אפרת רותם. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

התנועה הרפורמית וקהילת הלהט"ב: קשר אמיץ וחזק

"החיים כלסבית חילונית, פמיניסטית וקווירית, הובילו אותי לשאול שאלות רבות על האופן שבו חינכו אותי ולימדו אותי לחשוב, ועד מהרה מצאתי בית חם ביהדות הרפורמית. בקהילות שונות בתנועה הרפורמית הישראלית החליטו להקדיש את אחת השבתות של חודש הגאווה, חודש יוני, לציון וחיזוק הקשר האמיץ שבין התנועה לבין קהילת הלהט"ב, וזה הזמן להכיר את העקרונות האלו מקרוב" / טור אישי

יצאתי מהארון בגיל 20, בת למשפחה חילונית, ולא דתית-אורתודוקסית. בשל כך, היציאה שלי מהארון לא הציבה אותי לכאורה מול מורשת דתית שרואה בהומוסקסואליות חטא, או שמאמינה שביציאה שלי מהארון אני עוברת על חוקים עתיקים. ההתמודדות עם המשפחה שלי נגעה במיתוסים אחרים שנאלצתי לנפץ.

החיים כלסבית, כפמיניסטית וכקווירית הובילו אותי לשאול שאלות רבות על האופן שבו חינכו אותי ולימדו אותי לחשוב. התחלתי לשאול איך חיים חיים חופשיים יותר, נוקשים פחות, משוחררים יותר מתכתיבים חיצוניים.

לילה אחד, לפני כמה שנים, השותפה העולה החדשה שלי הלינה בסלון שלנו חמש סטודנטיות לסביות וקוויריות לרבנות מארצות הברית. יצאנו לאכול ואני הפצצתי אותן בהמון שאלות שהיום שואלים אותי כל הזמן. מעולם לא נתקלתי באפשרות הזו קודם לכן. זו היתה הפעם הראשונה שראיתי למול עיניי את החיבור הזה בין יהדות ללסביות, ולא רק כקריאה ספרותית במקרא או במקור יהודי, אלא כהקדשת החיים ליצירת חיבור בין המסורת היהודית לבין חיים לסביים, קוויריים ופמיניסטיים עכשוויים.

אחרי כמה שנים, כשהתחלתי לשאול שאלות על הזהות היהודית שלי, ומצאתי לאט לאט בית בתנועה הרפורמית, גיליתי יהדות פלורליסטית ושוויונית שכבר יותר ממאה שנים לוקחת כמובן מאליו השתתפות שיוויונית של נשים בתפילה, מסמיכה נשים לרבנות כבר יותר מארבעים שנה, מסמיכה לסביות, הומואים וביסקסואלים לרבנות כבר שלושים שנה, והסמיכה את הרב הרפורמי הטרנס הראשון בשנת 2010.

לפני שלוש שנים התחלתי ללמוד רבנות במכללה של התנועה הרפורמית בירושלים. החלטתי ללכת בעקבות חמש הנשים שפגשתי כמה שנים קודם לכן ולשלב את הזהויות השונות שלי בלי להסס, ובחרתי לעשות את זה בתנועה הרפורמית הישראלית.

היהדות הרפורמית שמה דגש רב על האדם הפרטי, על בחירותיו ועל החופש הנתון לו, ולכן אינה כופה התנהגות הלכתית כזו או אחרת. אנחנו מאמינים כי עלינו לדעת וללמוד כמה שיותר על היהדות ועל היבטים רבים ושונים בה בכדי לעצב את הזהות היהודית שלנו. כל אדם, על מגדרו, נטייתו המינית וזהותו המגדרית מוזמן לקחת חלק בתפילות, בלימוד, בפעילויות ובמעורבות החברתית שניתן למצוא בכל קהילה רפורמית בישראל. הערך המוביל של התנועה הרפורמית הוא תיקון עולם וחתירה לצדק חברתי.

אבל בה במידה שלהט"בים זקוקים ליהדות הרפורמית, היהדות הרפורמית זקוקה ללהט"בים. להט"בים חיים את האידאל הרפורמי של שאילת שאלות ופריצת גבולות בחיי היום-יום שלהם, אנחנו מאתגרים את הקיים ומאפשרים לחברינו לקהילה ולחברה לתהות לגבי חייהם שלהם.

בקהילות שונות בתנועה הרפורמית הישראלית החליטו להקדיש את אחת השבתות של חודש הגאווה, חודש יוני, לציון וחיזוק הקשר האמיץ שבין התנועה לבין קהילת הלהט"ב. התנועה הרפורמית עומדת לצד המאבק האזרחי של קהילת הלהט"ב לזכויות, לשוויון ולשינוי חברתי כבר שנים רבות, גם בעזרה משפטית דרך "המרכז הרפורמי לדת ולמדינה", כמו גם בתמיכה כללית.

ב-27.6.תתקיים שבת גאווה במרכזי דניאל, שהן שלושת קהילות הרפורמיות בתל אביב: בבית דניאל, בקהילת הלב במרכז תל אביב  ובמשכנות רות דניאל ביפו.   

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...