מקרה הומופוביה בתל-אביב. צילום: הדף הרשמי של ציפי לבני, פייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

גם השנה: מאות אירועי שנאה ואפליה נגד הקהילה הגאה

מרכז ניר כץ למאבק בלהט"בופוביה יפרסם הבוקר (שישי) את הדו"ח השנתי השני שלו הנוגע לשנים 2013-2014, הדו"ח מציג נתונים מדאיגים בדבר מאות אירועי שנאה ואפליה כנגד הקהילה הגאה בתקופה זו, בשורה ארוכה של תחומים. בין היתר נרשמה מגמה של סירוב להשכיר דירות ללהט"בים וכן דרישה של בעלי בתים להסיר דגלי גאווה מחלונות ומרפסות. 1 מתוך 30 מקרים: עקב אלימות משטרתית

מרכז ניר כץ למאבק בלהט"בופוביה יפרסם היום (שישי) את הדו"ח השנתי השני שלו הנוגע לשנים 2013-2014, הדו"ח מציג נתונים מדאיגים בדבר מאות אירועי שנאה ואפליה כנגד הקהילה הגאה בתקופה זו, בשורה ארוכה של תחומים.

מרכז ניר כץ למאבק באלימות ולהט"בופוביה, הוקם בראשון לאוגוסט 2012 במסגרת האגודה למען הלהט"ב ותחת אחריותה המקצועית. המרכז מיועד להתמודד עם התופעות הרווחות של אלימות, אפליה ופגיעה בקהילת הלהט"ב על רקע של שנאה ובורות.

עד להקמתו של מרכז ניר כץ אירועי אלימות, אפליה ופגיעה בקהילה הגאה לא דווחו בצורה אשר אפשרה קבלת תמונה ברורה יותר לגבי הקף התופעה, ובכלל זאת מקרי להט"בופוביה במקומות עבודה, סירוב להשכיר דירה לבני זוג מאותו המין, סירוב לשרת להט"בים בחנויות ומסעדות, אירועי בריונות ואלימות כלפי תלמידים להט"בים במערכת החינוך, ועוד. הקמתו של מרכז ניר כץ נועדה להוות גורם שינוי בייחס למצב עגום זה, לקדם טיפול מערכתי בתופעת הלהט"בופוביה, ובכך להביא לשינוי חברתי.

הדיווח אל מרכז ניר כץ נעשה בעיקר באמצעות טופס דיווח אינטרנטי, הנמצא באתר האגודה למען הלהט"ב. המרכז מודע לכך שחלק מן הנפגעים לא מעוניין להיחשף ולדווח באופן מזוהה, ולכן ניתן לדווח גם באופן אנונימי, וזאת מתוך ההכרה שכל נתון וכל מקרה הוא חשוב ביותר בכדי שניתן יהיה לצייר תמונה מדויקת על אירועי להט"בופוביה בארץ. כמובן שכל דיווח נשמר באופן דיסקרטי ותחת חובת סודיות , מבהיר ד"ר גיל פישהוף, רכז המרכז.

אירועים חמורים המלווים את כל מעגלי החיים של להט"בים

הדוח השנתי הראשון (2013) חשף נתונים מדאיגים אשר לימדו בין היתר כי אירועי להט"בופוביה מתרחשים בכל רחבי הארץ, מתאפיינים ברמת חומרה גבוהה, ומלווים את כל מעגל החיים של האדם הלהט"ב. הדו"ח השנתי השני ממשיך ומתקף את ממצאי הדו"ח הראשון וחושף תמונה חמורה, כאשר למרכז ניר כץ דווחו מאות מקרים. אלו כוללים לא רק פגיעה ואפליה על ידי אנשים פרטיים, אלא גם התבטאויות חמורות מפי אישי ציבור מרכזיים, מנהיגים פוליטיים ואנשי דת. כל אלו מלמדים על חומרת התופעה כמו גם על עומקו של השינוי החברתי הנדרש.

בין ההתבטאויות החמורות מצד אישי ציבור נזכיר את דברי שר החינוך שי פירון אשר ציין כי משפחה להט"בית אינה משפחה; דברי סגן שר החינוך ח"כ אבי ורצמן לפיהם "משפחה זה אבא, אמא וילד, ולא שני אבות וילד"; דברי מנכ"ל מכבי פתח תקווה, איציק לוזון, בראיון לעיתון מקומי כי "אלה הומואים, הם לא אנשים"; דברי רב העיר רמת גן וראש פורום חות"ם כי אין להשכיר דירה לשתי נשים לסביות, ועוד.

נתוני מרכז ניר כץ מראים כי גם השנה תורגמו התבטאויות להט"בופוביות למעשי אלימות במרחב הציבורי, המהווים את הקטגוריה הנרחבת ביותר על פי נתוני הדו"ח(28%). אלו כללו בין היתר: תקיפות פיזיות של זוגות להט"ב ברחוב, במקומות בילוי ובשפת הים בת"א, נתניה, אשדוד, ירושלים, רמת גן וערים מרכזיות נוספות. עוד כללו האירועים יריקות, שריקות וקללות. בין היתר הושחתו דלתות של זוגות הומוסקסואלים בת"א, הכינוי הומו נחרט על מכסה המונע של רכבו של זוג גאה, ומסרים מאיימים הושארו בתיבות הדואר של משפחות גאות.

