מתוך ההצגה "פרפר, לב, קפה". צילום: המרכז הגאה.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

מבוא לתורת היחסים

יוצרי "פרפר, לב, קפה" לקחו את שלוש האופציות ההיכרות האיקוניות מ"אטרף דייטינג" ויצרו פרשנות מרחיבה במספר סיטואציות מחיי היומיום של הדמויות. התוצאה: יצירה מקומית שמתחברת להוויה האינטימי שלנו, באמצעות המון הומור ובלי הרבה תקינות פוליטית

במרכז הגאה בגן מאיר נפתח בשבוע שעבר פסטיבל תרבות גאה עם ההצגה "פרפר לב קפה". מדובר בהפקת תיאטרון קהילתית של 'האנסמבל הגאה' שרצה בהצלחה מרובה כבר מעל שנתיים, ועוסקת בחיים הרומנטיים של חבורה תל אביבית לא בהכרח טיפוסית אבל כזו שמרכזת את החיים המוכרים לרוב מי שחי את הסצנה.

אם איכשהו הצלחתם להתחמק מהתופעה שהיא 'אטרף', השם של ההצגה שאוב מאתר ההכרויות המוכר (לשמצה?) שבו ניתן לבחור את ההעדפה האישית שלך לגבי איזו צורת תקשורת מחפשים כרגע.

יוצרי ההצגה (המחזאית רותם ברוכין והבמאי טליק ניניו) לקחו את 3 האופציות האיקוניות האלו ויצרו פרשנות מרחיבה אך פלואידית לכל אחת מהאפשרויות. ליצור את הדינמיקה שמתרחשת בין אנשים המצויים בכל אחד מהמצבים, והמעבר שלהם ביניהם.

הפרפר כמובן מייצג את המרדף אחר הסקס, הסיפוק המידי, הראיה לטווח קצר ואת תחושת הכמה שיותר יותר טוב. הלב הוא הייצוג של הרומנטיקה שלא מתה, של אהבה, של ראיה לטווח ארוך, של פשרות וויתורים, של לישון כפיות. קפה הוא מצב הביניים בין הרומנטיקה למכניקה ובו לרוב נמצאות הדמויות שלא יכול להתפתח בינהן קשר רומנטי או כרקע לקידום העלילה באמצעות מפגשים חברתיים.

רוב הדמויות עוברות תהליך שלוקח אותן לאורך שלוש התחנות הללו, ובדרכן הן נוגעות בסוגיות שמעסיקות את כולנו - זוגיות בעולם של שפע בחירה ויחסים פתוחים, האם חברות בין שני הומואים יכולה להיות נטולה משיכה מינית/רומנטית, האם התמקדות בסקס בלבד היא בחירה או בריחה, האם אהבה זה מספיק בשביל להחזיק קשר זוגי, האם זוגיות בהכרח טובה מיזיזות או מרווקות הוללת.

הקסם של ההצגה הוא בכך שהיא מצליחה לגעת בליבם של הצופים בצורה אינטימית באמצעות המון הומור, ולוקחת סיטואציות שרובנו מכירים מהיום יום ומקצינה אותן, בלי הרבה פוליטיקלי קורקט. הביקורת החברתית קיימת ברקע אך לא תופסת את מרכז הבמה ומאפשרת לצופה להגיע למסקנות בעצמו. אל תצפו למצוא פה קתרזיס, אף על פי שיש מעט ממנו, זו לא המטרה, ואין פה סוף טוב בסגנון סרטים אמריקאיים שמבטיח שכולם חיו באושר ועושר. המטרה היא בעיקר להעלות מודעות, לשאול שאלות כשבראשן "האם זה חייב להיות ככה?".

כמדינה ששואבת את התרבות הגאה שלה מחו"ל ובעיקר מארה"ב, מרענן מאוד לראות יצירה מקומית שמתכתבת עם ההווי שלנו שכולנו מכירים, עם כל הקריצות שרק מי שחי כאן יכול להכיר ולהתחבר אליהן. התכתבות זו מאפשרת להצגה להרגיש הרבה יותר אינטימית ונותנת לצופים להתחבר אליה בקלות רבה.

אני מחבב במיוחד יצירות שגורמות לצופה להביט על עצמו ועל חייו ולחשוב, ועוד יותר אם זה נעשה בצורה אינטיליגנטית ומצחיקה. זו בהחלט יצירה שכזאת ולכל מי שמעוניין בבילוי קצת שונה ופחות מיינסטרימי, ההצגה מומלצת בחום.

"פרפר לב קפה" היא הצגה אחת מתוך סדרת הצגות שיעלו במרכז הגאה על ידי הרכבים שונים במהלך השבועיים הקרובים, ולקוחות חלק מפסטיבל תרבות גאה שכולל בנוסף מגוון הרצאות, מופעים, סרטים ואירועים.

למידע נוסף - עמוד הפייסבוק של האירוע, לתוכניה המלאה לחצו כאן.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...