עוד בחדשות ודעות
 >  > 

יוהנסבורג: הקרב על הדראג

המשטרה המקומית הודיעה כי תעצור מלכות דראג שישתתפו במצעד הגאווה באשמת "התחזות". המארגנים זועמים, התקשורת חוגגת, וכעת - מתגבשת פשרה. על הקשר בין אפרטהייד - לזכויות גייז

"הפרסומים בתקשורת היו מוגזמים, אך אנו נילחם במשטרה ומלכות הדראג יצעדו במצעד הגאווה שלנו", סיכם אחד ממארגני אירועי הגאווה שייערכו השנה בפעם ה-15 ביוהנסבורג, את אחת מהפרשות היותר מוזרות שנראו בשנה האחרונה בעולם בכל הנוגע לקהילה. מוקדם יותר השבוע, הודיעה המשטרה המקומית כי תעצור כל אדם שיצעד בתלבושת דראג, "בשל חשש לביטחון המשתתפים". המארגנים וארגוני קהילה שונים, טענו כי "להוציא את מלכות הדראג ממצעד הגאווה, זה כמו לשלול ממנו את זכות הקיום".

כעת, ימים ספורים לאחר תחילת הפרשה בעקבות ההצהרה המשטרתית, אומרים המארגנים כי מלכות דראג יורשו להשתתף באירועי הגאווה במדינה. "גאווה 2004 פתוחה לכל מי שמעוניין להשתתף. דראג קווינס הן חלק בלתי נפרד מהקהילה הגאה ואנחנו נעמוד על זכויותינו לחופש ביטוי והבעת הדעה, כפי שכתוב בחוקת המדינה", אמר שון לוקס, איש יחסי הציבור של האירועים.

מצעד הגאווה ביוהנסבורג מתוכנן לצאת לדרך ב-25 בספטמבר, לאחר שקיבל את אישור המשטרה. השוטרים טענו, כי מלכות הדראג לא יוכלו להשתתף בצעדה משום שהליכתן בתחפושת מנוגדת לחוק הקובע כי לאדם אסור להתחפש או להסתיר את זהותו, בהתקהלות המונית. חוק זה נולד מתוך חשש לטרור במסווה, וכדי להקשות על מבוקשים וטרוריסטים ביוהנסבורג להתחפש ולהסתיר את זהותם.

אך בעוד שהמשטרה המקומית טוענת כי היא באה דווקא להגן על המשתתפים באירועים, המארגנים, כמו גם ארגוני זכויות אדם שונים שהצטרפו למאבק, טוענים כי מדובר כאן דווקא בפגיעה באירועים ובטיבם. ואולם נראה כי דווקא ההתנגדות המשטרתית עשתה למצעד הגאווה, ולאירועים כולם, יחסי ציבור בקנה מידה עולמי. המארגנים רואיינו בתוכניות טלוויזיה, ברדיו ובעיתונות המקומית והעולמית.

"אנחנו כבר לא תמימים כמו שהיינו פעם"

"הניסיון המגוחך של המשטרה לפגוע באירועי הגאווה באמתלה של ביטחון הציבור שייכת לימים עברו", אמר אחד ממארגני האירוע בראיון לתוכנית טלוויזיה מקומית ביוהנסבורג. "היום אנחנו כבר לא כמו שהיינו בעבר, נילחם על זכותנו למצעד יפה, צבעוני וססגוני, בו יש מקום לכולם", הוסיף.

במשטרה לא ממהרים להודות כי שינו את החלטתם התקדימית. דובר המשטרה, וויין מינאר, סרב לאשר כי מלכות הדראג אכן יוכלו להשתתף במצעד, אך אמר כי הוא מעריך שהמארגנים והמשטרה יגיעו לסיכום שיניח את דעתם של שני הצדדים, כך שהמצעד אכן יוכל להתקיים כסדרו ובמתכונתו המקורית. ביום שני ייפגשו נציגי המשטרה, עם נציגי ארגוני הגאווה המקומיים, במטרה ליישב את הסכסוך.

מצעד הגאווה ביוהנסבורג הוא אחד מהאירועים הגדולים הנערכים מדי שנה באפריקה, ומושכים אליה תיירים רבים מרחבי העולם. בכל המצעדים שנערכו ב-14 השנים האחרונות, המשטרה לא אסרה את השתתפותן של מלכות דראג.

הכוח הכלכלי של אירועים אלה רב - והם מאפשרים לבעלי עסקים רבים לשגשג ולהרוויח, גם בתקופה בה כמות ההכנסות יחסית נמוכה. בעלי עסקים אלה הצטרפו אף הם למחאה נגד החלטת הממשלה, ויחד עם המארגנים, אמרו שאילו המשטרה אכן תעצור את מלכות הדראג ותאסור אותן, הם יידרשו ממנה להפעיל את אותו החוק על אוהדי כדורגל, ראגבי וענפי ספורט אחרים, בהם נהוג ללבוש תלבושות ולצבוע את הפנים בצבעי הקבוצה.

