אילוסטרציה. צילום: Stephen Brace, Flickr.
 > 

מגיפת ההשמנה: לסביות בסיכון גבוה, הומואים בתחתית הרשימה

מחקר מקיף שנמשך כארבע שנים גילה כי כ-75% מהלסביות בארה"ב סובלות ממשקל עודף משמעותי, בעוד שהומואים הם הציבור הרזה ביותר, מעט אחרי נשים סטרייטיות. עוד הראה המחקר כי בעוד לסביות מעריכות את משקלן כתקין בעוד שהן סובלות מעודף משקל, הומואים הנמצאים מתחת למשקל התקין מרגישים שמנים ומדווחים שהם צריכים דיאטה. כעת מבקשים החוקרים להבין מה אומר דימוי הגוף של להט"בים אמריקנים על הדפוסים החברתיים של הקהילה הגאה

בשנים האחרונות עוקבות רשויות הבריאות בעולם אחר תופעת השמנת היתר, שרק הולכת וגדלה וכבר זכתה בחלק מהמדינות – ובפרט בארצות-הברית – לכינוי 'מגיפה'. השמנת יתר נמצאת כיום במרכז השיח הרפואי, ומחלות הקשורות בהשמנה, דוגמת סוכרת, דום נשימה בשינה ומחלות לב, מככבות בראש רשימת הגורמים למוות. כעת, מנסים גורמי בריאות בארה"ב לאתר קהילות הנמצאות בסיכון גבוה להשמנת יתר – ובוושינגטון מפרסמים בימים אלו נתונים ממחקר רחב היקף שבחן את תופעת ההשמנה מסכנת החיים בקרב נשים לסביות - שלפי הנתונים נמצאות בסיכון גבוה ביותר לסבול ממחלות הקשורות למשקל גוף יותר מנשים הטרוסקסואליות.

הנתונים הפתיעו אפילו את מומחי הבריאות במדינה. כמעט 75% מהנשים הלסביות בארצות הברית מוגדרות כבעלות משקל עודף, כשלמעלה ממחציתן נמצאות בקטגוריה של השמנה מסכנת חיים. זאת, בהשוואה לשיעור של 50% בקרב נשים סטרייטיות.

עוד הראה המחקר כי בנוסף להשמנה, נוטות נשים לסביות לסגנון חיים שאינו בריא ואף מסוכן. הן נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במגוון מחלות בשל הימנעות מפעילות גופנית, עישון מרובה וצריכת אלכוהול מוגברת.

בממשל האמריקני נזהרים מפני תיוג סטריאוטיפי של קהילות הסובלות מבעיית משקל, ומקפידים להצמיד את המחקר למידע סטטיסטי מקיף ככל האפשר. במחקר בוושינגטון, לדוגמה, הושקעו כ-3 מיליון דולר, והוא נמשך כארבע שנים. כעת, ממשיך המחקר למפות את דפוסי הבריאות של להט"בים אל מול סטרייטים, בניסיון להבין את הגורמים להשמנה ובתקווה גם למצוא דרכים לפתור אותה ולצמצם את היקפיה.

הומואים רזים יותר, אבל סובלים מדימוי גוף שלילי

בקרב הגברים, הנתונים הפוכים: גברים סטרייטים הם בסיכון כפול (פי 2) להשמנת יתר מסוכנת, לעומת גברים הומואים, שהם אוכלוסיית המדגם הרזה ביותר בחלוקה למגדר ונטייה מינית.

מדוע זה קורה? החוקרים מצאו מספר סיבות. ראשית, נשים לסביות הסובלות ממשקל עודף משמעותי דיווחו במחקר כי הן במשקל תקין, ואף הופתעו לגלות שהן סובלות מעודף משקל. לעומתן, גברים הומואים שהיו במשקל תקין דיווחו שהם בעלי משקל עודף, והרגישו שמנים בעוד שבפועל היו במשקל תקין – ואף נמוך מהממוצע. בנוסף, טוענים החוקרים כי הבדלים חברתיים ותרבותיים מובילים לשינוי בתפישת הגוף, בדימוי העצמי ואפילו להרגלים של אכילה רגשית או טיפוח הגוף.

ברין אוסטין, מובילת המחקר מבית החולים לנשים בבוסטון וחוקרת בבית הספר לבריאות הציבור בהרווארד, אמרה לטלגרף הבריטי כי "ההבדלים המשמעותיים בין גברים הומואים לנשים לסביות נובעים מהלחצים החברתיים והתרבותיים הפועלים על שתי הקהילות".

אוסטין הגיבה לביקורת על כך שהמחקר הוא בזבוז כספי ציבור, ואמרה ש"מגיפת ההשמנה היא בעיה משמעותית המסכנת את הציבור, ואין קהילה שחסינה בפניה. כיד לעצור אותה, עלינו להבין את הגורמים ואת הסיטואציות שבהן היא מתפתחת". כך, מחקר השוואתי בין הומואים ללסביות יכול לשפוך אור על דפוסי התנהגות – ותפישה – שיכולים להסביר מדוע לסביות נוטות להיפגע מתופעת השמנת היתר בשיעור הגבוה ביותר, יחד עם גברים הטרוסקסואלים, ומדוע הומואים 'חסינים' יחסית בפניה".

השמנת יתר היא תופעה נרחבת, שיש לה השלכות רפואיות, כלכליות וגם תרבותיות משמעותיות. אך בעוד שהמדיה מדברת על חשיבות השמירה על משקל תקין, כושר גופני ותזונה נכונה, נדמה שהשמנת היתר לא נעלמת, אלא בדיוק להיפך: היא רק גדלה. לפי הערכות רשמיות, כמעט 70% מהבוגרים האמריקנים מעל גיל 20 נחשבים בעלי משקל עודף משמעותי. גם באירופה האנשים הולכים ומשמינים, ואפילו בישראל, הנחשבת למדינה ים תיכונית שבה יש נגישות גבוהה לתזונה נכונה ובריאה – מספר המבוגרים הסובלים ממשקל עודף ממשיך לעלות.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...