אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לכתבה
אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לכתבה. צילום: ניב זינגר, פליקר, CC BY-SA 2.0.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"הצבא לא יודע איך להתייחס לנושא הלהט"בי - ואנחנו רוצים לשנות את זה"

רובנו כועסים כשאנחנו נתקלים בלהט"בפוביה אבל לא עושים הרבה מעבר לכך. עומר הראל וחבריו בבסיס החליטו לקחת את המקרה שלהם ולצאת למאבק באפליה נגד גייז בצה"ל

הומופוביה, ולהט"בפוביה בכלל, פוגעות. הרגשת ההשפלה הזאת כשמראים לך ששונאים אותך רק בגלל הנטייה המינית וזהות המגדר שלך, רק בגלל מי שאתה. רובנו כועסים או אפילו נעלבים כשאנחנו נתקלים בלהט"בפוביה, אבל לא עושים הרבה מעבר לכך.

לא כך במקרה של עומר הראל וחבריו, חיילים בנח"ל שמשרתים בבסיס בדרום. הם נתקלו באחרונה בלהט"בפוביה כשהרס"ר בבסיס הורה להם להוריד דגל שתלו בחדר המגורים, רק משום שהיה דגל גאווה, שכלל גם מגן דוד. הפקודה הזאת יכולה להיות מאוד משפילה, במיוחד בהתחשב בעובדה שאם היה מדובר בדגל של קבוצת כדורגל או תמונות של בחורות, הוא לא היה עושה כלום, אולי אפילו אומר שמדובר בדגל יפה. אלא שבניגוד למקרים אחרים, הם בחרו שלא לתת להרגשת ההשפלה מקום ולנתב את המקרה למעשה מועיל: מלחמה נגד הלהט"בפוביה בצה"ל.

"אנחנו משרתים בבסיס של חטיבת הנח"ל בדרום הארץ", מספר הראל ל-GoGay. "עברנו מסלול נח"ל של בני גרעין, עשינו שנת שירות והתגייסנו לקרבי. אנחנו נמצאים בחצי השנה האחרונה שלנו, שבמהלכה אנחנו שומרים בבסיס. כשהגענו לכאן, עיצבנו את החדר ומישהו הביא דגל גאווה עם מגן דוד, במטרה לתלות אותו. חצי מהחיילים בחדר שלנו הם גייז ולחצי השני, הסטרייטי, זה לא היה אכפת. כמו שבהרבה חדרים של הרבה חיילים יש דברים שמבטאים אותם ואת מה שהם אוהבים, כך רצינו שיהיה במקרה הזה. לכן תלינו את הדגל".

"באחד הימים הגיע לחדר שלנו רס"ר הבסיס, שבכלל לא מגיע מהנח"ל אלא מפיקוד העורף", הוא ממשיך. "הרס"ר ראה כמה ליקויים בחדר - והתעצבן. באיזשהו שלב הוא הסתכל על הדגל ושאל: מה זה? אמרנו לו שזה דגל".

אמרתם לו שמדובר בדגל גאווה?

"לא, כי לא ייחסנו לזה חשיבות. הוא ציין שהדגל הזה מבזה את מדינת ישראל, כי יש עליו מגן דוד. אמרתי לו שלהגיד דבר כזה זה מעשה הומופובי והוא התעצבן וצעק, אמר שלא מעניין אותו לשמוע מה יש לנו להגיד. הוא יצא מהחדר ואמר שאחד מאתנו יעלה למשפט על הליקויים".

איך הרגשתם?

"לקחנו את זה בצורה לא טובה. אין שום פקודה שאוסרת לתלות דגלים בחדרים של החיילים, אלא רק במשרדים. אני מאמין שאם זה היה דגל של קבוצת כדורגל, כמו שיש בהרבה חדרים של חיילים, הוא לא היה אומר על זה כלום. מה גם שהוא התייחס ספציפית לקטע הלהט"בי. לכן, אין לי איך לחשוב על מה שהוא אמר ועשה אלא כעל הומופוביה".

אלא שהסיפור לא הסתיים כאן. בצבא אמנם לא קרה לחיילים האלה כלום, הם לא הועמדו למשפט על תליית הדגל, אולם הראל וחבריו דאגו להפוך את המקרה לציבורי: הם פרסמו פוסט בפייסבוק בו גוללו את מה שקרה, והעלו את הרעיון לנצל את המקרה הפרטי שלהם לתחילת מאבק בלהט"בפוביה בצה"ל.

המקרה הפרטי הפך לציבורי

"הפעם מדובר במקרה ספציפי, מקרה שמטופל ויודעים עליו גורמים בכירים בצבא, אבל אני רוצה למנף את המאבק הזה כדי לשנות את היחס לכלל החיילים הלהט"בים", אומר הראל. "הנושא הלהט"בי אמנם מאוד מדובר ופתוח בצה"ל, ברמת השטח, אבל הצבא לא יודע איך להתייחס לכך. בקורסי הכשרות אין התייחסות ללהט"ביות ולמקרים של להט"בפוביה וזה יכול להיות ממש אישיו, במיוחד בחילות קרביים, כאשר כולם ביחד כל הזמן".

באיזה אופן אתם מבקשים לקדם את המאבק?

"אנחנו רוצים שהנושא ייכנס להכשרה של מפקדים בצה"ל. אני בקשר עם גורמים בצבא ואנחנו מנסים ליצור קשר עם מפקדים שונים, ואנשי חוש"ן (זרוע ההסברה של הקהילה - י"ה) יצרו אתי קשר. אני רוצה להכניס את הנושא לעוד ועוד מקומות בצבא".

דובר צה"ל הגיב לאירוע באומרו כי "המקרה הוצא מהקשרו. ההוראה ניתנה לחיילים בכוונה לשמור על נראות המחנה ולא מתוך כוונת זדון". הראל כועס על התגובה הזו: "מדובר בתגובה מתחמקת ולא יותר טובה ממה שהרס"ר אמר. היא מרוסנת על ידי גורמים בכירים שלא רוצים להראות שיש בעיות בצה"ל. הם רוצים לטאטא את זה מתחת לשטיח".

ככלל, איך היחס ביחידה שלכם ללהט"בים?

"אצלנו, למעט המקרה הזה, כולם סבבה עם הנושא, אבל אני חושב על חיילים בארון שמתגייסים ליחידה קרבית, למשל. הערה הכי קטנה של איזה חייל או מפקד יכולה להפיל עולם של בן אדם".

מה אתה אומר לאותו חייל?

"שאני יודע שהוא מת מפחד, אבל יש לו עם מי לדבר. הוא יכול לפנות לארגונים שעוזרים, להתייעץ עם חברים הומואים שהתגייסו, לשתף בפייסבוק, להבין שזה בסדר להיות הומו בכלל והומו בצבא, לא לפחד מהתגובה ולעמוד על שלו. להבין שמה שלא בסדר הוא העובדה שאנשים מתייחסים אליו ואל ההומוסקסואליות שלו לא בסדר. עליו לזכור שבנו אין שום בעיה אלא בסביבה, שצריכה לקבל את הנושא. והכי חשוב: שלא ישמור את זה בבטן - זאת סכנת חיים".

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...