ילי קלריך. צילום: ויקו גואטה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"יום הבנ"ה הוא עבור כולנו: לחברה סובלנית, מוסרית, דמוקרטית ומתוקנת יותר"

כך כתבה שרת המשפטים, ציפי לבני, באיגרת ששלחה לכבוד היום הבינ"ל נגד להט"בפוביה. שרת הבריאות, יעל גרמן: "שנאת השונה המתבטאת בשנאת הקהילה הלהטבי"ת מקומה בימי הביניים ונובעת מאותם יצרים חשוכים של רדיפת מכשפות, יהודים ועוד. אין לה מקום בחברה של היום". שר הביטחון, משה יעלון: "המדינה צריכה להכיר בנישואין חד מיניים"

ב-17 במאי מציינים ברחבי העולם יום הבנ"ה – היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה, אפליה של בני אדם על בסיס של נטייה מינית וזהות מגדרית. יום הבנ"ה בישראל השנה יצויין בסימן של המאבק כנגד להט"בפוביה כנגד בני נוער במדינת ישראל וקריאה לאנשי החינוך ולהורים במדינה לפעול בצורה נחושה ובלתי מתפשרת למיגור תופעת הבריונות כלפי בני נוער להט"ב על בסיס נטייתם המינית וזהותם המגדרית.

האירוע המרכזי של יום הבנ"ה בישראל יהיה עצרת תנועות הנוער, שתתקיים ביום חמישי הבא, 22 במאי, בשיתוף עם איגי – ארגון הנוער הגאה במטרה להעביר מסר של נגד הלהט"בפוביה ובעד שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב בישראל. בנוסף, היום (ה') נערך כנס אקדמי בשיתוף הארגונים הלהט"ביים ובית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

"הישגים יוצאי דופן במאבק נגד להט"בפוביה"

ילי קלריך, מארגן שותף של יום הבנ"ה ודוקטורנט בפסיכולוגיה קלינית ומשפטית בנושא אלימות בני נוער, אמר, כי "השנה היו הישגים יוצאי דופן במאבק נגד הלהט"בפוביה, בהם העברת תיקון לחוק זכויות התלמיד, שאוסר אפליית תלמידים על בסיס נטיה מינית וזהות מגדרית, ואישור בקריאה טרומית של תיקון הצעת חוק הפרשנות של חברי הכנסת עפר שלח וניצן הורוביץ, שאוסרת כל אפליה על רקע נטיה מינית או זהות מגדרית. משרד החינוך הודיע על שילוב תכנים נגד להט"בפוביה בתכנית הלימודים "האחר הוא אני", ומשרד הכלכלה ערך לראשונה משאל בקרב הקהילה הלהט"בית, שהצביע על כך ש-80% מהנשאלים מרגישים כי קיימת אפליה בקבלה למקומות עבודה. הכרה בקיומה של הבעיה היא התקדמות לעבר פתרון."

קלריך הוסיף, כי "יחד עם זאת, לא הכל היה ורוד. הצעת חוק הפונדקאות, שאמורה להביא בשורה אמיתית ללהט"בים שרוצים להיות הורים, מעוכבת בממשלה בעקבות ערר שהוגש על ידי השר אורי אריאל. כתב האישום נגד חגי פליסיאן, שהואשם ברצח בתיק הבר-נוער אחרי חקירה מאומצת של שנים, קרס. במהלך החודשים האחרונים היה גל של אלימות נגד להט"בים ששיאם בתקיפתה של טרנסג'נדרית על ידי אחד-עשר חיילים ושוטרים במשמר הגבול במהלך חופשתם. ולמרות שהרצח בבר-נוער התרחש לפני כמעט חמש שנים, עד עצם היום הזה במשטרת ישראל לא קיים סיווג לתקיפות של להט"בים ולא ניתן לדעת כמה ואילו תקיפות בוצעו על רקע זה."

גם במערכת הפוליטית: תמיכה נרחבת בקהילה

לקראת יום הבנ"ה 2014 שר הביטחון, משה יעלון, הביע את תמיכתו הבלתי-מסויגת בשוויון זכויות ללהט"בים: "המדינה צריכה להכיר בנישואין חד מיניים. יש לאפשר חופש בחירה. המדינה צריכה להכיר בזה. זה כבר הוכר בעבר. היה לנו מקרה כזה בצה"ל כשבן זוג של גבר הוכר לצורך העניין כידוע בציבור. תראו אותי כמי שמגויס למען הקהילה ההומו-לסבית בכל מה שקשור לזכויות, בכל מה שקשור למניעת אפליה, בכל מה שקשור ללחימה בהומופוביה. אני מגויס ולא מגמגם בזה, ולא מהסס בזה ולא מתלבט בזה. גם כאן יש לי קו מאוד ברור, מצפן מאוד ברור, ואם עולים דברים שאתם חושבים שאני יכול לעזור ולהתערב בהם - דלתי פתוחה״.

