ד"ר גיל פישהוף, יש עם מי לדבר. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הסודות יוצאים מהארון

האנונימיות, הסודיות וחוויית הארון באפליקציית סיקרט יוצרות מצב מיוחד עבור להט"בים ומעוררת שיח שבחלקו פוגעני ואף מסוכן. קו הקשב 'יש עם מי לדבר' נערך למענה באפליקציה הפופולרית, שממשיכה לסחוף את הקהילה הגאה

נדירים האנשים שטרם שמעו על האפליקציה "סיקרט", שמאפשרת לפרסם מסרים ולהעלות תמונות באופן אנונימי. כל יום מצטרפים אנשים חדשים לרשת החברתית החדשה שתופסת תאוצה רבה גם במרחב הלהט"בי, אך למול גל המצרפים החדשים נשמעת גם ביקורת רבה על התכנים המפורסמים באפליקציה והנזק הרב שיש בכוחם לגרום לחברי וחברות הקהילה.

עוד בנושא

אמנם, האפליקציה אינה ייחודית רק לחברי הקהילה הגאה, והיא צומחת במהירות גם במרחב הכללי, אולם התכנים הקשים שעולים בה, בצירוף עם מאפיינים הייחודיים לקהילה (כגון ארוניות, למשל) יוצרים לעיתים מצבי קושי המועצמים בקרב חברי הקהילה.

קו הקשב והתמיכה הוותיק של הקהילה – 'יש עם מי לדבר' – שפועל במסגרת האגודה למען הלהט"ב, זיהה את הבעייתיות הרבה בתכנים המתפרסמים ונחשפים באפליקציה, בדגש על הקהילה הגאה, ונערך לתגובה מהירה, במסגרתה מגיבים מתנדבי הקו לתכנים הקשים, הפוגעניים והבעייתיים ביותר.

מי שעוד לא יודע כיצד פועלת האפליקציה, להלן הסבר קצר: האפליקציה מזהה את רשימת החברים של הנרשם אליה (החברים בפייסבוק, רשימת אנשי הקשר בזכרון הטלפון), ויודעת לנתב אליו סטטוסים שפורסמו על ידי חברים (או 'חברים של חברים'), כך שכל אחד נחשף לפרסומים הרלוונטיים לקבוצת החברים שלו. כך, כל פרסום שכותב מישהו מקבוצת חבריו מגיע ישירות אליו, אך באופן אנונימי.

האפשרות לכתוב באופן אנונימי הפכה את אפליקציית סיקרט למקום בו מתפרסמים תכנים פוגעניים מסוגים שונים: חלק מן הפרסומים כוללים אמירות מבזות ביחס לאדם ספציפי; אחרים מוציאים אנשים מהארון;הוצאת אנשים מ'ארון הנשאות', פרסומים אחרים כוללים תמונות של אנשים, ללא ידיעתם או אישורם, לעיתים כאלו הכוללות מצבים מיניים או אינטימיים; לדוגמא: תמונה המלווה בכיתוב"נער ליווי מעולה, ממליץ בחום", או: "הוא נשא תיזהרו". פרסומים אחרים משתפים בפרטים לגבי אורח החיים המיני של אנשים. כל זאת לעיתים תוך שילוב תמונה של האדם עם שמו המלא, תוך שנוצר שיח חברתי אלים ופוגעני לגביו.

התוצאה של כל אלו היא אפשרויות פגיעה חמורה באנשים, אשר חווים תחושה של השפלה, 'השחרה', חשיפה וביוש בפומבי ("בריונות רשת"), או תחושה שאין להם יותר כל מרחב פרטי ושחדרו אל האינטימיות שלהם. תחושות אלה מתעצמות נוכח הידיעה שכותב הפוסט עשוי להיות חבר של האדם הנפגע. מעבר לתחושות הקשות הנפגע נותר חסר אונים- אין ביכולתו לדעת מי הכותב ולהתעמת איתו, ומאידך אין באפשרותו לטהר את שמו ("תוכיח שאין לך אחות ושאתה באמת הכותב").

