עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

התמכרויות ותלותיות

פעילות כפייתית, לרוב בלתי-רצונית, הקשורה בשימוש בסם/חומר או למעשים מסויימים. ממה נובעת ההתמכרות, במה היא מתאפיינת, כיצד ניתן לטפל בה ועוד

שימו לב: מאמר זה קרוב בנושאיו לנושא פסיכולוגיה ובריאות הנפש, המפורט בהרחבה בקטגוריית נפש בריאה.


התמכרות היא פעילות כפייתית, לרוב בלתי-רצונית, הקשורה בשימוש בסם/חומר או למעשים מסוימים דוגמת סקס, הימורים, ועוד. אחד ממאפייניה המרכזיים של ההתמכרות היא בכך שהאדם המכור איננו יכול להינתק מהפעולה או החומר, עד כדי יצירת תלות פסיכולוגית ולעתים אף גופנית.

אנשים הסובלים מבעיית התמכרות הם בעלי סיכוי גבוה לפתח במהלך חייהם התמכרות קיצונית לדברים מסויימים. בעוד שישנם המכורים לסמים או תרופות, נרשמות גם התמכרויות אחרות, כגון התמכרות ליחסי מין, הימורים, פעולות מסוכנות ועוד. מרבית המחקרים הראו כי הסיכוי שאדם מסוים יפתח תלות בחומר או נוהג, קשור באופיו של האדם ובטיבו. יש הטוענים כי נטייתם הטבעית של אנשים מסוימים לפתח תלות ואף התמכרות לחומרים כימיים או פעולות שונות, נובעת ממצב גופני ואף גנטי.

מחקרים רבים ניסו להסביר מה גורם לתופעת ההתמכרות, וכיום ידועים כמה מנגנונים המגבירים את הסיכוי לפיתוח תלות בחומרים או מעשים. עד כה לא נמצא גורם תורשתי משותף לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה לפתח התמכרות, אך שכיח למדי למצוא מקרי התמכרויות נוספים באילן היוחסין הקרוב של אדם שאובחן כסובל מהתמכרות כזו או אחרת. כיום, לא מובנת התופעה במלואה, ומלבד הלחצים החברתיים והסביבתיים המובנים, לא ברור כיצד מצב פיזי מסויים מגביר את סיכוייו של אדם לפתח תלות או התמכרות כזו או אחרת.

פרופיל אישי של אנשים מכורים
בדיקת אופיים של מכורים לסמים, אלכוהול ופעולות מסוימת, הצביעה על כך שקיים פרופיל אישיותי המצביע על סיכויים גבוהים לפתח התמכרות. אנשים מכורים מתאפיינים לרוב בקושי לפתור בעיות אישיות וקשיי הסתגלות והתמודדות, בדרך כלל מדובר באנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך והערכה עצמית שלילית, המתקשים ביצירת קשרים חברתיים. לרוב מדובר באנשים סגורים ומופנמים, מתוסכלים לעתים, המחפשים תמיכה חיצונית וחיזוקים עצמיים רבים. ההנחה היא כי תכונות אלה מאפיינות אנשים מכורים, אך לא ברור אם הן נוצרו קודם ההתמכרות, או כתוצאה ממנה.

התמכרות באה בדרך כלל בשני מישורים: תלות פסיכולוגית ותלות פיזית. שכיח לגלות התמכרויות שמקורן כפול פסיכולוגי ופיזי, ולרוב הן מורכבות וקשות יותר לטיפול.

תלות פיזית
תלות פיזית מופיעה בדרך כלל בשימוש בסמים ממכרים ותרופות מסוימות הניתנות לפרק זמן ארוך. לאחר שימוש ממושך בסם, הגוף מסתכל אליו ומפתח סיבולת כלפיו. סיבולת זו באה לידי ביטוי בכך שהמשתמש צריך להגדיל את כמות הסם בכל שימוש, על מנת להשיג את אותה השפעה שהושגה בשימוש במינונים נמוכים יותר.

לעתים, כשרמת הסם בגוף יורדת או כשישנה הפסקה בשימוש בו, מופיעים תסמיני מחלה פיזיים קשים: כאבי ראש, הקאות, כאבי בטן, שלשול, לחץ בחזה, לחץ דם ועוד. הפסקת השימוש בסם, או שימוש בחומרים הסותרים אותו (כחלק מתהליך הגמילה) גורם לתסמינים קשים אלה, ומקשה על מכורים שלהם תלות פיזית בסם, להפסיק את השימוש.

תופעה זו מכונה בשם "מחלת גמילה", ותסמיניה עשויים להיות קשים מאוד, ולעתים לגרום גם למוות כתוצאה מהלם של הגוף. לכן, חשוב לבצע תהליך של גמילה איטית ומבוקרת, תחת פיקוח רפואי מתאים.

