שחר בן-פורת. 
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

בושה: גאווה היא איננה הפתרון

במקום בו אנו מתגאים אנו עדיין מתביישים. האמת נמצאת באמצע – בין בושה לגאווה יש מקום שקוראים לו שקט

בושה היא אחד הרגשות הקשים ביותר עבורי. פעמים רבות אני מדמיין אותה כמו עובש: מתפשטת במקום לח ואפלולי, אוכלת ומאכלת, משנה ואף מכערת את המציאות.

בסולם הרגשות הקשים, כזה שלא ממש קיים, היא ממוקמת אצלי במקום גבוה למעלה. יש רגשות שהחוויה שלהם קשה יותר, כמו שנאה עצמית. אך בהשוואה לפחד, נאמר, או אפילו רגשי אשמה, בושה היא רגש קשה הרבה יותר.

בושה סביב חריגות

אני זוכר את הרגש הזה מגיל קטן. בהתחלה זה היה סביב העדינות שלי והרגישות שהפגנתי, כשהילדים בבית הספר היסודי לא אהבו את זה, בלשון המעטה.

אחר כך התחלתי להתבייש סביב שינויים שהתרחשו בגוף שלי במהלך גיל ההתבגרות, וכמובן סביב הנטיה המינית שלי, כאשר התחלתי להבין מה זה אומר עליי כל מה שאני עושה עם בנים.

הבושה המשיכה ללוות אותי למחוזות אחרים. לדברים שעשיתי, לדברים שעשו לי. למעשה, מרבית התחומים בהם הרגשתי במהלך החיים שלי חריג יצרו סביבם בושה.

אם להיות מדויק, זו לא החריגות שמביאה איתה בושה. זו ההסתרה של האמת מהפחד ממה שיגידו עליי אשר בתוכה נוצרת הבושה.

אם כך, אין זה מפתיע שהחשיפה לאור של האמת המוסתרת היא שלב חשוב בריפוי של הבושה. הפעולה הזו, היכולה להתבטא במצעד הגאווה מו גם בחיים הפרטיים, האישיים שלנו, היא חשובה מאוד בתהליך הריפוי.

אך גאווה היא אינה השלב האחרון בדרך.

אמת שקטה ונראית

במובן מסויים, גאווה היא תגובת הנגד לבושה. היא הקצה השני של הסקאלה, מקום משחרר אשר חשוב לעבור אליו מתוך הבושה המכווצת. אך האמת אינה נמצאת במקום של הגאווה.

למעשה, כל עוד אני מרגיש צורך להתגאות במשהו – ואין זה משנה אם מדובר בהומואיות שלי, בחוכמה שלי או בחוויות שעברתי – זה יכול להעיד על קיומה של בושה הנמצאת בעומק שלי.

האמת נוכחת באמצע בין שני הקצוות הרגשיים הללו - שקט. שקט ביחס למי שאני, שקט שאין בו צורך להסתתר ואין בו צורך להתגאות. כזה הוא טבעה של האמת: היא נוכחת, שלווה ושקטה, רואה ונראית.

כל אחד מאיתנו נמצא במקום אחר. גם אם הארון בו אתם מסתתרים אינו קשור במיניות שלכם, כולנו מתמודדים עם בושה אשר לה יש מרפא עיקרי אחד: חשיפה לאור. אך אני מאחל לעצמי ולכם לא להתקע בגאווה, שכן הצורך לפרוש את הכנפיים בעוצמה ובקול בכל פעם מחדש יכול להיות מאוד מתיש.

במקום זה יש בתוכנו חוויה הפשוטה ביותר אליה אפשר לשאוף. להיות האמת שהיא אנחנו בכל רגע ובכל מקום.

* הכותב הוא מתקשר של טוהר ומנחה סדנאות חופש להרגיש.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...