שי פירון, שר החינוך. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"חובת המדינה לומר לזוגות חד-מיניים שהם לא משפחה"

את הדברים החמורים אמר לא אחר מאשר שר החינוך, שי פירון (יש עתיד). בעקבות הביקורת החריפה על הדברים שאמר ניסה פירון להסביר, אך רק ליבה את האש לאחר שאמר בתגובה: "ניתן לחלוק על הניסוח של דברי, אך עם זאת הוא משקף את המציאות בישראל ואת הקשיים של הקהילה הדתית עם השינויים במבנה המשפחה"

אני חושב שזכותה של מדינה יהודית, אולי אפילו חובתה, לומר לזוגות חד מיניים שמחליטים לחיות את חייהם - "זה לא משפחה". את הדברים האלו אמר שר החינוך, שי פירון (יש עתיד), בראיון לעיתון "בשבע". פירון אמר עוד ש"קח למשל את ברית הזוגיות... אולי לשנות לזה את השם ל'ברית השותפים' או למשהו שלא יביא לידי ביטוי את המילה זוג או את המילה משפחה". 


  גאווה תחת מתקפה / הסיקור המלא  

שטבון: "לטפל בהומוסקסואליות כמו בכל מחלה אחרת"
חבר מועצת עיריית נתניה, ישראל שטבון ("הבית היהודי") נחוש לבטל את מצעד גאווה בעיר. "אף שאני רופא ואני עוסק במדע, בלי לפגוע באותם אנשים, צריך לעזור להם. במקום להגיד שיש בעיה - הפכנו את היוצרות", אמר שטבון ל"הארץ". יעל גרמן: "מזועזעת מדבריו של שטבון" אבל מתעלמת מהדברים הקשים שאמר שר החינוך, שי פירון (יש עתיד) בראיון ל"בשבע"

אשדוד: מתנגדי מצעד הגאווה משתמשים גם בילדים
קומץ ההומופובים שהפגין נגד מצעד הגאווה באשדוד, הביא איתו את הילדים כ"כוח עזר". שימוש בגופם או נפשם של ילדים הוא מעשה נבזי ונפשע: הורה בר-דעת, שרואה את טובת ילדיו, לא ייתן לבנו לשאת שלטים ובהם מילות שטנה ושנאה. הורה מאוזן, לא היה הופך את ילדיו לנושאי-דגל, בקרב על הפצת אי-סבלנות ובערות / דעה


הדברים החמורים שאמר פירון עוררו ביקורת חריפה בקהילה הגאה. במיוחד בלט פוסט אחד, של אלעד ברינדט-שביט, שפורסם היום (ה') בפייסבוק של GoGay:

"את המשפטים האלה אמר שי פירון. שר, מספר 2 במפלגת מרכז והאיש שאמון על החינוך, על הדור הבא של מדינת ישראל. אותו שי פירון שמדבר בנועם, שצוחק ב״מצב האומה״, אותו שי פירון שמנסה לתת לכולנו את התחושה של כיפה לא כיפה, אנחנו עם אחד. בשבילו לא רק ש Eyal ואני לא משפחה, אנחנו אפילו לא זוג. ותודה לו באמת שהוא מסכים לתת לנו את ״הזכויות הכלכליות״ או ״הזכות להיות הורים״. רטוריקה טיפשית של משטרים שקרסו מזמן. עוד אבא של המוסר, רק זה מה שהיה חסר לנו.

"המשפטים האלו, ועוד רבים אחרים בראיון שהוא נתן לערוץ שבע (לינק כאן - http://www.inn.co.il/News/News.aspx/278874), הם חמורים, חמורים מאוד. בואו נדמיין רגע שר במדינת ישראל שאומר אותו דבר על מזרחים. בואו נדמיין שמישהו בממשלה היה אומר על נשים שהן לא ראויות. הרי כבר מזמן הוא היה נאלץ להוציא התנצלות מגומגמת ולהגיד שלא התכוון ומה פתאום. הוא היה מוציא התנצלות כזאת, כי לא ראוי שאדם עם דעות כאלה ישב במשרד ממשלתי, בוודאי שבמשרד החינוך.

"משרד החינוך בוודאי מעסיק מורים, מנהלים, מחנכים המשתייכים לקהילה, והם רואים בתא שהקימו משפחה לכל דבר ועניין. הסביבה שלהם רואה בהם משפחה. חדשות לשר פירון – גם מדינת ישראל ורשות המיסים ומערכת המשפט רואה בהם משפחה. האנשים האלה, עובדי משרד החינוך, שעומדים מול כיתות, מבינים עכשיו שהשר שאמון עליהם לא מכיר בתא המשפחתי שאליו הם יחזרו בתום יום עבודה. גם ״הזוגיות״ שלהם מפריעה לו. וזה מעליב וזה פוגע. הורים ששולחים את הילדים שלהם לבתי הספר, מבינים שהשר פירון מבדיל בין משפחה ללא משפחה. וזה איום ונורא.

"יש עתיד התהדרה בשבועיים האחרונים בפועלה למען הקהילה הגאה. וזה מצוין. אבל כל הדברים האלה נמחקים מול אמירות כאלה. מה זה משנה אם אתם פועלים למען ברית הזוגיות, בשעה שמספר 2 במפלגה רץ לבטאון של הדתיים כדי להסביר שזו ״לא משפחה״. פתאום ההתחברות עם בנט, נראית טבעית. טבעית מדי. אני אפילו מעדיף את בנט שאצלו זה על השולחן.