תלות פסיכולוגית-נפשית
מלבד התלות הפיזית המתפתחת עם הזמן בשימוש בחומרים שונים, אצל מכורים רבים ישנה גם (או רק) תלות פסיכולוגית. תלות זו מתבססת על תשוקה נפשית חזקה ביותר לפעולה מסוימת או צריכת סם כזה או אחר. פעילויות אלה משפיעות על האדם לטובה: הן משפרות את מצב הרוח וההרגשה הכללית, מפחיתות חרדות ומגבירות את הביטחון העצמי ותחושת השלמות, מחזקת את התפישה החושית של הסובב וגורמת להזיות נעימות ותחושות פיזיות של ניתוק וריחוף. כל אלה, הופכות את הסמים או הפעילויות הממכרות לנעימות בעבור האדם המכור, ומקשות את הפסקתן.

לרוב, מפריעות ההתמכרויות לשגרת החיים, בכך שהן דורשות משאבים הולכים וגדלים בין אם אלו משאבים כספיים (למימון הסמים או כספי ההימורים, לדוגמה), משאבים פיזיים, או משאבים נפשיים. הן דורשות מהאדם המכור להשקיע יותר ויותר זמן בהתמכרות, ולעתים משתנים סדרי העדיפויות של המכור, והוא מקדיש חלק ניכר מזמנו וכוחו בהשגה של סמים או בעשיית פעולות אליהן הוא מכור.

סכנות ההתמכרות
במקרים רבים ההתמכרויות הופכות עד מהרה למרכז חייו של האדם, והן הראשונות בחשיבותן באורחות חייו. אנשים המכורים לסמים מוצאים עצמם נקלעים למצבים מסוכנים, מבזבזים כספים רבים ולעתים גם נאלצים לגנוב כדי להמשיך ולצרוך את הסמים, כך שמשתמשי סמים רבים נקלעים למעגלי אלימות וגורמים עבריניים המנצלים זאת. במקביל, הסמים מצמצמים את האפשרויות החברתיות של המכור: הם מכלים חלק ניכר מזמנו, ומקשים עליו לקיים קשרים חברתיים נאותים.

התמכרות לסמים מסבה נזק גופני קשה. אלכוהול, סמים, תרופות וכימיקלים אחרים משפיעים באופן שונה על מערכות הגוף, ובמינונים עודפים הם גורמים לנזקים עצומים לכבד, לריאות, למערכת הדם, ולמערכות פיזיולוגיות נוספות.

אלכוהול ידוע בהשפעתו על הכבד, הוא מעלה את הסיכוי לחלות בדלקת של הכבד, צמקת ואף סרטן. שימוש ממושך באלכוהול גורם לאנמיה, מחלת עור, שלשול ודיכאון. הוא גורם לדלקת של הוושט והקיבה, יוצר כיבים במערכת העיכול ומגביר את הסיכוי לחלות בסרטן של מערכת העיכול. הוא גורם להפרעות מקצב, כשלון לב, לחץ דם גבוה וטרשת עורקים. מבחינה נוירולוגית, פוגעת צריכת האלכוהול הממושכת על מערכת העצבים והמוח: רמת הקואורדינציה יורדת, ההתמצאות במרחב נפגמת, וכך גם הזיכרון לטווח קצר. אופייניות תופעות פסיכוטיות שונות ותגובות נפשיות קיצוניות, לצד פגיעה בעצבי הידיים והרגליים עד כדי אובדן שליטה.

סמים נרקוטיים גורמים לנזקים חמורים ביותר לכלל מערכות הגוף. בשלב הראשון הם גורמים לעצירות, קשיי ראייה, קצב לב איטי, נשימה שטחית ועייפות תמידית. הזרקת סמים לאורך זמן גורמת לנזקים רבים לעור (דלקות מקומיות וזיהומים), לוורידים אליהם מזריקים (בצקות, הצטלקות), ועשויה להוביל להעברת מחלות זיהומיות קשות כמו HIV, דלקת כבד נגיפית, ועוד, בשל שימוש במחטים לא מחוטאות. הזרקה גורמת גם לזיהומים עוריים נוספים, כמו מורסות ובצקות דלקתיות, להגברת הסיכוי ללקות בקרישי דם ומחלות של בלוטות הלימפה.

סמים הנלקחים בבליעה גורמים לכיבים ורגישות גוברת לזיהומים במערכת העיכול, ומגבירים משמעותית את הסיכון ללקות בסרטן של מערכת העיכול: הוושט והקיבה. התמכרות לתרופות נוגדות חרדה אופיינית אף היא, והיא גורמת לאובדן זיכרון, בלבול, בליעת מילים, דיבור לקוי, עייפות כרונית, עכירות מחשבתית והתנהגות טורדנית-כפייתית.

אצל צעירים ובני נוער נהוג למצוא התמכרות ל"סמי שאיפה" המצויים בתכשירים ביתיים נפוצים, דוגמת תרסיסי צבע ושיער, דאודורנטים, מטהרי אוויר, דבקים, גז צחוק, ולאחרונה גם גז מזגנים, שגרם לפגיעות קטלניות אצל צעירים ששאפו אותו בגגות הבתים. חומרים אלה הם מסוכנים במיוחד, משום שהם גורמים להחנקת ודיכוי נשימה, היעדר חמצן, והפרעות במקצב הלב.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...