יואב וויאנס. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"להפוך את המחקר האקדמי ליעיל עבור הקהילה"

חברת המחקרים ריינבו מבקשת לתרגם מחקרים וסקרים בקהילת הלהט"ב לכלי כלכלי משמעותי עבור עסקים המעוניינים לשווק ללהט"בים, ובמקביל לעודד תרומה לציבור הגאה ולשפר את מצבו החברתי והאישי. פגשנו את היזמים - ד"ר גלי ערד ויואב וויאנס - לשיחה על יזמות, עסקים ופסיכולוגיה קווירית

מפגש מקרי בין ד"ר גלי ערד, שבמסגרת לימודי מגדר רצתה לעשות דוקטורט על הורות אלטרנטיבית, לבין יואב וויאנס שכבר החל לחקור את הקהילה, הוליד את חברת "ריינבו", שמבקשת לרתום ידע אקדמי-מחקרי לטובת שינוי חברתי, ועל הדרך להציע שירותים עסקיים מתקדמים לחברות המעוניינות לשווק לקהילת הלהט"ב הישראלית.

בניגוד לארגונים קהילתיים רבים - עמותות וחברות לתועלת הציבור - ריינבו הוקמה מלכתחילה מתוך מכוונות עסקית, כחברה פרטית בערבון מוגבל. הראייה הכלכלית של היזמים, שבחרו להקים פעילות עסקית ולעגן את העשייה החברתית שלהם במישורים מניבים ורווחיים, מעידה מאוד על שינוי בחשיבתם של יזמים חברתיים, שבשנים האחרונות הופכים להיות גם אנשי עסקים.

אם עד היום אנחנו רגילים שרוב מוסדות הקהילה החברתיים הם עמותות או מלכ"רים, כעת מתחיל כאן שינוי המראה שהקהילה מתחילה לדאוג לעצמה ולמימון המיזמים שלה. הלאה הגישה המעט-קורבנית ההיסטורית, השייכת לתקופות בהן הקהילה הגאה נעדרה כוח כלכלי משמעותי והסתייעה בעיקר על מימון חיצוני, תרומות וסיוע מגופים שונים. תפיסת עולם זו מפנה את דרכה לדרך הסתכלות חדשה ומעודדת - קהילה אשר מסוגלת לדאוג למשאבים של עצמה.

"הסיבה העיקרית שבגללה בחרנו להקים את עצמנו כחברה בע״מ היא משום שאנחנו מעוניינים לגדול ולא רק להיות תלוייים במקורות מימון חיצוניים", מסבירים ערד וואיינס בראיון ל-GoGay. "חברה בע"מ מאפשרת לנו לקבל תמורה לשירותים שאנחנו מציעים, ואנחנו מאמינים שהחברה יכולה להיות מנוע צמיחה שמחזיר את הרווחים פנימה חזרה אל הקהילה. אנחנו לא רוצים להסתמך על פילנטרופיה ולא רואים שום פסול בלקבל כסף על העבודה הרבה שאנחנו משקיעים. בנוסף, יש פה פריזמה חדשה שדרכה מסתכלים על הקהילה - אימרה שקהילה עושה צעד נוסף לקראת שיוויון זכויות והזדמנויות".

מהם השירותים שאתם מציעים ומי קהל היעד שלכם?

"החברה מציעה מספר שירותים, הן לאנשים פרטיים, והן לחברות. בתחום הפרטי החברה מציעה שירותי ייעוץ וטיפול לחברי הקהילה כאשר הפרספקיטבה המיוחדת שלנו, והידע המעמיק בנוגע לקהילה מביאים, לדעתנו, הסתכלות רחבה והבנה עמוקה לגבי המשמעות של לחיות כחלק מהקהילה. המאפיינים המיוחדים של הקהילה משפיעים מאוד, על האופן בו כל אחת ואחד מאיתנו מתנהלים. כמו למשל מערכות יחסים שונות, העיסוק בסקס, התסכול מאפליקציות דייטינג, דרכים להגשמה עצמית, לחצים שונים המופעלים מהסביבה ועוד".

ואיך הדבר הזה יכול להועיל לעסקים?

