אושוויץ. צילום: Emmanuel Dyan, flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

השואה הכפולה שלנו, כיהודים ולהט"בים

כהומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים יהודים, יום השואה הוא יום מיוחד שבו אנו מציינים וזוכרים את מחירה הכבד של השנאה, האלימות והאפלייה. מספר סרטים ומצגות על מכונת ההשמדה הנאצית ויחסה לקהילה הגאה

כהומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים יהודים, יום השואה הוא יום מיוחד שבו אנו מציינים וזוכרים את מחירה הכבד של השנאה, האלימות והאפלייה. זהו יום בו ישראל כולה זוכרת את הנופלים היהודים, ואילו אנחנו כקהילה מתכנסים גם כדי לזכור את אלו שנרצחו על רקע זהותם המינית והמגדרית. זהו יום שמקפל בתוכו את תמצית הישראליות ובו בזמן מציג אתגר, האם להפריד בין הזיכרון שלנו כיהודים ללהט"בים, או לכנס את שני מרכיבי הזהות האלו יחד, ליום זיכרון אחד.

רבות דובר על המקום שתפסו הומואים, בפרט, בסדר יומה של מכונת ההשמדה הנאצית. מדה-לגיטימציה ליחסים הומוסקסואלים, דרך שליחת להט"בים למחנות עבודה והשמדה, מדובר גם כאן בנקודה אפלה, כואבת ומודחקת של ההיסטוריה. 

סקירה קצרה על להט"בים בשואה:

רק בשנים האחרונות החלה דעת הקהל העולמית להכיר בחשיבות הנצחת שואת הלהט"ב בידי גרמניה הנאצית, לא בלי ויכוחים מרים שהיו נגועים בהומופוביה קשה, נגד הכללת הקהילה הגאה בהנצחה. אתרי הנצחה שונים בעולם העוסקים בזיכרון הרצח של להט"בים מתמודדים עם ונדליזם מפעם לפעם, והיו רבים שסבורים שאין טעם לאזכר את הקהילה הגאה כחלק מקורבנות מכונת ההשמדה. גם כאן, ההיסטוריה שלנו נמחקת ומודחקת, ומקומנו מושתק.


על מקומם של להט"בים בהיסטוריה של גרמניה הנצאית ניתן ללמוד בהרצאה המצויינת הבאה:

בינואר האחרון הושקה אנדרטת ההנצחה ללהט"בים נרדפי הנאצים, שנבנתה בגן מאיר בתל-אביב. יזם הפרויקט, ערן לב, סיפר ש"הרעיון נולד במהלך שיחה שלי עם ראש עיריית ת"א בפברואר 2013", אומר עו"ד ערן לב, שכיהן באותה עת כחבר מועצת העיר מטעם רשימת מרצ. "כתוצאה מהשיחה, מוניתי לעמוד בראש ועדת היגוי להקמת האנדרטה, בה היו חברים גם אדיר שטיינר, איתי פנקס ויובל אגרט. ההיסטוריון פרופ' משה צימרמן, מומחה בעל שם עולמי להיסטוריה של הרייך השלישי גויס כיועץ מדעי לפרויקט".

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...