שי פירון, שר החינוך. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

למרות ההתנצלות, יש לפטר את פירון

שי פירון, ששוב ושוב מתבטא בלהט"בופוביה ואחר כך מתנצל, צריך להיות מפוטר מתפקידו כשר חינוך, כזה שאמון על מספר עצום של מורים ומורות, ומספר עצום אף יותר של ילדים, נערות ופעוטות / נעה גולני וניב סוניס

לפני מספר ימים שר החינוך שי פירון הצהיר כי משפחות של בני ובנות אותו המין אינן משפחות, ושזוגות להט"ב אינם זוגות. כמובן שאמירה אומללה זו גררה מבול של תגובות מצד הקהילה הגאה ותומכיה, בעיקר ברשתות החברתיות. פירון,כחלק ממפלגת פייסבוק, מבין את המציאות דרך מדיום זה ואכן מיהר להתנצל. אך מהו מקורה של התנצלות זו? האם באמת מדובר באמירה שלא ביטאה את דעותיו של השר? או שמא היתה זו התנצלות בשל צורך פוליטי, והרב פירון כלל לא מייחס לה חשיבות?

 

הבוקר (א') פירון התנצל - בצורה כזו או אחרת - על הדברים שאמר. אבל זה פשוט לא מספיק. מחר, אנחנו עולים לכנסת לדרוש את פיטוריו מתפקיד שר החינוך. אז הוא התנצל, אוקיי, הוא גם התנצל על אמירות דומות בעבר. אנו מאמינים שדעותיו לא השתנו, אם הדבר חוזר, ואסור לנו לאפשר לאדם בתפקיד כה חשוב בעיצוב החברה הישראלית לכהן אם אלו עמדותיו.

לצערנו, עוד לפני שנבחר לתקפידו הנוכחי, פירון התבטא בפעמים שונות באמירות להט"בופוביות. בתשובותיו לשאלות באתר 'כיפה' הוא מביע עמדות אנטי לסביות והומואיות ברורות באופן שאינו משתמע לשתי פנים, ממש כמו שראינו עכשיו. לקראת היבחרותו, וגם לאחריה, השר הקפיד לומר שהוא למד רבות בשנים שעברו ומאז שינה את עמדותיו כלפי הקהילה. כלומר, פירון התנצל על אמירותיו בעבר והבהיר שאכן שינה את אמונותיו.עם זאת, האמירות הללו חוזרות, האם עלינו להאמין שוב לאותן התנצלויות, או שמא עלינו להבין שמדובר בשר חינוך להט"בופוב?

כל התבטאות להט"בופובית של נבחר ציבור היא בעיה ואף הסתה נגד ציבור שלם, אך כששר החינוך הוא להט"בופוב יש פה בעיה חמורה ביותר. שר החינוך אמון על הטוויית הדרך של מערכת החינוך כולה, החל מתכניות הלימודים,דרך אחריות על צוותי ההוראה ובאופן עקיף אך משמעותי גם על הרוח השורה במסדרונות בתי הספר. ידוע שלבני ובנות נוער מקהילת הלהט"ב, החיים הבית ספריים אינם קלים כלל וכלל, בין אם הם יצאו מהארון, ובין אם הם חוששים עדיין לצאת ממנו בשל אותה רוח רעה. הקללה הרווחת ביותר היום בבתי הספר היא 'הומו', תלמידות מקבלות יחס משפיל ואף אלים אם הן נחשדות בלסביות, ילדים מפחדים להיות מי שהם מאחר והם רואים את היחס הכולל כלפי הקהילה אליה הם משתייכים, בין אם בגלוי ובין אם בסתר בשלב זה.

בנוסף, לפני חודשים ספורים בלבד, סגנו של פירון, אבי וורצמן מהבית היהודי, אמר ש"משפחה מורכבת מאבא, אמא וילד". כנראה שמשרד החינוך כולו אמור ליישר עכשיו קו להט"בופובי, שכן גם העומד בראשו, וגם מספר שתיים,אינם רוצים להכיר בחלק ניכר מצוות ההוראה שלהם, וחלילה מחלק גדול מהילדים בבתי הספר עליהם הם אמונים.

מה נוכל לומר לאותו תלמיד שמקלל את חברו במילה 'הומו'? הוא תמיד יוכל לענות לנו, שאפילו שר החינוך לא חושב שהומואים שווים בזכויותיהם. איך נוכל להתלונן כלפי מורה שבזמן ההפסקה בה היא היתה נוכחת, ילדה הושפלה בפומבי בשל היותה לסבית? הרי לסבית לעולם לא תוכל להתחתן ולהקים משפחה לפי אותו שר החינוך. על מה תתלונן מורה שרוצה ללמד את תלמידיה על מגוון של צורות משפחה, אם ספרי הלימוד מציגים רק את המשפחה ההטרונורמטיבית?

מיד לאחר אותה אמירה, קראנו ושמענו גינויים נגדה בעיקר מצד אחד של המפה הפוליטית- השמאל. נכון, גם יעל גרמן כתבה סטטוס בנידון, ואכן היא השרה העיקרית שפועלת למען הקהילה ובכלל מסומנת כסמן השמאלי במפלגתה.במצעד הגאווה החיפאי שהתרחש ביום למחרת, שני חברי הכנסת הנואמים, ניצן הורוביץ ממרצ ומיכל בירן מהעבודה, גינו בחריפות את הלהט"בופוביה של פירון, תגובות נוספות נרשמו במדיות תקשורתיות שונות. אבל איפה ה"מרכז"והימין? איפה הבוסים של שר החינוך- יאיר לפיד, יו"ר מפלגתו, וראש הממשלה בנימין נתניהו- מעסיקו הישיר?

אמירות מעין אלו אין להם מקום בציבוריות הישראלית, אין להם מקום בממשלה, ואין להם מקום במשרד החינוך. איננו מצפים מיאיר לפיד וביבי נתניהו להגיב על כך בפייסבוק או באירוע עיתונאי כלשהו, אנחנו מצפים למעשה אחד. שי פירון, ששוב ושוב מתבטא בלהט"בופוביה ואחר כך מתנצל, צריך להיות מפוטר מתפקידו כשר חינוך, כזה שאמון על מספר עצום של מורים ומורות, ומספר עצום אף יותר של ילדים, נערות ופעוטות.

נעה גולני וניב סוניס, הם יו"רים משותפים של החוג הגאה במפלגת העבודה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...