"שי פירון ויאיר לפיד חייבים להוציא הודעת התנצלות. התנצלות לציבור המורים והמחנכים קודם כל, ואחר כך התנצלות לקהילה. תראוֿ שאתם מובילים דרך ארץ ונותנים מקום לכבוד האדם באשר הוא אדם, ממש כפי שהייתם רוצים שהתלמידים ילמדו בכיתה".

--

הערב, פרסם פירון הבהרה, שרק החריפה את המצב. בדף הפייסבוק שלו, גולל השר את הפרשה כפי שהוא רואה אותה. "התראיינתי לעיתון "בשבע" בנושא המתח הקיים בין דת ומדינה בכל הנוגע לזכויות של הקהילה הגאה. ניתן לחלוק על הניסוח של דברי, אך עם זאת הוא משקף את המציאות בישראל ואת הקשיים של הקהילה הדתית עם השינויים במבנה המשפחה. כל ימי אני מנסה לבנות גשר בין קבוצות וקהילות שונות, השלב הראשון של הגשר הוא לקבל ולהבין. אני מאמין בלב שלם שיש לאפשר זוגיות לכל אדם! אני מתנצל אם דבריי הובנו שלא כהלכה".

התגובות לא אחרו לבוא. אילנה פצ'רסקי כתבה לפירון בתגובה: "אי אפשר להבין אחרת את המשפט המחלחל שאמרת: "זוגות חד מיניים שמחליטים לחיות את חייהם- זה לא משפחה". הייתם ותמיד תהיו מפלגת מרכז פופוליסטית, אשר מגישה על שולחן הכנסת הצעות חוק שכל מטרתן היא להראות שהוגשו הצעות חוק מטעמכם, אך הן חסרות כל אמירה, כל בסיס וכל אמונה באידאולוגיה. אידאולוגיה שכנראה אין לכם, כי היא משתנה מדי שבוע. חוסר היכולת שלך ושל הזרם אותו אתה מייצג לקבל ולאפשר להתקיים, מביישים אותי כבן אדם יהודי. כי כן מר פירון, אפשר להיות אדם יהודי במדינת ישראל בלי להיות אדם דתי. כי אדם יהודי מקבל את האחר (שזה פשוט מגוחך לקרוא למישהו אחר מכתחילה) כפי שהוא, ונותן מקום לכולם במדינה הזאת. כי כל מה שביקשנו שתיתנו לנו להיות מי שאנחנו ואיך שבא לנו להיות ואמן שתפסיקו לקבוע איך ייראו חיינו. ויום אחד זה ייפסק, כי לאט לאט אתם מקלפים את קליפת ה"מצע" שלכם".

רועי מור-סיקורל כתב: "כבוד שר החינוך, אולי תסביר לי איך אפשר להבין שלא כהלכה את המשפט "אני חושב שזכותה של מדינה יהודית, אולי אפילו חובתה, לומר לזוגות חד מיניים שמחליטים לחיות את חייהם - 'זה לא משפחה'"? או שתמצא דרך ממש יצרתית להסביר שהוא לא גדוש הומופוביה מתנשאת המתייגת את צורת החיים שלך כנעלה על פני צורת החיים שלי. או שתבהיר שלא אמרת את המשפט האומלל הזה ומישהו ציטט אותך לא נכון. או שפשוט תחזור בך מהדברים ואל תאשים את הקוראים בחוסר הבנת הנקרא."

אור אליישיב כתב: "שי, בתור תומך הדוק של יש עתיד, ושלך באופן ספציפי, נדהמתי לשמוע את דבריך. גם תגובתך אינה במקומה, ציפיתי לראות שתחזור בך לחלוטין מדבריך ולא תגיד "ניתן לחלוק על הניסוח של דברי, אך עם זאת...". התאכזבתי לשמוע שכך אתה חושב, דבריך פוגעניים ואינם ראויים. בוודאי שהם נאמרים מפיו של שר החינוך."

לדברי יו"ר האגודה למען הלהט"ב שי דויטש, "אמירותיו של שר החינוך שי פירון בגנות משפחות להט"ביות מהוות דה-לגיטימציה ואפליה. כשם שאדם להט"בי הוא אדם, ואזרח להט"בי הוא אזרח, כך משפחה להט"בית היא משפחה, זוג להט"בי הוא זוג, והורה להט"בי הוא הורה. בעשותו כן פירון שוכח שישראל היא מדינת לאום ולא מדינת דת. זוהי סטירה בפניה של הקהילה הגאה ממפלגה שחרטה על דגלה ערב הבחירות את שוויון הזכויות לקהילה הגאה אך מיקמה במקום השני אדם כמו שי פירון, ומינתה אותו לשר חינוך המטיף להדרה ודה-לגיטימציה של האחר, במקום לקבלת האחר ולסובלנות. בצל דבריו ברור שפירון אינה הדמות שצריכה להיות אמונה על חינוך ילדים ונוער, ביניהם גם בני נוער להט"בים וילדים להורים להט"בים ולמשפחות להט"ביות".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...