אורי שמילוביץ. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

(לא) נעים להכיר: ההומו הפאשיסט

מי שנרדפו על ידי כוחות ותפיסות חשוכות, נהנים כעת להצטרף לאותו עדר, בתמיכה מוראלית והתלהמות במרחב הציבורי, בהסתה פרועה בפייסבוק שכולנו עדים לה, בגיבוי "מוסרי" ומתן הכשר להשתוללות. הכירו את הדומו החדש שרוצה לעקוף את הקיצוניים הלאומנים מימין / דעה

"רצינו להיות עם ככל העמים, פיללנו שיהיה גנב עברי וזונה עבריה - ויש גם קבוצות ניאו נאציות עבריות". כך הזכיר לנו לאחרונה הסופר עמוס עוז, על בסיס האמירה המיוחסת למשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. נדמה כי בימים אלה אפשר לקבוע כי גם קהילת הלהטבא"ק הישראלית היא קהילה ככל הקהילות. ועל כך נותר בעיקר להצטער.

הקהילה התבגרה מאד בשנים האחרונות. יש בה תתי קהילות וזרמים שונים, פלורליזם מבורך שלעצמו. אנחנו עשרה אחוזים בכל מקום, כך אומרים לפחות, מאז ימי קינסי העליזים. כן, גם פוליטית יש מנעד של דעות בקהילה, וטוב שכך. מה טבעי הוא הדבר, שלא כולנו חושבים זהה. יחד עם זאת, מדאיג במיוחד הוא התהליך, אשר נחשף בימים אלה במלוא מסוכנותו וכיעורו בתוך הקהילה. לא עוד רק תהליכי התגבשות ועוצמה פנימיים, לא עוד מאבק גאה נחוש למען עצמנו ולמען השונה, בשם ערכים נעלים של זכויות אדם ועקרונות הדמוקרטיה הליברלית. (לא) נעים להכיר: ההומו הפאשיסט.

נישא על גבי שנים של מאבק הומניסטי גאה, מגיח ההומו הפאשיסט, בטוח בעצמו, דורש שיויון זכיות מלא עבורו, מהכרה ועד למשפחה, ובו זמנית מצטרף למקהלה הכי לאומנית, גזענית ואנטי דמוקרטית, של תמיכה בפגיעה מאסיבית בזכויות האדם של אוכלוסיות אחרות, של רמיסה מוחלטת של כל עקרונות הדמוקרטיה ותפיסת עולם המבוססת על היררכיה בין בני האדם. רוצה לומר "חשבתם שאם אני הומו אני חושב שכל בני האדם נולדו שווים? תחשבו שוב!".

הדומו החדש: רוצה לעקוף מימין

ההומו הפאשיסט, ראוי אולי להקרא הדומו החדש, משום שמדובר בהלחם מיוחד של הומו שמאד רוצה להיות דומה לסטרייט הממוצע ואף לעקוף אותו מימין, בכל מובן, פוליטי חברתי ואידיאולוגי, ומנסה בכל מאודו להיות חלק מההגמון. לתפוס את עצמו ככזה שלא רק שאינו מדוכא עוד, אלא הוא כה חזק עד שהפך למדכא. הוא מנתק את המאבק הגאה כולו מהבסיס שלו, מכך שכולנו נולדנו שווים וחופשיים ולכן זהותנו וזכויונו לגיטימיות ככל אדם, והופך אותו למאבק סקוריאלי אינטרסנטי נפרד, שלא ברור על אילו ערכים הוא עומד, זולת "איכפת לי רק מעצמי".

אותו הומו פאשיסט, בהיותו הדומו החדש, מאמץ לחלוטין את השקפת העולם של הימין הרדיקאלי, הקנאי. תפיסת עולם דוגמטית להחריד, לאומנית, אטומה לצרכיו, לסבלו ולעצם קיומו של האחר שאינו יהודי ו"ציוני" דיו, כזו שהמדינה והלאומנות נחשבים בה לערך העליון שבשמו מותר הכל. את תמצית הפאשיזם הזו אנו חווים בגל העכור אשר פוקד את החברה הישראלית בדמות מיליציות ימניות המטילות אימה ברחובות, בין אם בירושלים בנסיונות לבצע לינצ'ים בערבים ובין אם בתקיפה מאורגנתשל שמאלנים במרכז תל אביב. השלטון כמעט ולא מתערב, ההסתה מתחילה ממנו, זאת אנו יודעים כבר.

המחריד הוא שמי שנרדפו ע"י אותם כוחות ותפיסות חשוכות, נהנים להצטרף לאותו עדר, בתמיכה מוראלית והתלהמות במרחב הציבורי, בהסתה פרועה בפייסבוק שכולנו עדים לה, בגיבוי "מוסרי" ומתן הכשר להשתוללות. כשתאים גאים בימין מטיפים לכניעה ללא תנאי של העם הפלסטיני ומייחלים לסיום דומה כשל יפן במלחמת העולם השניה, זו רוח התקופה.

