דגל האיחוד האירופי. צילום: Yanni Koutsomitis, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הפרלמנט האירופי פועל להבטחת חופש תנועה למשפחות להט"ביות

הוועדה לזכויות אזרח, צדק, וענייני פנים של הפרלמנט האירופי בבריסל יצאה בקריאה להבטחת חופש התנועה של משפחות להט"ב בכל רחבי האיחוד. ההצעה צפויה לספוג התנגדות מצד מפלגות שמרניות המעוניינות לשמר את אפליית הלהט"ב

הוועדה לזכויות אזרח, צדק, וענייני פנים של הפרלמנט האירופי בבריסל יצאה בקריאה להבטחת חופש התנועה של משפחות להט"ב בכל רחבי האיחוד.

הקריאה הופנתה לנציבות האירופית, הגוף המחוקק המקביל לפרלמנט, שאמון בשיתוף עמו על החוקים הכלל יבשתיים כחלק "מתכנית החומש" בנושא ענייני פנים וזכויות אזרח שהתקבלה ב-2010 בשטוקהולם.

הפרלמנט האירופי ביקר את הנציבות על כך שלא השכילה בשלוש השנים שעברו להבטיח חופש תנועה לכל המשפחות האירופיות באמצעות חקיקה מתאימה. הפרלמנט הציע לחוקק חוק שיבטיח כי כל חברה באיחוד תכיר בתעודות מעמד האזרחי -לידה, נישואים, ברית זוגיות, הורות וכ'ו- של החברות האחרות. בניגוד למצב היום, בו מדינה מכירה במעמד האזרחי רק אם הוא מתאים לקטגוריה שמוכרת בחוק המקומי שלה.

לדוג', צרפת אישרה לאחרונה חוק לנישואים חד מיניים. זוג צרפתי שהביא ילד לעולם ומוכר כמשפחה בצרפת, עלולים להיחשב כשני רווקים במהלך טיול באיטליה. ורק ההורה הביולוגי מבין השניים ייחשב כאפוטרופוס לילד, ואם אף אחד מהם אינו ההורה הביולוגי (במקרה של אימוץ לדוגמה), הילד עלול להיחשב יתום. להגדרות אלו השלכות מכריעות במקרה של טיפול רפואי, עבודה, הרשמה למוסדות חינוך או הנחות במיסים.

הפרלמנט  ביקש מהנציבות "להמשיך בתכנית הקיימת לאפשר הצעה... שתבטיח רגולציה של מעמד אזרחי באיחוד האירופי". בכך מקווה הפרלמנט "להסיר חסמים משפטיים ומנהליים מפלים עבור אזרחי האיחוד האירופי ובני משפחותיהם המבקשים לממש את זכותם לחופש תנועה ", " ולאפשר לאזרחי, תושבי האיחוד ובני משפחותיהם לשמור על כל  הזכויות הקיימות שמבטיח המעמד האזרחי שלהם".

ההצעה צפויה לספוג התנגדות מצד מפלגות שמרניות המעוניינות לשמר את אפליית הלהט"ב במדינותיהן, ומפחדות כי שינוי זה יביא להכרה במעמד משפחתי חדש. כמו כן, מפלגות יורו-סקפטיות המעוניינות להוריד מסמכויותיו של האיחוד לטובת אוטונומיה מקומית צפויות להתנגד אף הן.

לכך הגיב ראול רומבה, חבר הפרלמנט האירופי מטעם המפלגה הירוקה הקטלונית וסגן נשיא שדולת הלהט"ב בפרלמנט: "הפרלמנט כבר הצביע... בעד הבטחת שוויון בחופש התנועה של כל האזרחים ומשפחותיהם. ההצעה עומדת בתיאום מלא עם אמנות האיחוד והאוטונומיה של המדינות החברות בו".

בישראל, לא קיים חוק דומה המבטיח הכרה מלאה בזכויות למשפחות להט"ב. זכויותיהם של זוגות חד מיניים וזוגות שלא נישאו ברבנות אינם מובטחים מתוקף הדין האישי הישראלי, אלא בשל פסיקת בג"ץ משנת 2006 ומשנת 1963 (הלכת פונק שלזינגר). לאחרונה אף הפילה הממשלה הצעת חוק של ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) לאפשר לזוגות חד מיניים לפנות לביהמ"ש לענייני משפחה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...