שאול גנון בתוכנית "המקור". צילום: ערוץ 10.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

גנון: "חתמתי על הסכם עד מדינה מתוך חשש"

"חשתי שתופרים לי תיק, שהלך וגדל ושאני הולך לשלם על משהו שלא עשיתי. לכן מתוך חשש מהלא נודע חתמתי על הסכם שמגן עליי ועל קרוביי מול משפחת פשע שחששתי ממנה", אמר שאול גנון במהלך דיון בעתירה שדרשה לבטל את הסכם עד המדינה שנחתם מולו. בימ"ש קבע כי אין כל ראיות לעבירות מין ודרש להסיר את העתיר מסדר היום. האם יצליח הפעיל הקהילתי הוותיק לטהר את שמו?

"חשתי שתופרים לי תיק, שהלך וגדל ושאני הולך לשלם על משהו שלא עשיתי. לכן מתוך חשש מהלא נודע חתמתי על הסכם שמגן עליי, מעבר לכך ההסכם נתן לי ולמשפחתי הגנה מול משפחת פשע שחששתי ממנה". כך אמר הבוקר (ד') שאול גנון ל-ynet, בתום דיון בעתירה שדרשה לבטל את הסכם עד המדינה שחתם עם הפרקליטות, בפרשת הרצח בברנוער. העותר דרש מבימ"ש את ביטול ההסכם, בטענה שגנון עבר לכאורה עבירות מין חמורות ועל כן יש להעמידו לדין. עם זאת, בימ"ש הורה לבטל את העתירה בהיעדר ראיות ומשום שאין חתימתו של גנון על ההסכם פירושה הודאה בביצוע עבירות מין או אחרות. 

מדובר במהפך חסר תקדים שהופך את התמונה כולה ומצייר מציאות שונה מכפי שציירו נציגי המשטרה, החוקרים והפרקליטות, ערב ההודעה על "פענוח" הרצח בברנוער. לאחר התפוצצות הפרשה לפני מספר חודשים, החלו להיחשף בקיעים בחומרי החקירה, עד שלבסוף התברר כי עד המדינה, שעל עדותו ודבריו עמד כל תיק החקירה ונעצרו האשמים ובראשם חגי פליסיאן, הונה את החוקרים והוליך אותם שולל. 

פרסום הדברים והקשר לכאורה של גנון ברקע לרצח, הפך אותו לאחד האנשים היותר שנויים במחלוקת בקהילה. עד לא מזמן היה הלך הרוח בקהילה שלילי מאוד כלפי גנון, ולא היה ברור האם יצליח הפעיל הקהילתי הוותיק לטהר את שמו. זאת, בפרט משום שחתם על הסכם עד מדינה והודה בקיום יחסי מין עם קטין, בבית האגודה, בהיותו בתפקיד.

כעת טוען גנון כי הוא חתם על ההסכם לאחר שהופעלו עליו לחצים קשים, וששמו שורבב לפרשה מבלי שהיה לו כל חלק בה. עוד הוא אמר היום, בפתח הדיון, כי "זה עצוב כי זה פגע בסיכוי למצוא את הרוצח האמיתי, אמרתי כל הזמן את האמת, רק את האמת, לא קיימתי יחסי מין או מגע כלשהו עם אותו קטין. אף אחד לא ראה את ההסכם, מעולם לא הודיתי במפגש עם אותו אדם, חבל שמתחילת הדרך התקשורת ובכלל מסלפים את מה שחתמתי עליו". 

יצויין כי המקור למידע על אודות הסכם עד המדינה של גנון הוא המשטרה והפרקליטות, שכפי הנראה הדליפה פרטים - שלפי טענותיו של גנון - אינם נכונים. ככלל, בכל הפרשה התנהלה המשטרה בצורה בעייתית מאוד ובקהילה, כמו גם מחוצה לה, היו רבים שטענו כי הניהול התקשורתי בסיפור רחוק מלהיות מקצועי, הגון או מאוזן. 

התפוצצות הפרשה לפני כשנה הכתה בתדהמה את אנשי האגודה, המכירים את גנון מזה שנים ארוכות. חלקם סירבו למן ההתחלה להכיר בחלקו של שאול וטענו כי מדובר בטעות במקרה הטוב, או עלילה במקרה הרע. הם דרשו להגן על בני הנוער אך גם על שמו הטוב של גנון, שנפגע קשות בפרשה. אחרים התייחסו לתופעה חמורה של הומופוביה קשה שהעירה הפרשה משנתה, ובה אייג'ופוביה וביקורת נגד יחסים בהסכמה בין מבוגרים-צעירים בקהילה. המשורר, הסופר ופעיל הקהילה אילן שיינפלד טען עוד כי "את הקידום האישי של הקצינים אין לחגוג על שמו הטוב של האחר", וכי הפרשה כולה היא "אורגיה על הדם". 

למרות קולות אלו, היו רבים אחרים שמיד דרשו להוקיע את גנון מהקהילה, ולגנותו באופן פומבי, והפרסומים הרבים על הפרשה באמצעי התקשורת, ובפרט חשיפת תוכן הסכם עד המדינה עליו חתם גנון לכאורה, רק ליבו את האש והפכו את הפעיל הוותיק למוקצה ושנוא בציבור. 

לפני מספר שבועות התראיין גנון לתוכנית "המקור" בערוץ 10, שם אמר כי "בבירור הטענה הלא נאמרת נאמרת, ש"בגללך הדבר הזה קרה". בטח שזה נוגע בי בפנים. אני אנושי", הוא אומר. "כשמישהו בא ואומר לי "אתה אשם, אתה אשם, בגללך רצחו אנשים, בגללך נרצחו אנשים. מבחינתי זה היה כאילו מישהו נכנס אלי הביתה וירה במשפחה שלי. זה לא שונה מזה. אז להגיד שאני לא מרגיש או לא חש אחראי בצורה מסויימת, בטח שכן".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...