ד"ר פנינה בכר. צילום: יחסי ציבור.
ד"ר אורה בר-גיל. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

המשמעות המשפטית של פרידה אצל ידועות בציבור

שתי נשים חיו כזוג במשך 20 שנה, צברו רכוש והקימו עסקים משותפים יחד. לאחר שנפרדו, תבעה אחת מהן לחלק את הרכוש המשותף, אך נדחתה על ידי בית המשפט לענייני משפחה. התובעת ערערה וזכתה - בפסיקה ששופכת אור על מורכבות היחסים הממוניים בין בני זוג מאותו המין בעת פרידה

מה קורה לכספים ולנכסים המשותפים, כאשר אישה מבקשת "להתגרש" מבת זוגה? עורכות הדין ד"ר פנינה בכר וד"ר אורה בר-גיל כותבות על פרשה מרתקת, ששופכת אור על מורכבות היחסים הממוניים בין בני זוג מאותו המין במקרה של פרידה. 

שתי נשים חיו כזוג במשך עשרים שנה וגידלו ביחד את בנה של אחת מהן. במהלך הקשר, הן הקימו מספר עסקים ורכשו נכסים, בדומה לזוגות רבים שחיים ללא נישואים רשמיים או הסכם משפטי כלשהו. בסיום הקשר כאשר הן נפרדו, סירבה אחת מהן לחלוקה של הרכוש שנצבר במשותף, ובת הזוג השנייה הגישה לבית המשפט לענייני משפחה תביעה לשיתוף הנכסים שרכשו במהלך הקשר.

בתחילה, בית המשפט לענייני משפחה דחה את התביעה ברובה וקבע כי אין להחיל את הנוהג המקובל הנהוג לגבי בני זוג הטרוסקסואליים (חזקת השיתוף) על הנכנסים שהצטברו במהלך קשר זוגי בין שתי הנשים.

התובעת ערערה ובית המשפט לענייני משפחה קבע כי בנות הזוג חיו כידועות בציבור במועדים שבהם נרכשו הנכסים שעליהם הוגשה התביעה.

בפסק הדין נקבע כי בעת סיום היחסים בין בני הזוג יחולק הרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים בין בני הזוג באופן שווה. הנוהג המקובל בבני זוג הטרוסקסואליים הוא, כי הנכסים שייכים באופן שווה לשני בני הזוג. כלומר, בית המשפט מחיל על בני זוג חד מיניים את ההלכה המקובלת על בני זוג הטרוסקסואלים.

מתוך פסק הדין ניתן ללמוד על הקריטריונים שבאמצעותם נקבע כי לבני הזוג היתה כוונה לשיתוף בנכסים שצברו:

- לעניין בני זוג –אין כל הבדל אם מדובר בגבר ואשה, או בזוג חד מיני.

- לגבי משך זמן ארוך של חיים משותפים זוגיים, במקרה זה - עשרים שנה. ברור כי מדובר בקריטריון משמעותי שבאמצעותו ניתן להוכיח כי מדובר בבני זוג "ידועים בציבור".

חשוב להוסיף כי לא די לציין כי הנכסים נרכשו בתקופת החיים המשותפים. על בן הזוג הטוען כי יש לו חלק בנכס להוכיח כי הייתה לבני הזוג כוונה לשתף בנכסים, ונטל ההוכחה במקרה של בני זוג ידועים בציבור הוא גדול מזה המוטל על זוג נשוי.

- לשאלה מה יחשב כשיתוף כלכלי, תשובה ברורה למדי: עסק משותף וחיים משותפים, הם גורם תומך בכך שמדובר ב"כוונת שיתוף" בנכס. נתון נוסף היה גידול משותף של בן, ואכן, מכך הסיק בית המשפט כי היחסים בין בני הזוג היו משמעותיים והיתה להם כוונה לחלוק.

- עד כמה חשובים מקורות מימון- מקורות המימון שבאמצעותם נרכש הנכס מעידים אף הם על כך שהנכס נרכש במשותף והייתה כוונה לשיתוף.

באופן עקבי מצטברים פסקי דין שמתוכם ניתן ללמוד על עמדת בית המשפט ביחס לבני זוג חד מיניים והדרך בה רואה בית המשפט זוגות אלו כ"ידועים בציבור". פסק דין ראשון שהיווה פריצת דרך בדרך לשוויון זכויות של משפחות חד מניות הוא פס"ד דנילוביץ (בג"צ 721/94 אל על נתיבי אויר לישראל נ' יונתן דנילוביץ).

ככל שיובאו לפתחו של בית המשפט סוגיות הנוגעות לחיי שיתוף בזוגות חד מיניים יתגבשו ההלכות ויובהר כיצד על זוגות חד מיניים לפעול בעת סיום יחסיהם הזוגיים ומהם הזכויות והחובות של כל אחד מהם בעת סיום הקשר.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...