קונצ'יטה וורסט. צילום: פייסבוק.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

קונצ'יטה ניצחה את ההטרונורמה

לחברה ההטרונורמטיבית, גם זו המחשיבה עצמה ליברלית ומקבלת, קשה להתמודד עם ביטול הדיכוטומיה, ובז'רגון הקהילתי- ג'נדר באשינג. כלומר, בחברה הכללית, ה"נורמטיבית", יש בנים ויש בנות - וזהו. ניצחונה של הזמרת הקווירית באירוויזיון הוא צעד חשוב בכיוון ביטול הנורמטיביות

באירוויזיון 2014 נוצחה ההטרונורמה, גם אם לערב אחד בלבד. קונצ'יטה וורסט האוסטרית, בעלת חזות נשית וזקן, ניצחה בהפרש כל כך גדול, עד שמנחי התחרות לא היו צריכים לחכות לתוצאות של כל המדינות על מנת לקבוע את ניצחונה המזהיר. אגב, גם אני הצבעתי לאוסטריה, ולא כי קונצ'יטה שרה את השיר הכי טוב באותו הערב, אלא כי היא זו ששרה אותו.

עוד לפני האירוויזיון, ובטח שמיד אחריו, נכתבו כל מיני פוסטים, מאמרי דעה וסטטוסים בפייסבוק שתוהים על קנקנה של הזמרת- האם היא דראג קווין? אישה טרנסג'נדרית? ג'נדרקווירית? בעצם, השאלה שלא נשאלה היא- מה יש לה בין הרגליים? כי לחברה ההטרונורמטיבית, גם זו המחשיבה עצמה ליברלית ומקבלת, קשה להתמודד עם ביטול הדיכוטומיה, ובז'רגון הקהילתי- ג'נדר באשינג. כלומר, בחברה הכללית, ה"נורמטיבית", יש בנים ויש בנות. וזהו. החברות הליברליות יגדילו ויאמרו שזה בסדר שאישה מבחינה מגדרית שנולדה לגוף זכרי מבחינה מינית, תיקח הורמונים ותעבור ניתוח על מנת להתאים את גופה בצורה המתאימה ביותר למגדרה, ולהיפך. ג'נדר באשינג (או ג'נדר פאקינג למחמירות) מבטל את אותה הדיכוטומיה ומציג אדם בעל חזות מבלבלת מבחינה מינית- מגדרית- דיכוטומית.

קונצ'יטה אם כך, בלבלה את הקהל הנורמטיבי, שהוא כאמור רוב החברה. היא עלתה לבמה בשמלה מהממת, שיער ארוך גולש, ציפורניים מדוייקות, וזקן. כן- זקן. אז זה גבר או אישה? מה הכותרת? מה התבנית? איך עלינו לסווג אותה במערכת התבניות שאנחנו מכירים? משהו הרי לא בסדר, צריך לרדת לשורש העניין כדי לחשוף את התרמית. מה גם, איך יכול להיות שהחברה ה"נורמאלית" הצביעה לדבר הזה?

אריאנה מלמד ניסתה להסביר את זה לעצמה ולנו בטענה שההצבעה לאוסטריה היתה מלגלגת, הצבעת צחוק ל"פריק שואו". אני לא הצבעתי בצחוק, ולא הצבעתי מרחמים. הצבעתי אידיאולוגית, לאישה אמיצה שמערערת על הסדר הקיים. מבלי ערעורים קודמים שכאלה היינו חיים בחברות חשוכות ביותר, לא מתקדמות ולא משתנות עם הזמן, ואני לא מדבר רק על ענייני מגדר.

ערעור ושאלת שאלות לגבי הקיים הם שמקדמים אותנו כחברה. הפעם, קונצ'יטה ניצחה לא רק בשבילה, ולא רק בשביל אוסטריה. היא ניצחה בשביל החברה האנושית.

חברה אוסטרית שלי כתבה אתמול שהפייסבוק שלה מלא בסטטוסים של חברים וחברות מכל העולם (גם שלי) ששמחים על הניצחון בוורסיות שונות, שכולן בגדול אומרות we won. אנחנו ניצחנו. לא האוסטרים ניצחו, לא קונצ'יטה ניצחה, אלא כלל קהילת הלהט"ב והקוויר על תת קבוצותיה והאותיות השונות בה ושמעבר לה- כל טרנסית שנפגעת מיחס הרשויות למגדר שלה, כל הומו נשי שמקבל מכות ויריקות ברחוב, כל לסבית בוצ'ה שמלגלגים על חזותה, כל הומו שמרגיש שהוא צריך להדגיש את גבריותו כדי להיות מקובל חברתית, וכל אדם שנפגע בגלל מי שהוא, או יותר נכון- בגלל שהחברה שלו מחורבנת ולא יכולה להכיר בכך שהיא מורכבת מא/נשים שונים ולא משכפולים זהים של בני אדם.

נכון, בימים שלאחר האירוויזיון אנחנו עדיין חיים וחיות בחברה להט"בופובית, אבל ללילה אחד, ניצחנו את ההטרונורמה, וזה צעד נוסף עד הניצחון הסופי. הסיכום הטוב ביותר לפוסט הזה יהיה משפט הניצחון של קונצ'יטה וורסט עצמה, בזמן שהיא קיבלה את הפרס ומיליוני א/נשים הריעו לה מול מסכים שונים בעולם (בתרגום חופשי שלי):

"הלילה הזה מוקדש לכל מי שמאמין/ה בעתידם של שלום ושחרור. אי אפשר לעצור אותנו."

* יש המון מושגים שנמנעתי מהם בפוסט, על מנת שלא להכביד, אבל אתם מוזמנים לקרוא, אפילו בוויקיפדיה.

* אני לא שוכח לרגע את הניצחון של דנה אינטרנשיונל של 1998, אלא שמדובר בנושא קצת אחר.

פורסם במקור בבלוג של ניב סוניס, "מציץ ונפגע"

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...