שרת הבריאות, יעל גרמן, אמרה ש"הקהילה הלהט"בית סובלת בכל העולם מאפליה, משנאה ללא סיבה, מרדיפה והדרה. היום צריך לומר בקול כי נטיה מינית וזהות מינית אינה משנה כהוא זה את האינטילגינציה, הערכים המוסריים, הכישרונות, היכולת להעניק, הטוב או הרע של כל אדם. זכותה של כל אשה וזכותו של כל גבר לאהוב את מי שלבו נמשך אליו, כל עוד שאינם פוגעים בזולת. שנאת השונה המתבטאת בשנאת הקהילה הלהטבי"ת מקומה בימי הביניים ונובעת מאותם יצרים חשוכים של רדיפת מכשפות, יהודים ועוד. אין לה מקום בחברה של היום".

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה "על אהבה לא מתווכחים. לכל אדם יש זכות מלאה ושלמה לאהוב את מי שהוא בוחר וכל עוד מדובר באהבה בין בני אדם בוגרים ומודעים. לכן זה בלתי נתפס שעדיין יש מי שחושב שלהט"בים ראויים ללעג ואפילו לאלימות בשל נטייתם המינית. אבל זו המציאות, מציאות שצריך להילחם בה בלי להרפות, וכך אני עושה מכיסאי במשרד המשפטים, בין היתר דרך החמרה בענישה נגד ביטויי אפליה, חוק ברית הזוגיות, חוק המאפשר לבני זוג מאותו המין לרשת זה את זה ועוד . אני מברכת את ארגון הבנ"ה על הפעילות החשובה שלו למיגור הלהט"בופוביה ולמען שוויון זכויות – זה מאבק ראוי לו אני שותפה כשרת המשפטים, כאזרחית בישראל וכאדם. זה מאבק למען כולנו - למען חברה סובלנית, מוסרית, דמוקרטית ומתוקנת יותר. הומופוביה היא פחד מהאחר ומהשונה, ומה שאתם עושים זה ללמד שאין ממה לפחד וכשנעלם הפחד נעלמת גם השנאה והאלימות״.

בקרוב: גוף א-פוליטי חדש שיפעל לקידום זכויות הקהילה

קבוצה של פעילים להט"בים מרכזיים בישראל בראשותו של קלריך מקימים בימים אלה גוף א-פוליטי שיפעל לקידום שוויון זכויות לקהילה הלהט"בית. הגוף החדש יסקור את ספר החוקים של מדינת ישראל ויבחן את החוקים שבהם נדרשת התייחסות ספציפית לקהילה הלהט"בית. בטווח הקצר הגוף יתמקד ביישום בפועל של התיקון לחוק זכויות התלמיד מול משרד החינוך, במניעת אפליה נגד להט"בים בתעסוקה מול משרד הכלכלה, בטיפול יסודי באלימות כלפי להט"בים מול המשרד לביטחון פנים, ובחקיקה, ובראשה חוק הפרשנות, מול משרד המשפטים. נציגי הקבוצה ייפגשו בקרוב עם שרת המשפטים ציפי לבני.

היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה – IDAHO –International Day Against Homophobia and Transphobia מצוין מדי שנה משנת 2005 ב-17 במאי, התאריך שבו ההומוסקסואליות הוסרה מרשימת ההפרעות הנפשיות על ארגון הבריאות העולמי. בישראל מצוין היום מדי שנה משנת 2006. המונח "הבנ"ה" נבחר מתוך תפיסה לפיה רוב גילויי ההומופוביה, הלסבופוביה, הטרנספוביה והביפוביה נובעים מבורות ומפחד ולא משנאה גרידא, ועל כן יש להדגיש את המסרים החיוביים של הבנה, סובלנות ופלורליזם.

יום הבנ"ה - היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה יצויין בעצרת של תנועות הנוער, ביום חמישי 22 במאי 2014 בשעה 18:00 בבית דני, שכונת התקווה, תל אביב.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...