"אנחנו מתכוונים למנף את הידע שצברנו באמצעות המחקרים לצורך ייעוץ לכל מי שמעוניין לקדם את הקהילה או את השרותים והמוצרים שלו בשביל הקהילה. החל מחברות המעוניינות לפרוץ לשוק הלהט״בי ולמכור מוצרים שיתאימו במיוחד לצרכיה, או לשווק מוצרים קיימים לקהילה שלא מוכנה לבלוע בקלות את כל מה מקושט בצבעי גאווה אך למעשה לא עומדים בהבטחה שלהם, וכלה בערים שמעוניינות לשנות את המרקם החברתי וליצור התחדשות עירונית".

איך אתם מתכוונים למכור שירות למישהו שעדיין לא יודע שהוא צריך אותו?

"זה תלוי בלקוח", מסביר וויאנס. "אם זה בן אדם מהשורה, מדינה, עיר או חברה. בגדול מה שאנחנו עושים זה ליצור פניה יזומה לגופים הרלוונטים בענינו ומסבירים להם למה כדאי להתייחס לקהילה. אנחנו מסתמכים על רשת הקשרים של הקהילה הגאה בשביל לייצר את החיבורים האלה, ואנחנו שמחים לראות שיש הרבה מאוד אנשים ששמחים לעזור ולהרתם לעניין. גם סטרייטים רוצים לעזור ורוצים לתת יד להפיץ את הבשורה. אנחנו ממש מופתעים מההיענות הרחבה לעניין".

זאת אומרת שאתם ממשיכים את הקו המנחה היום בעולם השיווק שהפנים שכדי להגיע לתוצאות אופטימליות, צריך לפנות לקהלים מפולחים ולא לפנות לקהל רחב מאוד ב-Mass Media.

"בדיוק. אנחנו מאמינים שהצורך השיווקי לפלח קהלים שונים נובע מהרצון של המשווקים להגיע לכמה שיותר אנשים בכך שידברו בשפה המיוחדת לכל קהל, אבל לא באמת נובע מהרצון של יצרנים להתאים לכל קהל את המוצר שנמכר. יצרנים שמעוניינים למכור מוצרים לקהילת הלהט"ב לא יכולים להסתפק בפילוח זול ורק ליצור מראית עין של של תמיכה בקהילה אלא ליצור שינוי מהותי וארוך טווח, אחרת מזהים את זה בקלות, והמותג מפסיד הרבה נקודות".


משרדי ריינבו בתל-אביב. צילום: יחסי ציבור

"להט"בים הם במובהק early adopters שמקדמים את השוק"

השניים מציגים מספר מחקרים, חלקם מהארץ, המראים כי חברי הקהילה הגאה רוכשים לפי מאפייני זהות ודפוסים אישיותיים מובהקים. "למשל, להט"בים לא יפסלו מראש הגשמה עצמית אך ורק לשם ההגשמה העצמית, הם שואפים להגיע למשרות לא שגרתיות ומוכנים להתאמץ לא מעט, כדי למצוא את הדבר הכי נכון בשבילם. הם באופן מובהק early adopters, והם הרבה פעמים אלה שעוזרים למוצר לעבור מה"תהום השיווקי" לעבר הצמחיה והשגשוג שלו".

"למעשה, כבר היום להט"בים, והומואים בפרט, משפיעים רבות על השווקים", הוא אומר. "ראיה לכך שלקהילה יש השפעה רבה על יצרנים ניתן לראות בכך שהיום הם מבינים שכל מוצר צריכה חדש צריך להיות יותר אנדרוגני, כלומר, לתת מוצר בסיסי ושכל אחת ואחד ת/יוכל להתאים לעצמה/ו את המוצר בהתאם לשאיפות, רגשות ונטיות שלו. כך הקהילה הגאה מצליחה למצוא את עצמה בתוך המוצרים".

"כדוגמא טובה ניתן לקחת את האייפון. כשהוא מגיע מהמפעל הוא די חסר זהות. מבחינה חיצונית הוא לא גברי במיוחד, הוא לא נשי במיוחד, הוא גם לא מכיל שום אפליקציות מיוחדות. אחרי שמתקינים אפליקציות, משנים את הצלצול והרקע, מוסיפים כיסוי פתאום האייפון לובש זהות אחרת.בארץ ניתן לראות דוגמא לכך אצל "קרולינה למקה". הם לא מוכרים משקפיים מיוחדים לגברים או לנשים אלא למה שהצרכן/ית רוצה".

וואינס וערד טוענים שהידע שיש לחברה, ואותו היא מעוניינת להפיץ, הושג באמצעות מספר מחקרים מקיפים שבוצעו בשלוש השנים שקדמו להקמת החברה. מחקרים אלה הובילו, לדבריהם, לכמה תובנות מעניינות שהם שמחים לחלוק עם כל מי שמעוניין להקשיב.

