אילוסטרציה. צילום: torbakhopper, flickr.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

הכירו את הטרינוגמיה: יחסים מונוגמים בשלישייה

"זה לא רק עניין מיני, מדובר בשתי נפשות נפרדות ומיוחדות, יש הרבה יתרונות לקשר רומנטי מהסוג הזה", מסביר ריאן בן ה-28, שחי במערכת יחסים משולשת עם שני בני זוג. יש שטוענים שיחסים פוליאמוריים הם העתיד: האם מדובר בחלופה שתשאיר את עידן היחסים הפתוחים מאחורינו?

בעידן שבו נדמה שהכל קביל במערכות יחסים ורומנטיקה, הגבר הצעיר שמולי לא מוכן שאזכיר את שמו. הסיבה כמובן, היא כי הוא מנהל מערכת יחסים שהוא לחלוטין לא בטוח שהעולם יקבל. הוא מסכים לדבר איתי כל זמן שאשתמש בשם בדוי.

״ריאן״ הוא בחור יפה תואר בן 28, שעובד בתחום המדיה בניו יורק. הוא מחוץ לארון, בעל מראה מטופח וקסם אישי. שפמו הבלונדיני העדין מזכיר יותר שחקן קריקט אנגלי מאשר כוכב פורנו משנות ה-70. הוא נראה כמו גבר שאין לו שום דבר להסתיר.

ובכל זאת, ריאן עומד לצאת מהעיר ולעבור לגור עם החבר שלו, והחבר הנוסף שלו,  והוא מוטרד. ״זה מאוד דומה ליציאה מהארון, וזה ממש לא משהו שאני רוצה למשוך אליו תשומת לב. אני לא מעוניין שכל הדברים שאני עושה יהיו קשורים למשולש הרומנטי שלי״.

כמובן ששמעתי על מערכות יחסים משולשות, שההגדרה החופשית שלהן היא מערכת יחסים בין שלושה שותפים שווים - אבל טרם יצא לי להתקל בשלישיה שכזו. אני מכיר יחסים פתוחים, בין אם מדובר בסטרייטים או הומואים, שמבוססים על קשרים מיניים נוספים שמאפשרים לבני הזוג למצוא סיפוקים מיניים מחוץ למסגרת הזוגית. כנ״ל חילופי זוגות. אבל כל הסידורים האלה עדיין מדברים על מחוייבות זוגית, רגשית, של שני אנשים בלבד.

בנוסף, רוב מערכות היחסים המשולשות שאני מכיר, לפחות כפי שהן משתקפות בתרבות ובהיסטוריה המודרנית, בדרך כלל לא עוסקות בשלושה גברים. המחזה של נואל קווארד, ״עיצוב לחיים״, הוא קומדיה מרושעת על אישה ושני גברים שאינם מסוגלים לתפקד אחד בלי השני/שלישי, בתוך ומחוץ למיטה. אין שום אזכור מפורש למין קבוצתי, אבל נואל לא מתמם בנושא. בסרט של ברטולוצ׳י בשם ״החולמים״, סטודנט אמריקאי צעיר חי בדירה פריזאית עם צרפתי וצרפתייה שהם במקרה אחים, ובכך זורק לקלחת הלוהטת גם גילוי עריות. כל המופעים האלו בתרבות מוצגים כמוגזמים, סקנדליים ואסורים - והשאלה הנשאלת היא, האם החיים במשולש לא יכולים להיות בריאים ומאוזנים?

"הפוליאמוריה מציעה יחסים מורכבים ועשירים"

כשריאן מדבר על מערכת היחסים הזו, הוא אומר ״זה לא רק עניין מיני, מדובר בשתי נפשות נפרדות ומיוחדות. לכולנו הייתה מין התאהבות שכזו, שבהתחלה התיחסתי אליה בתמימות. כולנו נהנינו מהחברה המשותפת והסתדרנו מעולה ביחד״.

ריאן הכיר את השותפים שלו, זוג שהיה מונוגמי לאורך שנים רבות, דרך חברים של חברים, אבל רק בשנה וחצי האחרונות התקרב אליהם. הוא הניח ששניהם מחוץ לתחום, אבל הם כל כך מצאו חן בעיניו שהוא התבדח עם חבר משותף שהוא מקווה שהם יזמינו אותו להיות חלק מהקשר שלהם. כנראה שהבדיחה עברה, וכך יצא שגם הזוג התבדח איתו בנושא. בהתחלה היה נראה שאף אחד לא לוקח את האפשרות הזו ברצינות, אבל בסוף הרעיון הזה התחיל לקרום עור וגידים. ״כמובן שזה קרה כשהשתכרנו, והם העלו את השאלה בטון קצת יותר רציני. חזרנו אלי לדירה, נכנסנו למיטה ביחד, וחוץ מלהתנשק וללכת לישון לא עשינו כלום״.

