ניב סוניס. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

יש עתיד, אבל אנחנו תקועים בעבר

אני לא מפקפק בכוונותיהם הטובות של כמה מחברי סיעת יש עתיד, אבל אני כן מצפה מהם ליושרה ועמידה בהבטחות. ברית הזוגיות היתה אחד הדגלים העיקריים שלהם, והיא עוד לא עלתה על שולחן הממשלה

בשבוע שעבר ח"כ סתיו שפיר העלתה להצבעה במליאת הכנסת את חוק ברית הזוגיות לבני ובנות אותו המין, שנכתבה בשיתוף עם החוג הגאה במפלגת העבודה. לומר את האמת? לא חשבנו שיש לזה איזשהו סיכוי לעבור, למרות הכבוד הגדול בכך שביבי בעצמו נכנס להצביע נגד ויצא. אז למה להציע הצעת חוק אם אין לה היתכנות לעבור?

לפני כמעט שנה הצעת החוק הופלה בוועדת השרים לחקיקה על ידי שרי 'יש עתיד' בטענה שהם עובדים על הצעת חוק ברית זוגיות רחבה יותר ולא רק לבני ובנות אותו המין, נשמע טוב ואפילו מבורך. אבל עברה שנה, ושום דבר לא השתנה, ופה מגיעה ההצבעה על החוק שלנו. אחד הכלים היעילים של האופוזיציה לייצר שיח ציבורי ולהשפיע על הקואליציה הוא להביך, לאתגר ולכוון את הממשלה. מטרת ההצבעה אתמול היתה לומר "חברים, הבטחתם- תקיימו, איפה הצעת החוק? תגישו אותה כבר".

אני חושב שאני יכול להבטיח שסתיו שפיר היתה מצביעה לכל הצעת ברית זוגיות של יש עתיד, למרות שהאחרונים סרבו לשתף איתה פעולה בשילוב הצעות החוק (כמו שהיא ושאר המפלגה הצביעו בעד החוק של עדי קול- חצי נקודת המס להורים הומואים). אגב, אם יש מי שחושב שסיעת יש עתיד תצביע עבור חוק טוב אף יותר משלהם, כמו חוקי הנישואים האזרחיים של שלי יחימוביץ' ומרב מיכאלי, הם טועים.

החל מליל ההצבעה בכנסת, היינו עדים להתקפה מתוזמרת של חיילי יש עתיד ובראשם אסי עזר נגד סתיו בפייסבוק ובטוויטר. דף המסרים המפלגתי שלהם עבר כחוט השני בכל סטטוס או טוקבק. כמה דברים על זה. ראשית, דף המסרים שקרי בחלקו- איגי לא קיבלו עוד תקציבים ואפילו ישנו חשש שהתקציב יקטן, הממשלה אישרה את חוק הפונדקאות אבל הוא עוד לא עבר הצבעות בכנסת, חוק הפרשנות של שלח אף הוא לא עבר את מבחן הכנסת ועוד ועוד.

אני לא מפקפק בכוונותיהם הטובות של כמה מחברי סיעת יש עתיד, אבל אני כן מצפה מהם ליושרה ועמידה בהבטחות. ברית הזוגיות היתה אחד הדגלים העיקריים שלהם, והיא עוד לא עלתה על שולחן הממשלה. מה שסתיו עשתה בשבוע שעבר, היה לנסות ולאתגר אותם- תגישו כבר את ההצעה, שתהיה רשומה על שמכם, אנחנו נצביע בעד. אבל רבאק, תגישו אותה כבר.

כבר זמן מה נראה שאסי עזר מנסה בכל כוחו להיות ברשימת העתיד של יאיר לפיד לכנסת, זה באמת מעורר הערכה. אבל כשאוהבים מישהו באמת, אפשר גם לבקר אותו. אז סתיו שפיר הביכה את הפטרון הפוליטי העתידי שלו, זה שהוא רק רוצה להיכנס לרשימתו, אבל על זה לקבור את כל הקהילה? על זה לפרסם דף מסרים שקרי מבלי לבדוק אותו קודם? הייתי מצפה מאסי לבקר את יאיר, את גרמן, ואת עצמו. לכל הפחות, לא לשקר לנו ולא לנסות לצבור כוח פוליטי על גבינו, סופו של כל בלון להתפוצץ. כרגע יש נביחות, והשיירה עברה- הצעת החוק של סתיו שפיר נפלה, ואני יכול רק לקוות שיש עתיד יציעו את ההצעה שלהם בקרוב, כי בינתיים אף אחד לא קרא אותה או הצביע עליה.

תודה רבה לסתיו שהגישה את הצעת החוק, וממשיכה לאתגר את הממשלה בענייני הקהילה הגאה, כמו גם בכל עניין אחרת שהיא נוגעת בו.

ניב סוניס הוא יו"ר משותף של החוג הגאה במפלגת העבודה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...