איך אתם מבצעים את המחקרים שלכם? מאיפה הנתונים? איפה בעולם הם מבוצעים?

"המחקרים הם רב תחומיים ושואבים את הנתונים שלהם מהרבה מקורות שונים. חלק זה ניתוח של נתונים כלכליים של מידע חופשי שנגיש לכולם באינטרנט, וחלק ממחקרים שכוללים העברת שאלונים, ראיונות מובנייים, חצי מובנים וכו׳.אנחנו גם יוצרים שת״פ עם מדינות נוספות על מנת לחלוק את המידע בנינו. לגבי המיקום - הניתוח המחקרי מבוצע בארץ אבל נושאי המחקר הם בכל העולם".

מהו המידע החשוב ביותר שלמדתם במחקרים שלכם?

"נכון להיום ישנן הרבה סברות שמנסות להגדיר מהם המאפיינים של הקהילה הגאה ומה מייחד ומניע את החברות והחברים בה", מסבירה ערד. "אחרי הרבה ניסוי וטעיה, מתוך ניסיון לזקק רק את המאפיינים הבסיסיים ביותר, תוצאות המחקר הובילו למסקנות מרתקות. למדנו כי ישנם ארבעה מאפיינים בולטים לחברי הקהילה שמשפיעים על כל אספקט בחייהם. כמובן שזה לא תקף ל-100% מהאנשים 100% מהזמן, אבל ניתן יהיה למצוא אותם באופן כמעט גורף אצל כולם. להט"בים שואלים יותר שאלות על החיים שלהם, מתנסים יותר בחוויות חדשות ומאתגרות, מחפשים הגשמה עצמית אלטרנטיבית ולרוב יש להם שאיפה לנשגב, להבנה עמוקה יותר של החיים שלהם, העולם בו הם חיים ואפילו דפוסי היומיום שלהם. הבחירה היא פחות אוטומטית, יש יותר החלטות לקבל ושלבים לעבור בדרך".

"למחקר השלכות גם על חיי הזוגיות והסקס שלנו"

כאמור, היזמים מבקשים להפוך את הידע המחקרי-אקדמי שהם מפיקים מהמחקרים, לשימושי ויעיל, ולהשיב אותו לשימוש הקהילה. בהיבט הזה, מדובר גם בעזרה אישית, אפילו אינטימית, ולא רק כזו שמוכוונת לקהילה העסקית והשיווקית.

"המחקרים שביצענו משפיעים, כמובן, על הייעוץ העסקי, אבל המידע שאספנו גם עוזר לנו בצורה שלא תתואר במפגשים הייעוציים והטיפוליים שלנו - בין אם זה ליחידים, לזוגות או לכל מבנה אחר", אומרת ערד. "למשל הבנו שנושא מעגלי השייכות הוא מאוד מהותי אצל חברי הקהילה - מכיוון שיש תהליך של החרגה מהנורמה".

במה זה בא לידי ביטוי?

"חברי הקהילה, לאחר שיצאו מהעולם הסטרייטי, בהכרח ישנו את מעגל השייכות הקיים שלהם על מנת שיתאים להם או שיצרו מעגל שייכות חדש לחלוטין. ניתן לשמוע את תוצאות התופעה הזו לא מעט בסיטואציות שבהן אנשים יעידו שחברתם של סטרייטים לא מעניינת אותם יותר".

הדבר מעיד, בין היתר, על הפערים הגדולים למדי בין הומואים ללסביות. "באופן מעניין יש הבדל בין תפיסת מעגלי השייכות אצל לסביות והומואים. אצל הומואים מעגלי השייכות הולכים ומצטמצים, רוצה לומר, הומו שייך לא רק למעגלים שייכות רגילים (חילוני/דתי, יהודי/ערבי וכו') אלא גם נבחן אם הוא שייך למעגלים נוספים כמו: רזה-שרירי, מתאמן-לא מתאמן, בהיר-שחום, שעיר-חלק, גר בתל אביב- גר מחוץ לתל אביב, נשי-גברי, "מעורבב"-"לא מעורבב" ועוד".

