קונצ'יטה וורסט
קונצ'יטה וורסט. צילום: Ailura, ויקיפדיה.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הזמרת שהוציאה את אירופה מהארון הג'נדר-קווירי

קונצ'יטה וורסט, נציגת אוסטריה, זכתה במקום הראשון בתחרות האירוויזיון. הזמרת הקווירית ייצגה את לא רק את אוסטריה, אלא גם את החופש המגדרי וזכתה לחיבוק חם ואוהד - אך גם לביקורות קשות ושנאה טרנספובית. בתוך כך, מתברר כי ישראל הגיעה למקום ה-14 מתוך 15 בחצי הגמר, וקיבלה 19 נקודות בלבד

זכייתה של קונצ'יטה וורסט, נציגת אוסטריה בתחרות האירוויזיון, עוררה תגובות רבות בעולם. הזמרת, ג'נדר-קווירית יפייפיה ובעלת קול ייחודי, התקבלה בהתלהבות על ידי רבים בשל הייחוד שלה, האמת אליה היא חותרת והיופי הבין-מגדרי שהיא מייצגת בתחרות. עם זאת, היו לא מעטים שהתנגדו להופעה שלה, טענו שמדובר בגימיק ותו לא, וחלק אף אמרו שצריך לסלק אותה מתחרות האירוויזיון. מאוד מצער היה למצוא לצידן של התגובות החמות והמפרגנות, גם ביטויי שנאה טרנספוביים, חלקם גם מתוך הקהילה הגאה.

אלישע אלכסנדר מצא הגדרה מצויינת לזמרת. "בויקיפדיה כתוב שקונצ'יטה היא א-מגדרית ומעדיפה פניה בלשון נקבה, בעיתון אחד כתוב אישה טרנסג'נדרית, באחר טרנסקסואלית, בפורטל להט"בי אמריקאי כתוב שקוראים לו תום שהוא דראג קווין ושזו בכלל תחפושת, בקבוצת דיון בפייסבוק אומרות שזה בסה"כ גבר סיסג'נדר, פוליטיקאי רוסי אמר שהיא "סוטה", ואחרים קראו לה אישה עם זקן, מישהי כתבה שהאשה לא באמת אישה והזקן לא באמת זקן, ברדיו אמרו שזה בסה"כ גימיק, ויש מי שאמרו שהוא/היא לא סגור על עצמו. אבל אני כבר קלטתי מה המגדר *האמיתי* שלה! קונצ'יטה וורסט היא... מהממת!".

גיל נווה, הידוע גם בשם הדראג שלו גלינה פור דה ברה, ביקש לעשות ריאליטי-צ'ק, בכל הקשור למצבם של טרנסג'נדרים בעולם. "למרבה הצער, למרות זכייתה של קונצ'יטה וורסט, גמר האירוויזיון לא הוכיח דבר לטובה באשר למצבם/ן של טרנסג'נדרס ואמני/ות דראג בעולם, גם אם עורר אופטימיות רבה", כתב נווה. ""היא זכתה הודות לגייז שקנו את הגימיק שלה" זו הגרסה המתוחכמת והחדשה של "הכל פוליטי באירוויזיון", שמבטלת את גודל ההישג הפוליטי ואת האיכות האמנותית – במושגי התחרות השמאלצית בתבל – של הזמרת הנפלאה עם השיר המוצלח.

290 הנקודות שבהן זכתה וורסט ושאגות התמיכה שקיבלה מהקהל באולם לא מסמלים דבר מחוץ לבועה הזאת שנקראת "אירוויזיון". וגם בתוך הבועה הזו, למי שלא יציית באופן מוחלט להגדרות המגדר של "גבר" ו"אישה" עדיין יתייחסו כאל גימיק במקרה הטוב, וכזוועה מסוכנת שיש להשמיד במקרה הרע", חתם את דבריו.

 

 

אורי שמילוביץ כתב בפייסבוק: "יש אליפות!!! זה קרה!!! קונצ'יטה וורסט, הדראג, הג'נדרקווירית, הביג'נדרית, הטרסוויסט המהממת, ה"אישה עם הזקן" שנולדה זכר וחיה גם כטום ניוברס, נתנה הופעה אדירה מכל בחינה שהיא, מוזיקלית, חזותית, הכל- זכתה בארוויזיון!

איזה אושר, אני מתyלפת כאן, כל הקהילה על הרגליים, לא התרגשתי ככה מאז שדנה זכתה ב98'! לכל העלובים שהטיחו בי כל פעם שלבשתי חצאית צבעונית עם מראה של גבר הומו דובי וזעמו והדירו על ה"פרובוקציה", לכו קבינימט. לחיי כל מי שזהותו לא ערבה לחיך ההטרונורמטיבי ומתעקש לחיות כמו שהוא בלי ארון, הנה האוסטרית האמיצה הזו לא וויתרה ולא הסתתרה ואִתגרה את השמרנות האנושית, וכבשה את אירופה!

היטלר שנולד באוסטריה מתהפך בקברו, ופוטין, הטלר החדש, שרוסיה שלו זכתה בבוז פואה לאורך כל הדרך אוכל ת'לב- בשנה הבאה בוינה הלהטבקאית והגאה! הקהילה הלהטבקאית באירופה הוכיחה את שלה שוב, יחי יחי יחי!", כתב שמילוביץ.


צילום: הדף הרשמי בפייסבוק.

לילה קרי כתבה: "הידד! האמת - מרגש! והבונוס: לחשוב על כל ההומופובים טרנסופבים והדראגופובים באשר הם שקיבלו את הניצחון של קונצ׳יטה בפרצוף! ומה עוד? אה..כן... בוז לרוסיה!!!!! הידד! 3 וחצי שעות משדר? עוד שיא נישבר..."

וכמובן שעד מהרה מלאה הרשת בפארודיות, רובן פשוט לועגות לזמרת הקווירית, בצורה מביכה למדי. 

אחרות, כמו הדוגמה הבאה, היו פשוט טרנספוביות ונמוכות באופן מביך:

 

 

ישראל בחצי-הגמר: מקום 14 מתוך 15

מיי פיינגולד, שייצגה את ישראל בתחרות הסמי-פיינל, נתנה אמנם הופעה טובה, אבל כנראה שלא מספיק. מתברר כי ישראל הגיעה למקום ה-14 מתוך 15 (!) בסמי-פיינל, כשלפניה גיאורגיה עם שיר גרוע במיוחד. ישראל קיבלה 19 נקודות בלבד, בעוד שקונצ'יטה וורסט זכתה במקום הראשון, לאחר שקיבלה 169 נקודות בתחרות.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...