טושאר מ. צילום: טוויטר.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הודו: פסיקה תקדימית המכירה באנשים טרנסג'נדרים כמגדר שלישי

ההכרה תבטיח כי לאנשים טרנסים תהיה הזכות להזדהות כגברים, נשים או אחר, ולהנפיק דרכונים, תעודות זהות, רשיונות נהיגה ומסמכים חשובים אחרים תחת המגדר איתו הם מזדהים

בפסיקה תקדימית לקהילת הלהטב”ק בהודו, העניק היום בית המשפט העליון במדינה הכרה מלאה לאנשים טרנסים תחת “מגדר שלישי”. הפסיקה כוללת טרנסים M2F, F2M, אינטרסקס, היג’רות ומיעוטים חברתיים אחרים בקשת הטרנסית שקיימים במדינות דרום אסיה. קריאה נוספת של הפסיקה מבהירה שגם הפליה על בסיס נטייה מינית או זהות מגדרית היא אסורה בכל רחבי הודו (המוגדרת כפדרציה - ע”ל).

בעקבות ההחלטה המפתיעה להפוך יחסי מין חד-מיניים בהסכמה לפליליים בדצמבר 2013, פסק דין זה מהווה פתח של תקווה לקהילת הלהטב"ק ההודית, במיוחד מכיוון שהוא מזכיר את הזכות לפרטיות וקורא להבטיח כי הודו תנקוט בכל האמצעים החקיקתיים, האדמיניסטרטיביים והאחרים המיועדים להבטיח את הזכויות של אזרחיה, ללא קשר לזהות המגדר שלהם/ן או לנטייתם/ן המינית. פסיקה זו גם מאפשרת לאדם לקבוע את זהות המגדר שלו ואת נטייתו המינית מבלי להתייחס לאם עבר ניתוח לשינוי מין או לא.

דבר נוסף שפסיקה זו מציגה, ונחשב למקרה הראשון בעולם, הוא שבית המשפט העליון קרא לשריון מקומות לאנשים טרנסים בעבודה, בחינוך ובתחומים אחרים, בניסיון להילחם בהשפעות הרעות של הנידוי החברתי ממנו סובלת הקהילה הטרנסית בהודו במשך מאות שנים. קהילת ההיג'רות (קהילה חברתית של אנשים טרנסים ואינטרסקס בדרום אסיה) היא קהילה שמתועדת בתרבות ההודית למעלה מ-3,000 שנים, אך נחשבת מנודה. עד לשנים האחרונות, אנשים טרנסים נתקלו בנידוי חברתי קיצוני, וחוסר בחינוך ובאפשרויות תעסוקה הובילו רבים מהם לקבצנות או לתעשיית המין.

חלק מהפסיקה גם ציין כי על הודו "למשוך את כל החוקים שאוסרים על יחסי מין בהסכמה בין אנשים בני אותו המין הנמצאים מעל גיל ההסכמה, ולהבטיח שגיל זה יהיה זהה ליחסי מין בין בני אותו מין ויחסי מין הטרוסקסואלים". דבר זה יכול להפוך על פיו את סעיף 377 בחוק העונשין ההודי שהופך את יחסי המין בהסכמה בין בני אותו מין למעשה פלילי, ומהווה שארית של לחוק קולוניאלי בריטי מ-1860 שעדיין מופיע בחוקות של רבות ממדינות חבר העמים הבריטי, גם היום.

ההכרה הזאת תבטיח כי לאנשים טרנסים תהיה הזכות להזדהות כגברים, נשים או אחר, ולהנפיק דרכונים, תעודות זהות, רשיונות נהיגה ומסמכים חשובים אחרים תחת המגדר איתו הם מזדהים. הפסיקה גם מגינה על אנשים מפני הפליה על בסיס ביטוי מגדרי, כמו לבוש, התנהגות ודיבור, והופך אותה לאחת הפסיקות הנרחבות יותר לטובת קהילת הלהטב"ק ברחבי העולם בשנים האחרונות.

כתב: טושאר מ., יליד ניו דלהי, מתמחה ב”קמפיין זכויות האדם” בוושינגטון די סי. תרגום ועיבוד: עמית לב.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...