מפה לשם ריאן מצא את עצמו מבקר אותם בתדירות גבוהה יותר בביתם מחוץ לעיר. ״היו לנו המון המון שיחות. כולנו דברנים. יצא לנו לדבר על הרבה דברים ולהבין איך הם מסתדרים״.

הזוג לא ביקשו ממנו להתחייב בהתחלה, אבל ריאן מספר שלא הרגיש צורך לחפש אהבה במקום אחר: ״לא הייתי מעוניין בלהפגש עם אנשים אחרים. הייתי מאוהב לחלוטין. נפגשתי איתם כמעט כל שבוע״. לאחר שישה שבועות של בדיקה, כשהקשר זרם חלק, ריאן סיפר להם שהוא מעוניין להיות מונוגמי, ״או כפי שאנו מכנים זאת, טרינוגמי״.

יתרונות רבים על פני זוגיות

לאורך חצי שנה, הקשר של השלושה המשיך לפרוח. למרות שהחיים במשולש נשמעים  מסובכים אף יותר מהסיבוך הבסיסי של לחיות כזוג, יש לזה יתרונות. ״אני מקבל דברים שונים מכל אחד מהם״ מספר ריאן ״עם אחד אני מסוגל לנהל שיחות עומק אליהן אני כמה, בעוד שהשני הוא שטותניק שמספק בדיוק את האווירה הקלילה שאני אוהב. זו מערכת היחסים הראשונה בחיי שבה אני לא מצליח להרגיש קנאה בכלל״.

למרות שריאן נכנס לקשר עם זוג שהיה במערכת יחסים יציבה, היה לו חשוב להרגיש שהוא לא יוצא עם זוג. ״יש בי איזה חלק שאומר, אני גלגל שלישי, אני התוספת. אם אני מסתכל על זה ככה, אני תמיד ארגיש כמו אאוטסיידר״.

הפחד של ריאן היה שהוא ממלא איזה פער בקשר בין שני בני הזוג, אבל הם לא ראו את זה ככה - הם פשוט התאהבו ביחד באדם נוסף, ביחד. ריאן בטוח שהיכולת של שלושתם לתקשר את התחושות האלה מסייע לו להתגבר על כל החששות שהיו לו.

וכעת, כשריאן החליט לעזוב את העיר ניו יורק ולעבור לגור עם הזוג, הוא מתחיל להכין את עצמו להשלכות. הרחק מהוריו, הוא טרם שיתף אותם על מערכת היחסים שלו (למרות שאחד מהשלישיה שיתף את אימו במתרחש). חבריו של ריאן תמכו מאוד במהלך, והוא מסביר את זה כמשהו שמאפיין את הדור שלו ״שפתוח לאפשרויות מיניות שונות״.

הדבר שעדיין הכי מדאיג את ריאן הוא הקריירה שלו. ״הרקע שלי הוא פוליטיקה, וזה משהו שאני רוצה לחזור אליו. האם זה סביר שאוכל להריץ מישהו לאיזשהו תפקיד מבלי שמישהו יחשוף שאני חי בשלישיה? והאם זה משהו שיפגע במועמד בשבילו אעבוד? אני יכול לראות את זה קורה״, ועדיין, הוא מספיק מאוהב כדי להתמודד עם האתגר הזה.

השיחה עם ריאן הביאה אותי לחשוב שהוא יהיה מועמד מעולה לייצג מערכות יחסים משולשות. נשמע שמערכת היחסים שלהם לא מבוססת על תשוקה מושחתת ונטולת רסן, או זוגיות קמלה עם יחסי כוחות הרסניים. נשמע שמדובר בשלושה אנשים שהתאהבו, ורוצים לתת לאהבה הזו סיכוי. אם זה כך, מי יכול להאשים אותם?

רק הזמן יעיד אם מערכות יחסים משולשות יתבססו כסגנון חיים, או ישארו טאבו שנדחק לשוליים. לריאן זה לא ממש משנה. ״אני לא יודע אם זה יתפוס. אני לא מתייחס לזה כאבולוציה של מערכות יחסים. אני יודע שזה עובד בשבילי ושאני שמח, ואני מקווה שאחרים יהיו מסוגלים להכיל מערכות יחסים אוהבות ובריאות, גם אם הן קצת שונות משלהם״

קשה להתווכח עם זה.

מעובד על בסיס מאמר ב-vocativ.com

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...