ד"ר רות גופן. צילום: צילום אישי.
ד"ר גל וגנר. צילום: צילום אישי.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

לדבר בריאות בגאווה

ב-29-30 במאי יתקיים במרכז הגאה בת"א כנס רפואת הלהט"ב, עם מגוון הרצאות, סדנאות ופעילויות בתחומי הבריאות הקשורים בקהילה הגאה. מארגני הכנס, ד״ר רותי גופן וד״ר גל וגנר, מסבירים על חשיבות הכנס ועל סוגיות ייחודיות לבריאות להט"בים

לפני כחמש שנים הקימו ד"ר גל וגנר-קולסקו וד"ר רותי גופן את המרפאה הגאה, כללית גן מאיר. מאז הצטרפו כבר מאות מטופלות ומטופלים כלקוחות קבועים של המרפאה, ועוד רבים אחרים המגיעים מידי שבוע להתיעץ בנוגע לבעיות רפואיות שונות.

לקראת כנס רפואת הלהט"ב – 'לדבר בריאות בגאווה' נפגשנו עם יוזמיו, כדי להבין למה צריך כנס כזה, ולמי הוא מיועד.

" כשפתחנו את המרפאה עמדו לנגד עיננו שלוש מטרות. הראשונה, לאפשר לכל שכבות קהילת הלהט"ב שרות רפואי איכותי וידידותי, באווירה מקבלת פנים ונינוחה. השניה, להפיץ בקרב צוותי רפואה בכל הארץ את נושא רפואת הלהט"ב, ולאפשר לצוותים השונים בכל הארץ ללמוד את הנושא לעומק, מתוך מטרה לשפר את השירות שתקבל קהילת הלהט"ב בכל מקום בישראל. השלישית, לתת מידע רפואי מהימן ונגיש למטופלות/ים להט"ב, כך שיוכלו לשמור על בריאותם באופן מיטיבי ויחושו בטחון רב יותר במפגש עם מערכת הבריאות".

לצורך הגשמת המטרה השלישית הפיקו צמד הרופאים את כנס " לדבר בריאות בגאווה". 

"מדובר בכנס ייחודי, ראשון מסוגו בארץ ועל פי מה שידוע לנו גם ראשון מסוגו בעולם. יומיים של עשרות הרצאות, סדנאות ופעילויות בריאות לכל הקהילה. אנו מאמינים שבריאות ומידע על בריאות הוא לכולם ולכולן - לכן שמחנו שהכניסה לכנס תהיה ללא תשלום. הדבר התאפשר בזכות חסויות נדיבות שקיבלנו מחברות תרופות ומעורבות עיריית תל אביב בכנס.  לנגד עיננו עמדה הנגשה של המידע ושרותי הבריאות לכולם, גם למי שאינם יכולים לשאת בהוצאה כספית - ההרצאות, הסדנאות, הבדיקות – הכול בכנס בחינם".

הם מדגישים כי היה להם חשוב מאוד שכל אחת ואחד ימצאו בכנס תכנים שיענינו אותם: "תוך כדי הפקת הכנס פנינו לנציגים מכל חלקי הקהילה והשתדלנו לעשות מקום לכולן.ם. הקפדנו מאוד על יצוג שיוויוני לנשים וגברים, מענה לקהילה הטרנסג'נדרית, ביסקסואלית ועוד. היה לנו חשוב לעסוק בכנס בנושאי רפואת להט"ב מרכזיים, כגון: רפואה מונעת לנשים לסביות, החיסון החדש לוירוס הפפילומה, טיפולים הורמונלים, HIV ועוד. אולם היה לנו חשוב לא פחות לעסוק גם  בנושאים שפחות עוסקים בהם ביום יום, כגון: נכות בקהילה, חירשות, לסביות ועלייה, ביסקסואליות, ועוד. בנוסף, התעקשנו לעסוק גם בנושאים קשים יותר, כמו אלימות בתוך זוגיות חד מינית, הסיכון לסרטן בקרב נשים לסביות ועוד.

"בפאנל הפתיחה של הכנס, בו תשתתף שרת הבריאות, יעל גרמן, נציג את הבעיה שלשמה התכנסנו - הנגישות הנמוכה של שירותי בריאות לקהילת הלהט"ב. כמו כן, בהשתתפות כמה מומחיות ומומחים נדון בדרכים שונות לשיפור הנגישות של שירותי הבריאות לקבוצות שונות בקהילה".

"הכנס ייכסה נושאים אקטואליים בתחום הבריאות, כגון: ההמלצות שפורסמו רק השבוע על ידי ארגון הבריאות האמריקאי על טיפול מונע מקדים למניעת הדבקה בHIV  מה שמכונה PrEP. נקדיש לטיפול זה הרצאה מיוחדת בכנס, בה ישתתפו שני רופאי HIV  בכירים שיערכו בינהם עימות בעד ונגד הטיפול. זאת הזדמנות יחודית לקהל הרחב להגיע, לשמוע ולשאול על הטיפול, כמה הוא יעיל? ועוד".

"עוד אירוע חשוב שהתרחש בשבוע האחרון הוא פרסום הנוהל החדש של משרד הבריאות לביצוע ניתוחים לשינוי מין בארץ. נקיים בכנס פאנל בנושא בהשתתפות כמה מהפעילים המרכזיים שהשתתפו במאבק לשינוי הנוהל. בכנס יינתנו הרצאות רבות לקהילה הטרנסג'נדרית, ואפילו נקיים שיחת סקייפ עם אחד המנתחים הגדולים בעולם בתחום ניתוחי FtoM".

"פרט להרצאות יתאפשרו במהלך הכנס בדיקות מומחים בצורה דיסקרטית, וכן יערכו סדנאות שונות: נשים יוכלו לעבור בדיקת שד שנתית, ניתן יהיה לעבור בדיקת עור לנקודות חן חשודות, גברים טרנסג'נדרים יוכלו ללמוד איך להזריק הורמונים בצורה נכונה ובטוחה. בשיתוף הועד למלחמה באיידס ומרפאת לוינסקי יערכו בדיקות חינם לHIV  ומחלות מין, וגם ניתן יהיה להתנסות בחינם בשלל טיפולים מתחום הרפואה המשלימה בזכות פעילות משותפת עם "כללית רפואה משלימה".

"בכנס יהיו גם פעילויות תרבות, כמו הרצאת late night של ד"ר חן קוגל מנהל המכון הפתולוגי על פענוח תעלומות רצח בקהילת הלהט"ב, סדנאת כתיבה בהנחיית ארנה קזין, סדנאת פסיכודרמה, והקרנה של הסרטים "איך לשרוד מגיפה" ו"עכשיו אני אישה" אשר ילווה בשיחה עם האופה המפורסמת נינה הלוי על תהליך התאמת המין שעברה".

"אנו מזמינים את כולן וכולם להגיע לאירוע החשוב", הם מסכמים, "ולמצוא בו הרצאה, סדנא, או כל פעילות אחרת שתעניין אותה או אותו".

כנס רפואת להט"ב - 'לדבר בריאות בגאווה' - יתקיים ב-29-30 במאי 2014. לדף האירוע בפייסבוק לחצו כאן.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...