שחר הדר. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מדוע אני מארגן מצעד גאווה בראשון

לקחתי על עצמי השנה את היוזמה לעמוד בראש ארגון 'מצעד הגאווה והסובלנות בראשון לציון', העיר שלי. המטרה היא להזכיר לכולנו שהמאבק לשוויון זכויות חברתי נמשך כל הזמן - גם בתקופה של מצוקה ביטחונית / שחר הדר

קוראים לי שחר- נחמן הדר, בן שלושים וחמש מראשון לציון ואני הומו דתי.

רציתי לספר לכם כי בשבילי מצעד הגאווה הוא יום חג, לפני ארבע שנים כשעדיין הייתי עם כיפה שחורה וציציות רציתי לעשות את הצעד, אבל לא העזתי. היו לי המון חששות, המון לבטים, המון פחדים, אבל בסופו של דבר קבעתי לי תאריך יעד ועשיתי זאת, יצאתי מהארון, והורדתי אבן כבדה מהלב.

לקח המון זמן עד שזה קרה, בהתחלה הייתי מגיע למפגש חברתי שנערך פעם בשבוע בתל אביב, שם יכולתי להרגיש חופשי ולדבר על מה שאני רוצה, לפרוק את כל מה שיש לי על הלב ולפגוש הומואים שמתמודדים עם בעיות דומות לשלי. לאחר תקופה ארוכה שבה אזרתי אומץ וצברתי כוחות החלטתי שביום שישי אני צועד במצעד הגאווה ועוד באותו יום, בערב שבת, אחרי ארוחת הערב המשפחתית אני הולך לספר לאימא ולאבא את מה שלא העזתי לספר שנים רבות. שלושים שנה בערך.

התגובות היו מפתיעות מאוד. לא האמנתי שההורים יגיבו ככה, אימא הייתה בהלם ואמרה שלא הרגישה אף פעם. סיפרתי לה קצת על הקשיים שהיו לי בדרך, למה בעצם התחתנתי (עם אישה), ולמה התגרשתי ממנה אחר כך. כולם חשבו שפשוט לא הסתדרנו בינינו והאמת הייתה שלא יכולתי לקיים איתה יחסים כי אני לא נמשך אליה, והתחתנתי כי חשבתי שזה יצליח ואני אהפוך להיות "סטרייט".

אחרי שסיפרתי לה מה עובר על הומו דתי - יש כאלו שעוזבים את הדת לגמרי ויש כאלו שלצערנו מתאבדים - ושבחרתי להיות חזק ולשלב בין שני העולמות, אימא התרגשה מאוד ואמרה לי שהיא מקבלת אותי איך שאני כי אני הבן שלה. היא אמרה שזה קשה לה ועד היום היא אומרת את זה, אבל היא מקבלת אותי כמו שאני.
כשהלכתי לספר לאחים, בני משפחה אחרים וחברים קרובים זה היה הרבה יותר קל ממה שחשבתי, והשמיים לא נפלו עלי.

אחרי תקופה שבה חגגתי את החופש והחירות שזכיתי להם להיות מי שאני בלי לפחד מה יגידו או מה יחשבו עלי, החלטתי שצריך לעשות מעשה. לא מספיק שאני יצאתי מהארון, צריך לתת לאחרים שהיו במצבי את התחושה, ההרגשה והכוח לעשות מה שעשיתי ושגרם לי לחיות בשלום עם עצמי.

מאז אני פועל ועושה רבות למען קהילת הלהט"ב על כל גווניה - מתנדב בפרויקט 'יש עם מי לדבר', הנחיתי קבוצה חברתית, עסקתי המון בהסברה, והתנדבתי בכל מיני ארגונים של הקהילה, אבל רציתי לתת גם לאחרים את ההרגשה שהרגשתי במצעד הגאווה הראשון שלי, ולכן לקחתי על עצמי השנה את היוזמה לעמוד בראש ארגון 'מצעד הגאווה והסובלנות בראשון לציון', העיר שלי.

מעולם לא ארגנתי מצעד גאווה או אירוע אחר בסדר גודל כזה, והתמודדתי עם קשיים רבים מאוד, אבל בסופו של דבר עם המון אורך רוח, התמדה, ועזרה מצוות מסור ונאמן שעשה ימים כלילות כדי שהאירוע הזה יתקיים כסדרו, הצלחתי להתגבר על כל המכשולים, ואחרי עבודה קשה השגנו את כל האישורים מהמשטרה ומהעירייה. כדי לממן את המצעד ארגנתי ערבי התרמה - וזה המקום להודות לכל מי שהגיע ותרם - נאספו תרומות, הוזמנו אומנים, מלכות דראג, זמרים ואנשי סאונד.

ב - 22/8 ייערך מצעד הגאווה החמישי בראשון לציון. נתכנס בשעה 10:00 ברחבת מרכז בן גוריון, נצטייד בשלטים, דגלים ומשרוקיות ונצעד אל גן המושבה.

על הבמה בגן העיר תנחה את האירוע המלכה גלינה פור דה ברה האחת והיחידה שתארח מלכות דראג נוספות. הזמרת מורן מזוז, מתמודדת העונה השביעית בכוכב נולד, תפרוץ עם כמה משיריה המשובחים, הזמר אליעד מלכי יופיע עם מספר להיטים ועם ביצוע בכורה לשיר 'מאמי' ולסיום תערך מסיבת אפטר פרייד מטורפת עם די.ג'י. יוסי דוגפאדר ודי.ג'י. אנג'לינו לורן.

מטרת המצעד הזה היא להזכיר לכולנו שהמאבק לשוויון זכויות חברתי נמשך כל הזמן, ואסור לשכוח את המצוקה החברתית גם בתקופת מצוקה ביטחונית.
אני מזמין את כולכם להגיע לצעוד, לתמוך בקהילה הגאה בראשון לציון וליהנות ממגוון הופעות והפנינג מדהים.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...