עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

נקודות חן - שומות

סקירה מורחבת: מהן נקודות החן, כיצד הן נוצרות, מתי מומלץ להסיר אותן וכיצד כדאי לעשות זאת, ומה הקשר בינן לבין הופעת סרטן העור?

נקודת חן מוגדרת כנגע המורכב מתאים בעלי יכולת לייצר פיגמנט חום הנקרא מלנין. לנקודת החן יכול להיות צבע חום כהה, חום בהיר או אף בצבע העור, והיא יכולה להופיע בזמן הלידה או לאחריה. החשיבות העיקרית בזיהוי סוג נקודת החן טמונה בסיכון האפשרי של קושי בהבדלה ממלנומה ממאירה.

מתי מומלץ להסיר נקודות חן?
רוב רופאי העור ממליצים להסיר נקודות חן מולדות. כאשר השומות המולדות גדולות מאוד נהוג להסירן עוד בילדות. בכל מקרה של ספק יש לפנות לבדיקה אצל רופא עור מנוסה, וברוב המקרים ימליץ הרופא על הסרת השומה או על ביצוע מעקב קפדני. מומלץ להסיר נקודות חן הנרכשות במהלך החיים כאשר מתרחש בהן אחד מהשינויים הרשומים מטה:

השינויים אליהם יש לשים לב במיוחד בנקודות חן נרכשות
גיאומטריה צורת השומה לא סימטרית. חציה האחד אינו זהה לחציה השני.
גבול שומה שגבולה אינו מעוגל, ברור ומוגדר.
גוון שומה שצבעה אינו אחיד והיא מורכבת ממספר גוונים כגון: חום, שחור, ורוד ועוד, ובמיוחד שומה ששינתה את צבעיה.
גודל שומה שקוטרה עולה על 5 מ"מ (קוטר של עפרון).
גובה שומה שהחלה להתרומם מעל פני השטח.

כיצד נכיר את נקודות החן שעל גופנו?
בחדר מואר היטב, מומלץ לבחון את הגוף מלפנים ומאחור. אפשר להיעזר במראת יד, אותה מכוונים מול מראה גדולה. חשוב להכיר ולהתבונן בכל שטח העור, כולל הקרקפת, בין השערות, בקפלי הגוף ובין אצבעות הידיים והרגליים. לבדיקת הקרקפת הכרחי להיעזר באדם נוסף, לבדיקת הגב רצוי להיעזר באחרים. רצוי לזכור את מספר השומות בכל מקום ולבצע את הבדיקה שוב כל 3-6 חודשים. מי שלו מספר רב של שומות, מומלץ לצלם בהגדלה את איזור השומות, לצורך השוואה, רצוי צילום בצבע. חשוב לציין את תאריך הצילום ואת איזור הגוף עליו נמצאות השומות.

על סרטן העור
ב- 30 השנים האחרונות עלתה בארץ שכיחות המלנומה, סרטן העור הממאיר, פי 5-6. מדי שנה מאובחנים כ- 900 מקרים חדשים של חולי מלנומה, ובנוסף, יותר מ- 10,000 חולים חדשים בסרטני עור שאינם מלנומה. סרטן עור שאינו מלנומה הוא סוג הסרטן השכיח ביותר מבין כל סוגי הסרטן, ונמצא במגמת עלייה. סרטן עור זה אמנם פחות קטלני, אולם הוא יכול לפגוע קשות באיכות החיים, לגרום לנזקים אסתטיים חמורים, לסבל רב, ולעתים אף למוות. יש לציין שבארה"ב מספר מקרי המוות מ- SCC בשנה לא נמוך בהרבה ממספר מקרי המוות ממלנומה וזאת בשל השכיחות הגבוהה יותר של SCC לעומת מלנומה.

הסרת נקודות החן
האגודה למלחמה בסרטן מתריעה נגד התופעה של הסרת נגעים בעור בשיטה שאינה מאפשרת לבדוק את טיבם, ובמיוחד כאשר ההחלטה על בחירת שיטת הסרת הנגע נעשית על ידי צוות שאינו מיומן באבחון נגעי עור.

קיימות כיום שתי קבוצות של שיטות להסרת נקודות חן:

השיטה הכירורגית. שיטה זו מאפשרת בדיקה פתולוגית של הנגע שהוסר, והיא השיטה המומלצת מבין השתיים. במידה ומתברר כי הנגע ממאיר, יש אפשרות להשלים את הטיפול על ידי כריתה רחבה בהתאם לנדרש.

השיטה הלא כירורגית. הסרת הנגע מתבצעת על בסיס פיסיקלי (צריבה בלייזר, חנקן נוזלי, אלקטרודיסיקציה ועוד) או על בסיס כימי (בעיקר סולקודרם). החיסרון בהסרה מסוג זה טמון בכך שהיא אינה מאפשרת לבצע בדיקה פתולוגית ואם הנגע שהוסר היה ממאיר, לא נדע זאת עד אשר יחזור ויופיע או ישלח גרורות לאזורים אחרים בגוף.

דר' פליקס פבלוצקי, רופא עור במרכז הרפואי על שם שיבא בתל השומר וחבר ועדת העדכון בנושא סרטן העור באגודה למלחמה בסרטן: "הבעיה חמורה במיוחד נוכח העובדה שקיימים מכונים רבים בהם מתבצעות פעולות אלה, ללא מיומנות של הצוות באבחון נגעי עור. אנו מתריעים מפני תופעה פסולה זו ומדגישים שכל מקרה של הסרת נגע פיגמנטרי מחויבת בבדיקה פתולוגית נלווית. אנו עדים למקרי מוות שהתרחשו מכיוון שהנגע לא נשלח לבדיקה פתולוגית, למרות שהיה ממאיר, והחולה לא ידע כלל שהיה מדובר בסרטן".

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...