אחרי שנים של אפלייה ואפרטהייד, נוצרה בדרום אפריקה דרישה לייצוג תרבותי מגוון. ב-1991 בוטלו חלק מחוקי האפלייה, ורק ב-1993 הושג שם הסכם לסיכום האפרטהייד, לאחר מאבקים קשים ועקובים מדם ובעקבות סנקציות כלכליות של אומות העולם שהובילו לנפילת המטבע במדינה וחילופי המשטר. ב-1994 נערכו במדינה בחירות דמוקרטיות, בהן ניצחה מפלגת הקונגרס ברוב עצום. נלסון מנדלה, שלימים הפך לדמות מופת במאבקם של השחורים וסמל למאבק בזכויות האדם באשר הוא, נבחר לנשיא. כיום נחשבת יוהנסבורג לאחד מאתרי התיירות המרכזיים של דרום אפריקה, הסובלת מבעיות ביטחון קשות, כמו גם מאחוז גבוה ביותר של חולי ונשאי איידס, הנחשב לאחד מהגבוהים בעולם.

הקשר בין אפרטהייד לגאווה

אך למרות הקשיים, מקפיד הציבור בדרום אפריקה על מתן הזדמנויות שונות לציבור בכללותו, ובתוך כך גם לקהילה הגאה המקומית. זאת, בחסות הממשל הזוכר את האפליה והקיפוח ומקפיד על שיפור היחס למיעוטים מופלים, בין היתר, כדי להימנע מסנקציות נוספות, וכדי לשמור על כוחו בפרלמנט. המפלגה השלטת היא עדיין מפלגתו של מנדלה הפורש, והיא מחזיקה כמעט ב-2/3 מהמושבים בבית הנבחרים. נראה כי רוחו והמסורת שהנחיל מנדלה, לוחם החופש והשיוויון, עדיין משפיעה על החברים האחרים במפלגה.

דווקא ביוהנסבורג מוכת הפשע ושיעור נשאי ה-HIV, המתמודדת מדי יום עם פשעים חמורים וקשיים כלכליים רבים, התפתחה ב-14 השנים האחרונות מסורת של אירועי גאווה גדולים ונרחבים, המושכים אליהם אלפי משתתפים מרחבי העולם, בין היתר בשל יוקר המחייה הנמוך והמחירים הנוחים, כמו גם המגוון התרבותי הרחב שמציעה יוהנסבורג וסביבותיה, מלבד אירועי הגאווה: פסטיבלים, אירועי תרבות ועוד.

בתקופת האפרטהייד, דוכאו התרבויות הרבות בדרום אפריקה והאמנות המסורתית נדחקה לקרן זווית. בחלק מהמקרים, אסר השלטון המפלה על אחזקת ציורים ויצירות ספרות שהיו "בלתי תקינים פוליטית" והתנגדו למשטר, ואף עצר ושלח לבתי הסוהר יוצרים או אנשים שרכשו יצירות מסוג זה. במשך שנים ארוכות האמנות האמיתית הסתתרה במחתרת, ואומנים רבים הפסיקו ליצור בעקבות ההגבלות התרבותיות הקשות שהוטלו עליהם.

בעקבות שחרור המדינה מהאפרטהייד, פרצו התסכולים והכעסים ודרום אפריקה מלאה בשצף של יצירה תרבותית ופריחה המשלבת ישן וחדש- יצירות מסורתיות נשזרו בסגנונות מודרניים, והמדינה נמצאה בפריחה תרבותית של ממש. מוזיקאים חשובים, כמו גם סופרים, משוררים ויוצרים אחרים, מגיעים מדי שנה לפסטיבלים בדרום אפריקה, כאות מחאה על דיכוי התרבות וכדי לסייע למדינה לשקם את תרבותה המדוכאת.

באקלים חברתי זה, זכתה הקהילה הגאה לעדנה. חוסר סובלנות למיעוטים אינו נראה בעין יפה, הן על ידי הציבור הזוכר את ימי האפרטהייד, והן על ידי השלטונות המונחים במניעת אפליה. אך המציאות אינה ורודה כפי שהיא עשויה להיראות: גם בדרום אפריקה של היום ישנם רבים הקוראים להשבת ההפרדה בין הגזעים, משני הצדדים, ורחוקה הדרך מהשגת שלווה מוחלטת בין כל העמים החיים בה.

בזכות הלחץ התקשורתי המקומי, וגם העולמי, המופעל על אנשי המשטרה וראשיה, נראה כי בסופו של דבר היא תאלץ לחזור בה מהצהרתה על מאסר מלכות הדראג ותאפשר את השתתפותן באירועי הגאווה. מצעד הגאווה ביוהנסבורג צפוי להיפתח, כאמור, ב-25 באוגוסט, כשאירועי הגאווה האחרים ייפתחו ימים ספורים לפניו.

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...