"מאידך, אצל לסביות מעגלי השייכות מתרחבים, ותפיסת העולם לא מתמקדת דווקא במראה, בקריירה, או בנטייה המינית ויש הכלה גבוהה יותר.סיטואציה זו יוצרת מערכות יחסים מורכבות יותר, וגם האפשרות של כל אחת מבנות הזוג ללדת יוצרת הבדלי תפיסה בין בנות הזוג. אם כל אחת יכולה להביא ילדים בעצמה אז היא לא תלויה בשניה, בזמן שהומואים נטולי יכולת להביא ילדים לעולם באופן שווה".

אני מניח שזה קשור גם לדפוסים רומנטיים או מיניים.

"כן, כי דבר נוסף, שמתקשר למעגלי השייכות של הומואים, הוא נושא אפליקציות הדייטינג. כתוצאה ממעגלי השייכות שהולכים וקטנים, כלומר הצורך לענות על סט הולך וגדל של קריטריונים, נוצרת אצל אנשים תחושת מצוקה. מצד אחד מחשבות בסגנון "אין פה אנשים נורמלים" כבעצם הכוונה שאין מישהו שעונה על סט מוגדר מראש של קרירטיונים, ובמקביל מחשבות בסגנון "אני מרגיש לא רצוי", מהסיבה שאותו מנגנון סינון מופעל על כולם. התוצאה היא תחושת בדידות עמוקה ולעיתים אפילו מצוקה אצל הומואים שמרגישים ש"אי אפשר למצוא קשר רציני בקהילה".

"השימוש הסטנדרטי באפליקציות האלה מעורר מעין "מוד צייד" שבו צריך לתקוף את המטרה, לכבוש את היעד ולהשיג כמה שיותר נקודות ב"קרב" בינך בין הצד השני. זה יוצר תחושות כמו "עברו כבר 2 דקות מאז ששלחתי הודעה, למה הוא לא ענה לי?", "הוא לא ענה לי כי הוא לא מעוניין, או כי משהו לא בסדר אצלי?", ואז עוברים למוד מגננתי של הגנה על האגו. בקיצור, שום דבר טוב לא יכול לצאת מזה".

אז מה עושה מי שבכל זאת מחפש קשר רציני דרך האפליקציות?

"מה שאנחנו מייעצים למטופלים שלנו זה לשנות את הגישה האישית שלהם בזמן שהם משתמשים באפליקציה, להגיע מתוך רצון להוביל את השיחה ולא "לזרום איתו", לקחת אותו למקומות שמעניינים אותך לדבר עליהם ולא ליפול לתוך סדרה של שאלות מוגדרות מראש כמו "מה עושה בחיים?". חשוב מאוד להיות נאמן לעצמך ולא לרדד את עצמך, ולהבין באיזה מצב רוח אתה ניגש לאפליקציה. האם זה בשביל למצוא זוגיות, להכיר אנשים, או למצוא קשר רציני?", הם מסבירים.

"כשמתחילים להשתמש באפליקציה מתוך התכווננות למטרה ברורה התפיסה מתחילה להשתנות ואנחנו רואים מטופלים שמדווחים על תוצאות נהדרות. חשוב להדגיש שנושא הנאמות לעצמך צריכה לבוא לידי ביטוי גם באספקט של סקס - אסור להקטין את עצמך רק על מנת שהצד השני יהיה מרוצה ותוכל לשכב איתו כי זה יכול לסכן את אותך, בין אם פיזית ובין אם נפשית".

ניכר שיש לכם מעורבות רגשית מאוד גבוהה בעבודה ובמיזם. מהי המוטיבציה העיקרית שלכם?

"מבחינתי זה עניין של מעין תחושת שליחות ורצון להפיץ את הבשורה", אומרת ערד. "כאמא לילדים אני רואה שהעולם קשה מספיק כמו שהוא ואין צורך להוסיף סיבוכים מיותרים. זהות מינית צריכה להיות הדבר האחרון שאדם יתעסק בו".

גם וואינס מסביר שמדובר ברצון פנימי לחקור ולשנות את העולם. "כהומו אני מרגיש איזשהו רצון לשנות את העולם ולהרגיש שאני חלק מהדור האחרון שלא היה לו קל להיות הומו. בקרוב מאוד אנחנו מתכוונים להשיק פרוייקט מימון המונים בקיקסטארטר. העבודה עד עכשיו התמקדה בעיקר סביב המחקר והניתוח, ועכשיו מגיע השלב של הפצת הבשורה. יש לנו ידע לחלוק עם העולם והמוטיבציה היא לשתף בזה כמה שיותר אנשים".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...