תוצאה נוספת קשורה לעצם תרבות השיח הקהילתי, והיכולת של חלק מן הנחשפים לאפליקציה להרגיש השתייכות לקהילה, ולחוש תחושת ביטחון ואף גאווה בהשתייכות זו. כך, חלק מן התגובות לאפליקציה מראות כי גם מי שלא נפגעו מ'השחרה' באופן ישיר, חשים ניכור ואף כעס כלפי החברה, וכלפי הקהילה באופן ספציפי, מתוך הכללה לפיה תרבות שיח פוגענית ואלימה זו מאפיינת את הקהילה ככלל ('אני לא מוצא את עצמי בקהילה שרק עסוקה בלהשמיץ אחד את השני').

מרחב בטוח לעידוד התנהגויות של הרס עצמי

בנוסף, האפליקציה יוצרת מרחב בטוח לעידוד התנהגויות של הרס עצמי כגון: עידוד השימוש בסמים- איפה אפשר למצוא, עידוד תופעת הזנות בקהילה- המלצות על נערי ליווי, יחסי מין לא מוגנים (barebacking).

כמובן, שכמו לכל תופעה, גם לאפליקציית סיקרט ישנם צדדים שונים, ולא כולם קשים ושליליים, כאשר האפליקציה משמשת לעיתים צינור לשיתוף והתיעצות סודות ותחושות אמיתיות של הכותב כלפי עצמו, אשר הוא אינו מעז לחלוק עם איש באופן מזוהה. (למשל – "אני הומו ואני מפחד לשתף את אשתי")

מספר דוגמאות יאירו היבטים שונים של המתרחש בעולם ה'סיקרט':
אחד הכותבים שיתף תחושות קשות ביחס לבן זוגו לשעבר, וזכה לתגובות מזלזלות ולועגות. וכך, כשכתב: "המחשבה על זה שהאקס שלי שוכב עם אחרים גורמת לי לבכות המון ולרצות למות" זכה לתגובות: "איזה יופי", "כי את פאטתית למות", "זה החיים תתמודד, אולי הוא רע אולי אתה רע.."

תחושות של בדידות, של מצוקה עלו מדבריו של כותב אחר: "קמתי בבוקר ופשוט רציתי להרגש זין בתוכי. כי הלב שלי לא יכול להכיל שום דבר".

ובמקרה אחר צורפה תמונה של בחור ישראלי צעיר עם הכיתוב: "ואיך הוא" ? והתגובות: "כל תל אביב עברה עליו", "אחלה גבר", "נשית", "יש לה איידס תיזהרו".

דוגמאות אלו הן רק חלק קטן מן המקרים בהם נתקלו מתנדבי הקו, ולאורם התקבלה ההחלטה כי קו הקשב יפעל במרחב 'סיקרט'. כמה מטרות מרכזיות מנחות את פעילות 'יש עם מי לדבר' באפליקציה. ראשית, נוכחות המתנדבים נועדה עבור אנשים אשר בוזו או הושחרו על ידי פוסטים שונים, כאשר המתנדבים משמיעים קול אחר, מחזק עבור הנפגע, וכזה אשר יציע בפניו גם צורות התמודדות שונות עם הפגיעה. מעבר לכך, מתנדבי הקו ערים לתרבות השיח האלימה באפליקציה. כך במידה והתגובות לפרסום מסוים קשות או פוגעניות, מתנדבי הקו מהווים גורם אמפטי, מחזק.

יש עם מי לדבר – קשב ותמיכה לקהילה הגאה. ימים א'-ה' בשעות 19:30-22:30, בטלפון: 036205591. בדוא"ל: yesh@glbt.org.il, בצ'אט: דרך כפתור התחברות באתר האגודה למען הלהט"ב ובפייסבוק: יש עם מי לדבר. 

מחברי הכתבה: ד"ר גיל פישהוף, מיכאל פינקלשטיין ומאור אוחיון.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...