"אין רואים את הרוח, אבל היא הנוהגת את הספינה, ולא הסמרטוטים האלה המתנפנפים מעל התורן לעיני כל"", גם זה משפט של המשורר הלאומי. לא רק "נקמת ילד קטן לא ברא השטן", שכה אהבו לצטט בעיוות בעת האחרונה. על כן, כשהומואים "גאים" כותבים ומתבטאים ללא בושה וללא הסתתרות, על הבנה לתקיפת פעילי שמאל בידי פורעי חוק מימין, על גילוי שמחה נוכח הכאת חיליי מג"ב בנער פלסטיני ובעיקר צהלות שמחה ועידוד נוכח התמונות הקשות המגיעות מעזה והדיווחים הבינלאומיים משם, של פגיעה באוכלוסיה אזרחית, על עשרות רבות של אזרחים חפים מפשע, בינהם ילדים ונשים, שנהרגו בהפצצות חיל האוויר הישראלי, של הרס בתים ושל ענישה קולקטיבית- זו רוח הרעה שמנתבת את ספינת המלחמה מבית וכלפי חוץ. רוח, שלמעשה, מכוונת גם נגדם, נגד אותם הומואים זחוחים, שכה נהנים להיות חלק מהעדר ועיוורים לסכנה שאורבת להם מעבר לפינה. כשיסיימו עם הערבים והשמאלנים, יחזרו להומואים ביתר שאת. ריד מיי ליפס.

חברה רוויית קסנופוביה אינה מקום טוב להומואים

איך ניתן לחשוב שנחיה במדינה הכובשת, מדכאת והורגת בעם אחר, הנאנק קילומטרים ספורים מאיתנו, ולנו כהומואים תהיה קבלה והכרה חברתית? איך ניתן לחשוב שבחברה בה אסור לבקר את השלטון בעת חירום (מצב חירום מוכרז חוקית בישראל עוד מלפני קום המדינה ועד היום לא בוטל) ואסור להתנגד למהלכיו, ומי שמעיז לעשות כן- דמו בראשו, ולנו כלהטבא"ק ינתן שיויון זכויות חוקי וחברתי מלא? איזה בר דעת טועה לעוות את המציאות כך ולסבור ששכנו הערבי,זה הפלסטיני הישראלי, יחיה כאזרח סוג ב', מופלה ומפוחד, בעוד הוא ובן-זוגו ילכו עם הילד שלהם לגן, והכל יקבלו אותו ברוח טובה, על אף שונותו? על איזה בסיס ערכי ואפקטיבי ילמדו ההורים והמורים הסטרייטים את ילדיהם על ברכי הססמה של משרד החינוך "האחר הוא אני", כשהחברה רווית קסנופוביה ואלימות לאומנית? גזענות היא גזענות, ואין היא עוצרת בקבוצה אחת. ההסטוריה הרחוקה והקרובה לימדה אותנו זאת.

מול הפגנות השמאל המתקיימות בימים קשים אלה, הקוראות לסיום המלחמה, הפשעים וההרג המיותר, ולמען אופק מדיני לשני העמים, עומדים פעם אחר פעם פעילי ימין משולהבים, אלימים, שבאו במטרה אחת: להכות ולפזר בכח את המחאה כנגד מדיניות הממשלה. יש להם אפס סובלנות ואין להם גבולות, ונוכח אוזלת ידה של המשטרה לעיתים, הם גם מצליחים להטיל אימה, קרי טרור על חלק מהאנשים ולהפחידם.

בהשתוללות זו ניתן להיווכח פעם אחר פעם בתמצית האבסורד שבהתנהלותו של ההומו הפאשיסט. המון גזעני מסית ומאיים לתקוף ערבים ושמאלנים ומילת הגנאי השגורה בפיו היתה ונותרה "יא הומו/יא קוקסינל", על הטיותיה השונות. הגזען דווקא מבין היטב את הקשר בין זכויות הומו לזכויות ערבי לזכויות אישה לזכויות פליט ולזכויותיו הרמוסות של כל מיעוט או קבוצה מוחלשת. השילוב של לאומנות, גזענות, סקסיזם והומופוביה בקרב התפרצותו משולחת הרסן של הימין, בגיבוי מנהיגיו אשר מנצחים על התזמורת משולחן הממשלה, לא מותירה ספק לאן הספינה שלהם חותרת.

המזעזע הוא שאותם הומואים, אשר נותנים לכך רוח גבית, מסרבים להבין שהם נוהגים כתרנגולת שמתנגדת לטבעונות. אני מתבייש לחלוק איתם אותה זהות מינית, את אותה מאבק גאה ואת אותן דרישות לגיטימיות של הקהילה שלנו. אין לי עימם דבר וחצי דבר, הם חסרי מצפון ומוסר, הם מחבלים במאבק של קהילת להטבא"ק בסופו של דבר ותורמים להרס הדמוקרטיה שתחרב על ראשנו. אנחנו נהיה הראשונים להרגיש בחורבן הזה. כעת, כש נדמה כי סבב הלחימה הנוכחי דועך, מונח לפתחה של הקהילה, פעיליה וראשיה, האתגר להוקיע ולהתנער מאותה רוח רעה שצמחה בתוכנו. להיות רגישים לכך במיוחד, יותר מכלל החברה הישראלית,כי זה נוגע אלינו יותר, להסיט את הספינה לכיוון אחר וברור, ולהבהיר את הקשר הבל ינותק בינינו לבסיס של המאבק שלנו בכל הגלובוס- זכויות אדם ואזרח, הומניזם ועקרונות הדמוקרטיה הליברלית, כחירות, שיויון וכבוד האדם.

הכותב הוא יו״ר עמותת הפורום החיפאי ללהט״ב לשעבר.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...