צילום אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: Dave Herholz, Flickr.
עוד בסיפורים אישיים
 >  >  > 

בולשיט שמתנגדי הפונדקאות אומרים

מ"ילד חייב דמות אם" ועד "זה ניצול קפיטליסטי של נשים" - הנה מצעד מייצג של הטיעונים המופרכים שמתנגדי הפונדקאות אומרים, לרוב על רקע הומופוביה, בורות, או סתם טימטום / טור אישי

בטור הקודם סיכמנו שמותר לי לרצות ילד משלי, בלי הורות משותפת ובלי אימוץ. אבל אם החלק הקודם עסק בזכות שלי לרצות, הפרק הזה יעסוק באיך אני יכול לממש את זה. או, אם לדייק, בשאלה הטעונה שעומדת על סדר יומה של הקהילה: האם מימוש הרצון המאוד חזק שלי בילד ביולוגי בפונדקאות, גורר פגיעה לא הוגנת במישהו אחר?

מבחינתי אפשר להגיד "לא", ולסגור את הסיפור. אבל הרבה אנשים שטוענים שדווקא כן, שימוש בפונדקאות פוגע במלא אנשים בדרך, אז בואו נעבור על הטיעונים שלהם ונראה למה אני ממש לא חושב ככה.

לפני שנתחיל לדבר על הפונדקאית (אל תדאגו, נחזור אליה), יש אנשים שמתנגדים לעצם הרעיון ששני גברים (או אחד) יגדלו ילד לבדם. עירית לינור עשתה בזמנו רעש כשביקשה לא לשלול מילד את דמות האם שלו. שמעו, על דבר אחד אני לא יכול להתווכח, ילד שיגדל איתי כאבא, לבד או עם עוד אבא, יצא דפוק לגמרי. אני אדרוש ממנו הרבה, אני אדחף אותו קדימה, הוא יצטרך להיות הכי טוב בכל דבר שהוא רוצה לעשות.  אני ארצה שהוא ישחה וינגן על גיטרה ויהיה הכי חכם בכיתה ואלמד אותו איזה ארבע שפות. אה, רגע, דמות אם? לא, הילד שלי יצא דפוק בלי קשר לדמות אם.

כל ההורים גרועים בדרכם

איזה ילד לא יוצא דפוק, תגידו לי? איזה הורים לא דופקים את הילד שלהם? והילדה של עירית לינור, מה הסיכויים שהיא לא תהיה דפוקה? היא הבת של עירית לינור, למען השם. ומה עם ילדים שקראו לבן שלהם ״לירי״? זה בסדר? ובכלל, מישהו הצליח להבין איך מגדלים ילד? למי יש שמץ של מושג מה אפשר לעשות ולא לעשות כדי שהילד יגדל כמו שצריך? מישהו התקרב אי פעם באמת לדעת, אפילו קצת, איך המעשים שלו ישפיעו על הילד? לא אני ולא אתם ולא אף אחד יודע באמת מה טוב לילד. כל הילדים דפוקים ואיכשהו האנושות שורדת. זה הקטע שלה. אז גם שלי יהיה דפוק. אם זה מעודד אתכם, אני אדפוק אותו כל כך הרבה עם האופי הדבילי שלי, שהוא יוכל לממן שלושה פסיכולוגים במשרה מלאה בלי להזכיר אפילו את דמות האם החסרה שלו.

אז אנשים פחות הומופובים אומרים שהם סבבה עם הורה הומו, אבל לא עם מה שצריך בשביל זה - פונדקאית. או כמו שהפמיניסטיות מעדיפות לקרוא לה, כדי לזעזע אותנו ״תנור״. אבל למה שנעצור עם הדמגוגיה שם? בואו נקרא לעוזרת הבית שלנו ״מטאטא״, למישהי שמבשלת ״מקרר״ ולמאמנת בחדר הכושר ״חבל קפיצה״. הרי הן כולן רק כלי שמשמש את החברה הקפיטליסטית הבזויה. הן עוד כלי במערכת שאנשים משום מה כל כך מתביישים בה - אנשים עושים דברים בשביל כסף.

