ידין ספיר, רכז יום הבנ"ה. צילום: שירלי קובלסקי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

חדש באוניברסיטת ת"א: תוכנית על זהות מינית ומגדרית

התוכנית הדו-שנתית שתפעל במסגרת בית הספר לעבודה סוציאלית הוצגה בכנס שנערך השבוע באוניברסיטה לרגל יום הבנ"ה. בכנס הוצגו עבודות ומחקרים אחרונים בנוגע לקהילה הגאה בישראל וכן דיווחים על מקרי להט"בפוביה שדווחו במרכז ניר כץ

בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל-אביב התקיים השבוע יום עיון, לקראת יום הבנ"ה (היום הבינלאומי למניעת להטב"פוביה) שמצויין היום, שבת, ברחבי העולם. במסגרת הכנס הוצגו מספר עבודות של סטודנטים וחוקרים בנושאים הקשורים לקהילה הגאה, והוצגו הזוכים בפרסים על עבודות מצטיינות בתחום. לרשימת העבודות המלאה - כולל אפשרות להורדת העבודות לעיון - לחצו כאן.

ראובן זהבי ונופר בלנק, תלמידי תואר ראשון בחוג לפסיכולוגיה במכללה האקדמית הפתיעו עם עבודה מרשימה שכנראה עוד נשמע עליה. תחת הכותרת "גברי זה הכי קרבי, אחי", בודקים הסטודנטים את ההומופוביה בקרב חיילים גברים הטרוסקסואלים בצה"ל, ואת זיקתה לאימוץ תפיסת אידיאולוגיה גברית מסורתית. 

את האירוע פתחה ד"ר בלהה דוידסון ערד, ראשת בית הספר לעבודה סוציאלית, שדיברה על כך שאת הפחד והשנאה כלפי להט"בים פוגשים גם בקרב אנשי מקצוע ואנשי טיפול. ד"ר דוידסון ערד דיברה על יצירת בסיס ערכי, לפיו להט"ב הוא אדם שווה זכויות וראוי לכבוד. בחוג לעבודה סוציאלית מתקיימים קורסים שמטרתם - הגברת הידע והמודעות של אנשי טיפול לזכויות, לקשיים ולמצוקות. החוג גם מצוי בשיתוף פעולה הדוק עם ארגוני הקהילה. היא ציינה גם את התרומה של יונתן מרטון לחוג, וכמה החוג הרוויח ולמד המון דרך החוויה האישית שהוא הביא מעבר לחומרים המקצועיים. היא ציינה גם את התרומה של ד"ר גיא שילה לחוג, ומאד גאה ברמת הידע הנצבר ובתרומה שיש ביכולתו להעניק בתחום לאנשי טיפול. כמה משמעותי שמפקידים בידם את הידע הזה. בשנה הבאה תתחיל תכנית לימוד חדשה בחוג לעבודה סוציאלית, תוכנית הכשרה דו שנתית על זהות מינית ומגדרית.

כמו כן סיפרה על וועדה חדשה להוגנות מגדרית באוניברסיטת תל אביב - לשם הורדת חסמים בכל הקשור לקשיים מגדריים וכן ליצירת אקלים תומך במסגרת האוניברסיטה.

"ידע הוא כוח - למרות הקלישאה"

ידין ספיר, ממארגני יום הבנ"ה הישראלי מזה מספר שנים, דיבר על כך שגם אם "ידע הוא כח" נשמע קלישאה, הרי שבמציאות של רדיפת להט"ב שפושטת ולובשת צורה ללא הפסקה מדובר בענין בעל ערך. ספיר הזכיר את ההומופוביה בעולם, אבל התרכז במה שקורה בארץ בשנה האחרונה. ידין הדגיש את תרומת הידע לכוחה של הקהילה ולמאבקה.

עוד נתן ספיר דוגמאות לפרצי הומופוביה בתקופה האחרונה, כמו הרב שקרא להחרים מורה לריקוד מפני שהיא לסבית, ורבה הראשי של רמת גן שיצא השבוע בקריאה שלא להשכיר דירות ללסביות. לסיום, הוא ציין את שיתוף הפעולה בין הארגונים, והדגיש שכל העבודות, גם הזוכות אבל בכלל - כל העבודות שהוגשו - פתוחות לקהל הרחב והמליץ להכנס, לקרוא, להשתמש בחומרים, להעביר הלאה ולהשתמש בחומרים גם למטרות אקדמיות. 

גיל פישהוף, רכז מרכז ניר כץ למאבק בלהט"בפוביה של האגודה, הציג את פעילות המרכז בשנה האחרונה. המרכז מרכז דיווח ואוסף נתונים על אפליה וגילויי שנאה ואלימות כלפי הקהילה הגאה. מאז הוקם המרכז לפני שנתיים - זו פעם ראשונה שיש מעקב מסודר אחר כמות התקיפות, ההתעללויות וההטרדות כלפי בני הקהילה. המרכז מלווה גם את הקורבנות ביעוץ משפטי, פסיכולוגי וסוציאלי, ובכך נותן גב ומעצים את הקורבנות.

פישהוף ציין כי יש משמעות פוליטית לריכוז הנתונים - בסיס אמין שניתן לעשות בו שימוש מול רשויות להקצאת משאבים ולטיפול וכך מהווה בסיס איתן למאבק בלהט"בפוביה. עוד הוא הציג דוגמאות לדיווחים על הומופוביה בתקופה האחרונה - תלמיד תיכון עבר תקיפה אלימה בבית ספר. טרנסג'נדרית הותקפה על ידי שוטרים, נאצות ואלימות כלפי זוגות חד מיניים - כולל בתל אביב (מדגיש - שלא רק בפריפריה אלא גם בעיר בה המראה מקובל יותר), בעלי דירות שסירבו להשכיר דירתם לזוגות חד מיניים, בוס שגילה אווירה מזלזלת ופוגענית, ופסיכולוג שגילה הומופוביה במהלך טיפול במטופל הומו, רופא שהציע ללסבית לעבור בדיקת איידס משום שהיא לסבית.

ד"ר עמית קמה, חבר הקהילה, איש מקצוע ובכיר בכל הקשור ללימודים קווירים בישראל, הציג קווים לדמותו של שדה המחקר בארץ וסיפר כיצד עד לפני עשרים שנה אנשי מקצוע לא העזו לפרסם מחקרים העוסקים בקהילה הגאה. גם היום הספרות העולמית בנושא אינה רואה אור בעברית, המחקרים מתעלמים מביסקסואליות ומטרנסג'נדרים, ורוב החוקרים נמנים על הקהילה הגאה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...