תמונה מדאיגה מצטיירת גם ביחס לגילויי להט"בופוביה במקומות העבודה, כאשר בין המקרים שדווחו למרכז עדויות על מעסיקים אשר סרבו להעסיק הומוסקסואל תוך שהם אומרים באופן מפורש כי אינם רוצים להעסיק 'אדם כזה'. מקרים אחרים חושפים אווירה של לעג, בדיחות והקנטות על חשבון הנטייה המינית. הפונים אל המרכז ציינו כי אווירה זו היא שיקול משמעותי בהחלטתם האם להמשיך ולעבוד באותו מקום. בין היתר אירעו מקרים בהם מעסיק ביקש מעובד להסיר תמונה של בן זוגו משולחן העבודה, תוך ציון כי זוגיות כזו תפגע ברגשות הלקוחות.

מגמה של סירוב להשכיר דירות ללהט"בים ודרישה להסרת דגלי גאווה

עוד ניכרת מגמה של סירוב להשכיר דירות ללהט"ב או לאפשר סממנים להט"בים בדירות המושכרות, כגון דרישה מצד בעלי בתים כי יורדו דגלי גאווה מן המרפסות (באר-שבע, ת"א) ואיום בסנקציות שונות ואף התאגדות שכנים כנגד תלית דגל הגאווה במרפסות דירות.

הנתונים מציירים מחזה מדאיג במיוחד ככל שמדובר בהתנהלות גורמים ברשויות אכיפת החוק כלפי להט"בים. מתוך כל כ-30 מקרים מדווחים, אחד מקורו באלימות משטרתית. כך לדוגמה מקרה שארע בשבוע האחרון ובו נעצר ע"י מחסום משטרתי בת"א נהג לצורך בדיקת אלכוהול. הוא הושלך בכוח מחוץ למכוניתו, הושלך באלימות על הכביש ונאזק בכוח רב עד כדי חבלה. זאת כשבמהלך האירוע קראה לו השוטרת הומו כקריאת גנאי, ואמרה שתדאג ש'יזיינו אותו הסודנים בתחת'. שוטר נוסף איים כי הוא יבצע בו מעשים מגונים בשירותים.. בהתאם, גם הנכונות לדווח על אירועי להט"בופוביה למשטרה נמוכה פלאים – 14% בלבד. לזכות המשטרה ייאמר שהיא אינה מתחמקת מטיפול באירועי להט"בופוביה והיא נותנת ונתנה מענה מהיר לתלונות האגודה למען הלהט"ב בענייני אלימות ולהט"בופוביה משטרתית.

מנתוני הדו"ח עולה תמונה מדאיגה לפיה האוכלוסייה החשופה ביותר למקרי להט"בופוביה היא קהילת הטרנסג'נדרים. 15% מכלל מקרי הלהט"בופוביה נוגעים לאוכלוסיה זו, ובכלל זאת כמה מן המקרים החמורים ביותר הכוללים תקיפה פיזית. מדובר בשיעור שלפי הערכות גבוה פי כמה משיעור הטרנסג'נדרים באוכלוסייה. זכור המקרה של תקיפה של אישה טרנסג'נדרית בדרום ת"א על ידי קבוצה של 11 גברים, אולם מקרה זה אינו היחיד ולצערנו אינו יוצא דופן. שלוש נשים טרנסג'נדריות נאלצו להמלט מבריכה ציבורית במרכז הארץ לאחר שהמון הקיף אותן ואיים עליהן; מרדפים אחרי אנשים טרנסג'נדרים במטרה להכותם דווחו כאירועים חוזרים ונשנים בת"א כמו גם במקומות אחרים.

מתן מענה מקיף ומשולב לנפגעי להט"בופוביה

הדיווחים המגיעים למרכז חושפים לא רק את האירועים עצמם, אלא גם את התוצאות הקשות שלהם. נפגעי להט"בופוביה מדווחים כי גם אירועים שנתפשים כביכול כקלים, משאירים חותם קשה מאוד על הנפגעים, בין היתר תחושת חוסר ביטחון במרחב הציבורי, תחושה של חוסר אונים וחזרה לארון. כך למשל זוג גברים אשר הלכו שלובי יד ברחוב ראשי בת"א וספגו מטח קללות מרכב נוסע ציינו כי מאז הם חוששים להפגין חיבה בפומבי, מסתכלים מעבר לכתף, וכל תחושת הביטחון שלהם נפגעה.

לפיכך, מעבר לריכוז הדיווחים עצמם מטרת הקמת המרכז הינה מתן מגוון מענים רחב ככל הניתן לנפגעי להט"בופוביה, ובראש ובראשונה מתן מענה של קשב ותמיכה בשיתוף מתנדבי קו הקשב של האגודה 'יש עם מי לדבר'. בנוסף, ניתן לפונים סיוע משפטי, סיוע בכתיבת תלונות, וליווי תקשורתי במקרה הצורך.

דרכי יצירת קשר:

• לדיווח על אירוע להט"בופובי בטופס הדיווח און-ליין
http://www.glbt.org.il/he/aguda/articles.php?articleID=2022 
• באמצעות "יש עם מי לדבר" – קו הקשב המידע והתמיכה של האגודה פועל בימים א'-ה' בשעות 19:30-22:30 בטלפון 03-6205591,
• במייל yesh@glbt.org.il 
• בפייסבוק 'מרכז ניר כץ'

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...