ניב סוניס. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נישואים גאים תמורת המשך הכיבוש וחוקים גזעניים? לא תודה

ב"יש עתיד" טוענים שכדי להעביר את ברית הזוגיות, יש להמשיך ולממן את ההתנחלויות. אנחנו, כקהילה, לא יכולים לדרוש לעצמנו זכויות שבאות על חשבונם של מיעוטים וקבוצות מוחלשות אחרות בחברה. המאבק לשוויון אינו יכול להיות למען קבוצה אחת, אלא שוויון לכולם / דעה

ביום שלישי (13.5.2014) נכחתי בפאנל שארגנה אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית לרגל אירועי הגאווה בקמפוס, בהשתתפות חברות הכנסת תמר זנדברג (מרצ), סתיו שפיר (עבודה) ועדי קול (יש עתיד). במהלך הפאנל, כתשובה לשאלתה של שפיר, עדי קול אמרה דבר שזעזע אותי: "כדי להעביר את חוק ברית הזוגיות, נצטרך להעביר כסף להתנחלויות. צריך להחליט מה המחיר של ברית הזוגיות ואנחנו החלטנו". אנסה להסביר את הבעייתיות באמירה זו.

אני כהומו, מהווה חלק מקהילה מוחלשת בישראל- איני שווה זכויות לאוכלוסיה הכללית מבחינה חוקית ומהותית בזירות שונות, ולכן, אני בחרתי לקחת חלק במאבק הלהט"בי לשיוויון זכויות מלא. אבל, וזה אבל גדול, איני רוצה ששיוויון הזכויות שמגיע לי, יבוא על חשבון זכויותיהן של קבוצות מוחלשות אחרות. המאבק לשיוויון אינו יכול להיות מאבק של קבוצה אחת, או יותר נכון- למען קבוצה אחת. חברה טובה הינה חברה בה יש שיוויון לכל, ואני לא מסוגל לדרוש להיות שווה, ולהתעלם מקיפוחן והדרתן של קבוצות אחרות בחברה. זו הסיבה שהמאבק שלנו חייב להיות משותף- זכויות הלהט"ב הן זכויות אדם, ושכאלה, הן אינן עדיפות על זכויות אדם אחרות. בנוסף, ההומואיות שלי אינה זהותי היחידה- אני גם אזרח, אדם עובד, סטודנט ועוד ועוד. לכן, כלל מערכת החוקים נוגעת אליי, ולא רק החוקים הקשורים לחיי האישות שלי.

עדי קול חושבת אחרת. אפשר להסתכל על ההתנהלות שלה ולומר שהיא מנסה לכבוש את לבבות הקהילה הגאה וזהו שימוש ציני בפוליטיקה, אבל אני חושב שהיא באמת ובתמים רוצה בטובת הקהילה. המחלוקת שלי איתה היא על הדרך, ובעיקר על המחיר. קול מציגה עצמה כסמן שמאלי במפלגתה, בפאנל היא אף מיקמה עצמה רעיונית סביב מרצ. לכן, שאלתי אותה על שאלת המחיר אותו היא מוכנה לשלם על מנת להעביר את החקיקה הגאה שלה, אך לצערי לא קיבלתי תשובה בעלת משמעות, מעבר לתשובה שנכתבה קודם לכן והופנתה לסתיו שפיר.

חוק המשילות והגברת דיכוי הפלסטינים? לא בשם "הגאווה"

אתייחס לשתי דוגמאות גזעניות ומדירות שחה"כ קול הצביעה בעדן. מפלגתה, בשיתוף פעולה יוצא דופן עם ישראל ביתנו והבית היהודי, העבירה את "חוק המשילות", שאחד מסעיפיו מעלה את אחוז החסימה בבחירות לכנסת, וייעודו למנוע את כניסת המפלגות הערביות. בכך, עדי קול, בהצבעתה על החוק, ניסתה לפגוע בזכותם של כמעט עשרים אחוזים מהאוכלוסיה לייצוג בכנסת. מאוד אוהד זכויות אדם מצידה.

אם אתייחס לנקודה שקול העלתה בפאנל המדובר כנקודה נוספת, היא קושרת בין זכויות הקהילה הגאה לפגיעה באפשרות לשלום, הגברת דיכוי הפלסטינים וכל המשתמע מכך. היא דוחפת את קידום הקהילה הגאה, במודע לכך שאלו ההשלכות. בהנחה ועדי קול דוברת אמת והיא באמת סמן שמאלי, אני לא מצליח להבין את העיוורון שהיא סובלת ממנו במקרה הטוב, והטיפשות או הציניות שהיא מפגינה במקרה הרע. היא לא מבינה ששמאל משמעו תיקון החברה ולא פגיעה בחלקים ממנה? היא לא רואה את הסתירה שבין קידום אוכלוסיה אחת על פני אוכלוסיות אחרות?

אם זו התמיכה של עדי קול - אני מוותר עליה

אם עדי קול רוצה להצטייר כאבירת זכויות הלהט"ב אבל בעשותה כן היא פוגעת בציבורים אחרים, אני מוותר על התמיכה שלה בי ובזכויותיי. האם באמת נכון להיאבק על זכותי להינשא אם זה אומר שלערבים לא יהיה ייצוג בכנסת? האם בשביל חצי נקודת מס אני מוכן להקריב את השלום ואת רעיון שתי המדינות? האם תמורת חוק ירושה שווה ללהט"ב ולסטרייטים אני צריך להתעלם מהגזרות הכלכליות הקשות שהממשלה מנחיתה על האזרחים?

התשובה שלי היא לא. אני לא רוצה לחיות במדינה שמתירה להומואים להתחתן אבל מדירה את המיעוט הערבי מבית המחוקקים. המאבק שלנו לשיוויון אסור שיהיה במשוואה אל מול שיוויונן של קבוצות אחרות. שיוויון זה שיוויון זה שיוויון, ואם עדי קול לא יכולה להעביר את חוק חצי נקודת המס שלה מבלי לחסל את הסיכוי שלי לחיות בשלום עם שכניי, שתפנה את הכיסא שלה ויפה שעה אחת קודם.

לשאלתי מה הוא הקו האדום שלה, ח"כ עדי קול לא ענתה. אולי מנעמי השלטון טובים מכדי להישאר נאמנה לערכים. בבחירות שלנו על מה להיאבק, וגם למי להצביע, חשוב שנזכור את המשוואה הזאת, ונחשוב טוב טוב אם אנחנו רוצים שהיא תתקיים. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...