עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

הסרת שיער: לייזר

שיטה טיפולית המשמשת להסרת שיער יסודית לאורך זמן. כיצד מתבצע הטיפול, למי הוא מתאים, מהן תופעות הלוואי ועוד שאלות

בשנים האחרונות הפכה הסרת שיער בלייזר לאחד מהטיפולים האסתטיים השכיחים בארץ. ירידת המחירים וריבוי המכונים הרפואיים המציעים את השירות הביאו לפריחת השוק, ולגידול מתמשך בפופולריות. הטיפולים בלייזר נפוצים בקרב אוכלוסיות שונות, והם פופולרים מאוד גם אצל גברים הומוסקסואלים. טרנסג'נדרים וטרנסקסואלים הנמצאים בתהליכים של שינוי מין, מהווים אף הם צרכנים של שירותי הסרת השיער בלייזר כמו גם טיפולים לא-רפואיים אחרים.

כיום ישנן מספר שיטות טיפול הנכנסות כולן להגדרה "הסרה בלייזר", בשל השימוש בקרינה בתדירויות שונות לצורך פגיעה במנגנון הצמיחה של השיערה באזור המטופל. בדרך כלל אכן משתמשים בקרינת לייזר, וישנם מכשירים בהם נערך טיפול בחשיפה לקרינת אור בעוצמה גבוהה. שיטות אלה נקראות לעתים "לייזר קר".

יעילות הטיפול בלייזר הוכחה ונמצאה כטובה. במטופלים מסויימים תוצאות הטיפול תהיינה טובות מאשר אצל אחרים, ובמקרים מסויימים, ובעיקר אצל בעלי עור כהה או שיער בהיר מאוד, קשה להשיג תוצאות מספקות. נראה כי העלמת השיער אינה לצמיתות כפי שמבטיחים המכונים האתסטיים, ולא ברור האם השיער עשוי לחזור ולצמוח כתוצאה משינויים הורמונליים בגוף בתהליך ההתבגרות וההזדקנות.

מהו הלייזר?
הלייזר הוא קרן ממוקדת של קרינת אור, בעוצמה גבוהה. בדרך כלל, מודדים את עוצמת הלייזר בתדירותה. ישנם שימושים רפואיים שונים ללייזר, בין היתר בהדמיה, ובהסרת משקפיים בשיטות שונות.

בטיפולים להסרת שיער, קרן הלייזר מוליכה חום הממוקד לאזור ספציפי ופוגע בזקיקי השערות שעל פני העור המטופל. הסרת שיער בלייזר נכנסה לשימוש רפואי ב-1997, והיא הפכה לפופולרית מאוד בתחילת שנות ה-2000. בישראל, חדירתה העיקרית של התעשייה לשוק הייתה בשנת 2003 ואילך.

למי מתאים הטיפול
ככל שהעור בהיר יותר, והשיער כהה יותר, כך הטיפול יעיל יותר. בעבר, לא ניתן היה לטפל בלייזר באנשים בעלי עור כהה. עור זה סופג את האנרגיה הרבה שפולט מכשיר ההקרנה, דבר הגורם לירידה דרמטית ביעילות הטיפול ולכוויות בעור המטופל. כיום, ישנם מכשירים שונים המאפשרים טיפול גם לבעלי עור שזוף ושחום, אם כי התוצאות במקרים אלה הן חלקיות ובדרך כלל מספקות פחות מאשר אצל בעלי עור בהיר.

הסרת שיער באמצעות קרינת אור נחשבת לחדשה יותר, והיא הופכת בהדרגה לפופולרית. בשיטה זו מוקטנים הסיכונים לכוויות וכאב במהלך הטיפול, שניתן במשטחים רחבים יותר דבר המקצר את משך הטיפול. בנוסף, השיטה מתאימה כמעט לכל סוגי העור והשיער.

האזורים הפופולריים ביותר לטיפול בלייזר הם בגברים: חזה, בטן, גב, זרועות ושכמות, ואילו בנשים האזורים המועדפים הם בדרך כלל מפשעות, בתי השחי, שפם/פנים, רגליים וטבור. אצל טרנסקסואלים נערך הטיפול בשטחים נרחבים יותר, לרבות פנים, צוואר, ידיים ועוד, במקביל לטיפול הורמונלי.

כיצד מתבצע הטיפול
בטיפול בלייזר רגיל (הטיפולים הנפוצים ביותר) מגלחים את פלג הגוף המטופל, ומורחים על העור משחת הרדמה המאלחשת את האזור ומפחיתה את הכאב במהלך הטיפול. בדרך כלל יש להשאיר את המשחה לשעה עד שעה וחצי, וכדי להגביר את ספיגתה לגוף עוטפים אל האזור המטופל בניילון נצמד.

לאחר ההמתנה, מקרין המטפל את הלייזר על העור, סנטימטר אחר סנטימטר. בכל כמה שניות משתחררת ירייה של קרינה, הפוגעת בזקיק ממנו צומח השער ומשמיד את נקודת הצמיחה של השערה. מאחר והשער צומח במחזוריות ולא כל הזקיקים נמצאים במצב "פעיל" וניתנים להשמדה, יש צורך בטיפולים מחזוריים שפרק הזמן המפריד ביניהם עומד הוא חודש עד חודשיים. בסך הכל, יש צורך ב-8 טיפולים בממוצע למטופל, ו-6 למטופלת, תלוי בהיקף הטיפול וסוג העור והשיער.

בטיפול בקרינת אור, אין צורך בשימוש במשחת הרגעה (אלחוש), בשל האנרגיות הנמוכות יחסית עליהן עובד המכשיר.

נזקים וסכנות
הסרת השיער בלייזר נחשבת לפעולה בטוחה. במהלך הטיפול חושב המטופל (והמטפל, כמובן) משקפי מגן המונעים נזקים לעיניים כתוצאה מחשיפה לקרינה. לא נמצא קשר בין שימוש בלייזר רפואי להסרת שיער לבין מחלת הסרטן.

לרוב מופיעה אדמומיות על העור לאחר הטיפול, אותה ניתן להרגיע באמצעות משחות הרגעה שונות ובדומה לכוויות שמש כמו תכשירי אלוורה למיניהם. במקרים קיצוניים, ובעיקר בבעלי עור בהיר, עשויות להתפתח כוויות כואבות ונקודות אדומות על פני האור ובמקרה כזה יש להתייעץ עם הרופא המטפל. במקרים מסוימים, נדרש שימשו בתכשירי הרגעה רפואיים, דוגמת משחת "ביאפין".

במקרים נדירים, עשויה להופיע הצטלקות של האור לאחר חשיפה לקרינה, כמו גם כתמי עור באזור המטופל.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...