פרופ' אייל גרוס. יזם והוביל את הקמת המאגר. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

חדש: מאגר פסקי-דין בענייני קהילת הלהט"ב

עשרים שנה חלפו להן מאז פס"ד דנילוביץ', שנחשב לאחד התקדימים המשפטיים החשובים בתולדות הקהילה הגאה ונתן אור ירוק ראשון מסוגו מפסגת המערכת המשפטית, לשוויון על רקע נטייה מינית. כנס משפטי יחגוג את האירוע החשוב, ובו יושק גם מאגר פס"דים ייחודי בשם "משפט ולהט"ב"

כל מי שצפה בסרטו האחרון של אלמודובר, "לעוף מהתרגשות", ונשארה בו מעט סבלנות לסצנה נוספת, מתבקש לדמיין את התסריט הבא: מנהל חברת התעופה ניגש לשלושת הדיילים המפזזים ומודיע להם שכל העובדים מקבלים מתנה כרטיס טיסה חינם – דיילים - להם ולבנות-זוגם, דיילות – להן ולבני-זוגן. כלומר – מענק לסטרייטים בלבד. המטוס הזה, של שנות האלפיים הורודות, היה כנראה נידון להתרסקות בו במקום.

אבל בישראל, בחברת אל-על – זו הייתה הנורמה שנים על גבי שנים, והיא נמשכה באין מפריע. עד ש - לדייל הומו אחד (ולבן-זוגו), זה הפריע מספיק כדי לקום ולעשות מעשה. את הטענות שלו הוא לא "זימר" באוויר, אלא בפני בית המשפט. השם: יונתן דנילוביץ'. לא כולם זוכרים, וקל להתבלבל, אבל תפנית השוויון לא נולדה משופטים אקטיביסטיים כאלה או אחרים של בית-המשפט העליון. היה זה בית-הדין האזורי לעבודה בתל-אביב שעיין ב"חוק שוויון הזדמנויות בעבודה" משנת 1992, והבין שהאיסור להפלות על רקע נטייה מינית בעבודה, אינו ניתן להתעלמות. באל-על לא ויתרו, אבל בית-הדין הארצי לעבודה תמך באותה החלטה, וגם בג"צ – בדעתם של השופטים אהרון ברק ודליה דורנר מול עמדתו החולקת של השופט קדמי – נתן אור ירוק ראשון מסוגו מפסגת המערכת המשפטית, לשוויון על רקע נטייה מינית. 

עשרים שנה חלפו להן מאז "הילכת דנילוביץ'", וההלכה ממשיכה ללכת, והביאה הלכות משמחות נוספות בעקבותיה – התקדמות שהיא אמנם צעד-צעד, לבנה אחר לבנה, אבל מואצת בהשוואה לכל תקופה שקדמה לה. דליה דורנר, עדיין כאן, כיום מועמדת לנשיאות, תבוא לשתף בהשקפתה ובפרספקטיבה שלה ממרחק עשרים השנים האלה, על השינויים שחוללה ההחלטה והחלטות נוספות מאז, באירוע מיוחד שיתקיים בפקולטה למשפטים בתל-אביב, ביום ראשון הקרוב בשעה שבע בערב. "שולחן עגול" ייפרס, ועם דורנר יישבו מיטב המוחות והכוחות המשפטיים שפעלו ופועלים בזירה למען זכויות הלהט"ב.

ולא רק דיבורים – אלא חגיגה אמיתית בפתח שבוע הגאווה של תל-אביב. שעה לפני כן, ב-18:00, הפקולטה תשיק בגאווה את מאגר המידע "משפט ולהט"ב". פסק-דין דנילוביץ' הוא רק אחד מבין מאות פסקי-דין רלוונטיים לקהילה, שניתן כבר כעת למצוא שם, בכתובת www.lgbtlaw.tau.ac.il.

פרופסור אייל גרוס, שיזם והוביל את המאגר לצד ד"ר הדי ויטרבו, מסר: "השינוי במצבה של קהילת הלהט"ב התפתח בעיקר דרך הפסיקה – לא דרך בית המחוקקים. זו הסיבה שחשוב שכל המידע הזה והמסמכים יהיו זמינים, בכל מגוון התחומים: הכרה בזהות מגדרית, פשעי שנאה, אימוץ, פונדקאות, נישואין, לשון-הרע ועוד. הכניסה לאירוע חופשית, אין צורך ברישום מראש – כולם מוזמנים!".

לצד כל פס"ד ניתן למצוא סיכום קצר שלו, וכן דברי חקיקה בעלי רלבנטיות מיוחדת ומאמרים אקדמיים. דרך תפריט התחומים של המאגר אפשר להגיע לכל מסמך כזה, שמשויך לקטגוריות וקטגוריות-משנה מתאימות, וניתן גם להיעזר במנוע החיפוש של האתר. לא למותר לציין שהמאגר לא קופא על שמריו מרגע ההקמה, אלא בהחלט יוסיף ויתעדכן בהתאם לכל התפתחות, פסק-דין, וכמובן חוקים מיוחלים, שעל חלקם דובר בתקופה האחרונה.

הפרויקט נתמך ע"י המרכז-על על-שם צגלה למחקר בינתחומי של המשפט בפקולטה, ומומן בעזרת קרן היינריך-בל.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...