחד.

המילה "הומוסקסואל" יצאה משימוש

את מקומה של "הקהילה ההומו-לסבית" החליף הביטוי המכיל "להט"ב", בו עשה הבית הלבן שימוש לראשונה ב-2009. רוברט גיבס, יועצו ומקורבו של אובמה, דיווח לעיתונאים על כך שהנשיא ייפגש עם פעילים בקהילת הלהט"ב בחודש הגאווה. הייתה זו פגישה היסטורית בה אירח אובמה בלשכתו להט"בים, מובילי דעה, משפחות ומתנדבים בציבור הגאה ושיגר מסר תמיכה יוצא דופן. המושג להט"ב זכה לשימוש נרחב ביותר במהלך קמפיין הבחירות השני של אובמה, ב-2012, כאשר אובמה וג'ו ביידן שוחחו רבות על נישואים מאותו-המין וזכויות לקהילה הגאה.

לעומת "הקהילה ההומו-לסבית" שהפכה ל"קהילת הלהט"ב", למושג "הומוסקסואל" לא נמצא מחליף והוא נעלם כמעט לגמרי מהמפה הלשונית. בממשל הנוכחי כמעט ולא משתמשים במילה, הנחשבת ביקורתית או "קלינית" מדי, אלא רק בהודעות מדרג נמוך – בעניינים רפואיים, מדעיים ומשפטיים. בדיבור החברתי-פוליטי, וכאשר מתייחסים לסוגיות תרבותיות, ענייני זכויות אדם ופוליטיקה, "הומוסקסואל" הוא מושג מוקצה וסר-טעם.

למעשה, "הומוסקסואל" מופיע רק בהקשרים שליליים. אחד האזכורים הבודדים של המושג מצד בכירים בבית הלבן היה ב-1993, כשארי פליישר, מזכיר התקשורת של בוש, אמר של"קבוצות הומוסקסואליות לא מגיעות זכויות יתר". פליישר אמר את הדברים בתגובה לפסק דין לורנס נגד טקסס, בו קבע בימ"ש העליון כי חוק האוסר על קיום יחסי מין חד-מיניים בין שני גברים בוגרים בביתם ובהסכמה מנוגד לחוקת ארה"ב בשל פגיעתו בזכות לפרטיות. אזכור נוסף היה ב-2014, כאשר בכיר בממשל אובמה דיבר על החקיקה ההומופובית באוגנדה והאיסור על הומוסקסואליות.  

סופה של הרטוריקה-הלשונית נגד נישואים גאים

שנת 2004 הייתה שנת מפנה בפוליטיקה האמריקנית, בכל הקשור לזכויות הקהילה הגאה. ממשל בוש הציג את "התוכנית להגנת הנישואים" וניסה להוביל מספר רב של יוזמות חקיקה שנועדו למנוע מבני-זוג מאותו המין להינשא. בוש הפך לדובר נלהב על הומואים ולסביות, אך עשה זאת מבלי להזכיר הומואים ובפרט לא לסביות. במקום זה, דיבר הנשיא השמרן על "הגנת המשפחה", "נישואים בין גבר לאשה" ו"דאגה כנה למוסד האמריקני הקדוש" - שם מקורי אך קצת יומרני לנישואים הטרוסקסואלים, יש לציין.


נלחם בנישואים הגאים. נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' וו בוש. צילום: Beverly, Flickr.

מושגים דומים הציגו המועמד לנשיאות מטעם הרפובליקנים ג'ון מקיין וסגניתו הבלתי-נשכחת שרה פיילין. בתקופה זו רווח הדיבור הפוליטי על "הגנת נישואים", הצבת מגבלות על חופש הנישואים בארצות-הברית, ואפילו על שינוי החוקה האמריקנית כך שלא תאפשר נישואים אלא בין גבר לאשה.

בוש הקצה מיליארדי דולרים לתוכנית הנישואים שלו, שכל מטרתה הייתה לפגוע בתהליכי הלגליזציה וההכרה בזכויות נישואים ומשפחה של בני זוג מאותו המין. בראייה היסטורית, ניכר כי בוש הבין שהוא מאבד את שליטתו במוסדות החקיקה והפסיקה בארה"ב, וניסה לבלום את התמוטטות מנגנוני השליטה המסורתיים של הרפובליקנים במדינה, ובפרט בבתי-המשפט – ששיגרו פעם אחר פעם מסר חד-משמעי בנוגע לאיסורים הלא-חוקתיים על שוויון זכויות ללהט"בים.

בחירתו של אובמה לנשיאות וירידת כוחה של המפלגה הרפובליקנית הסירה לגמרי את השיח המתנגד לנישואים גאים מהבית הלבן, ובמקום זה הופיע שיח חדש המקדם איחודים אזרחיים, מסגרות נישואים שונות וחקיקה פרו להט"בית ברמה הפדרלית.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...