גוטמן כפול חמש בפסטיבל הקולנוע הגאה. צילום: TLVFest.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הפסטיבל הבינ"ל ה-9 לקולנוע גאה יפתח עם "גוטמן כפול חמש"

הפסטיבל הבינלאומי ה-9 לקולנוע גאה יפתח ב-7 ביוני בטקס חגיגי בסינמטק תל אביב. סרט הפתיחה הוא "גוטמן X 5", סרט ישראלי חדש שיוקרן בבכורה עולמית המורכב מחמש אפיזודות שונות שנוצרו בהשראת סיפור חייו וסרטיו של הבמאי עמוס גוטמן

הפסטיבל הבינלאומי ה-9 לקולנוע גאה יפתח ב-7 ביוני בטקס חגיגי בסינמטק תל אביב. סרט הפתיחה הוא "גוטמן X 5", סרט ישראלי חדש שיוקרן בבכורה עולמית המורכב מחמש אפיזודות שונות שנוצרו בהשראת סיפור חייו וסרטיו של הבמאי עמוס גוטמן. מתוך עשרות הגשות נבחרו חמישה פרויקטים. על קטעי המעבר המחברים בין הסרטים אחראי האנימטור מיש. "גוטמן כפול 5" הוא פרויקט קולנועי ייחודי שהופק על ידי הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה בתמיכת קרן רבינוביץ'.

העלילות השונות בפרויקט נעות בין ז'אנרים וסגנונות קולנועיים שונים: יואב ענבר לוקח אותנו אל תחילת שנות ה- 80 ומתאר את סיפורו של ילד חיפאי טוב לב המחליט לעשות את הדרך מחיפה לגן ההומואים בתל אביב. יואב בריל מתחקה בסרט אנימציה אחרי אחד המנהגים הכי אינטימיים וציבוריים שיש - שני בנים מחזיקים ידיים. רוני אלמוג ואמיל ריי בסרט על במאי קולנוע בגיל העמידה המדבר עם הבמאי הצעיר מהסרט "נגוע" (1983) ותוהה מה השתנה בחיים הלהט"בים בשלושים השנים שחלפו. סטפני אברמוביץ' מפגישה אותנו עם קטי גוטמן - עשרים שנים חלפו מאז שבנה היחיד עמוס נפטר מאיידס. היום היא מעזה לראשונה לגעת בפצעי העבר. סיון לוי בוידאו קליפ על זונה, שתי נרקומניות ובחור צעיר המנוצל מינית המצליחים להשתחרר מגורלם המר לכמה רגעים נצחיים של חסד בבר המהווה להם מקום מפלט.

בתחרות הסרטים הישראלים הקצרים יוצגו 12 יצירות חדשות בבכורה ארצית שעוסקות בשלל נושאים: סרטו הקצר והמרגש של אלי גלזר "מכירת סוף העונה", בכיכובם של ישראל גוריון וגדליה בסר, על שני גברים מבוגרים המוצאים את עצמם במסע לילי רומנטי. "להיות שם" של בן חכים עוסק בעולם הפטיש וה-BDSM. הסרט "מילים שלא נאמרות" של סיון מלכא עוסק בהתמודדות של צעירה רגע לפני הנישואים החושפת שהיא מאוהבת בחברתה הטובה ביותר. ג'ייסון דנינו הולט משתתף בסרט "תקוות" של תדהר פינק העוסק בצעיר הומו במושב מרוחק ומערכת היחסים שלו עם אביו. "נערים" של ניר נוי מתאר התמודדות של צעיר ממשפחה מסורתית מדרום הארץ עם זהותו המינית. "אמזונה" של ערבה גל הוא סרט תיעודי על בר הלסביות היחיד בתל אביב.

בטקס הפתיחה יוענק פרס מיוחד לאורחת הפסטיבל הבמאית האמריקאית ג'יימי באביט שביימה בין היתר את הסרטים הלסביים: "אגודת איטי ביטי טיטי" ו"לאלף את הבנות". הפריצה הגדולה של באביט היתה לפני 15 שנה כאשר סרטה הראשון "אבל אני מעודדת" בכיכובן של מישל וויליאמס ונטשה ליאון הוקרן בפסטיבל סאנדנס. באביט ביימה פרקים בסדרות המצליחות: Girls, Looking, "בנות גילמור", "ניפ/טאק", "קוגר טאון", "שקרניות קטנות ויפות", "שוות בקליבלנד", "סמאש" ועוד.

עוד אורחת שתקבל פרס מיוחד בערב הפתיחה היא הזמרת, השחקנית והפעילה החברתית זאזי דה פריז. זאזי נולדה בפריז תחת השם סולאנז' דימנזשטיין. כילד להורים יהודיים זאזי גדלה בצרפת ובישראל. היא חזרה לפריז בראשית שנות ה-70 והחלה להופיעה במועדונים. פריצת הדרך הגדולה ביותר של זאזי היתה ב 1980 בהצגה "מידה כנגד מידה" בתאטרון "אודאון" בבימויו של פיטר צאדק. ובהפקה של "המלאך הכחול" לצידן של אוטה למפר ואווה מאטס. בשנת 1985 היא השתתפה בהצגה "גטו" מאת יהושע סובול בתיאטרון שאושפילהאוס דויטשה בהמבורג.

היא השתתפה בשלל סרטים ארוכים וקצרים. המפורסם מביניהם הוא "הצד המזרחי של החומה" מ 1985 של הבמאי ווילנד שפק, שצולם בחשאי במזרח גרמניה. עוד סרטים ידועים שהשתתפה בהם הם "Dirty Sky" לצידו של ניקולאי קינסקי ובסרט Deux לצידה של איזבל הופרט ו"הרוג אותי בבקשה" שבו גילמה זמרת מזדקנת המאבדת את קולה. הסרט זכה בפרס חבר השופטים לסרט הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי ברומא. זאזי דה פריז תקיים כתת אמן לקהילת הטרנסג'נדרס ותופיע בטקס חלוקת הפרסים של הפסטיבל ב-14 ביוני.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...