ואל תיתממו, גם עם הגוף שלהם אנשים עושים דברים בשביל כסף. ואני לא מדבר רק על זונות. מה, ספורטאים לא מנצלים את הגוף שלהם? דוגמניות? לולייני קרקס? רקדנים? תחשבו כמה שעות צריך רקדן להשקיע בגוף שלו כל יום, כדי להביא אותו לסטנדרטים שהם ללא ספק לא טבעיים, רק כדי שאנחנו נוכל, חזירים קפיטליסטים שכמונו, לצפות בו ולהנות.

זו לא אפלייה: זה קטע של כסף

ואז עולה הטיעון הבא, שזו אפלייה של "אלו שיש להם". שהוא טיעון דבילי עוד יותר מהטיעון הקודם. זו לא אפלייה, זה הקטע של כסף. מי שיש לו אותו, עושה איתו דברים. ואל תגידו שתינוק צריך להיות זכות שלא עולה כסף. היום את רוב הכסף בחיים שלכם תוציאו על עצם זה שיהיה לכם מקום לחיות בו (מה שנקרא "דירה"), שזה נראה לי זכות בסיסית הרבה יותר. תאמינו לי, הייתי מעדיף לא להוציא מאות אלפי דולרים על תהליך כזה, אבל בואו לא נעמיד פנים שאנחנו תומכים בזכויות בסיסיות חינם לכל מי שרק רוצה. אם אנחנו בסדר עם זה ש"מי שיש לו" לא צריך לשלם על מקום לחיות בו, אבל "מי שאין לו" כן, אז גם לשלם על ילד זה משהו שאנחנו, כחברה, יכולים לקבל.

אני לא מטומטם לגמרי, ברור לי שלהכנס להריון זה לא כמו כל עבודה משרדית, אבל בינינו? אני בכלל לא בטוח שזה יותר גרוע. הרי אישה בהריון עדיין פנויה לעשות רוב היום דברים שהיא רוצה. ונכון, מדובר על אי-נוחות די גדולה, אפילו על בעסה די רצינית לפעמים, אבל בסופו של דבר היא מקבלת עליה בוכטה של כסף. אפשר לקרוא לזה ניצול, אבל לי נראה שזה דווקא די משתלם. ורק אל תגידו שהיא עושה את זה רק כי היא חייבת, כאילו עובד זבל היה נהנה לחפור כל היום בחרא אם הוא לא היה צריך את הכסף הזה.

סכנת חיים ושמה הריון

ואז תמיד מגיע הטיעון הבא, שעל הריון אסור לשלם כי זה לא סתם אי נוחות, אלא ממש סכנת חיים. כי האישה שעוברת אותו מקבלת רעלת הריון וצניחת רחם ועוד שלל הפתעות. אין מה לומר, זה באמת תהליך איום ונורא. אין שום ספק שאף אישה לא תביא על עצמה דבר כזה מרצון לעולם, נכון? מזל שהמין האנושי לא תלוי בהמשך של הזוועה מגדילת הציצים הזאת. השתגעתם לגמרי?! איך אפשר להציג משהו שאמא של כל גבר ואישה משחר האנושות עברה כ"חוויה מסוכנת שאסור לתת לאישה לעבור"? אני לא עוצם עיניים, ברור שלהריון יש השלכות על גוף האישה, אבל נראה לי שלא צריך להיות דוקטור לביולוגיה כדי להבין שגוף האישה פחות או יותר נועד לעמוד בהן. אם זה כל כך נורא, בואו נשקיע את כל מאמצי המדע כדי שנוכל לגדל תינוק מחוץ לרחם, כדי שנשים יפסיקו כבר לסבול ולסכן את עצמן בתהליך הזה.

ואז יגידו שזה לא אותו דבר, כי אם היא אמא נכנסת להריון באופן "טבעי" אז ברור שזה בסדר, כי אז היא שומרת על הילד בסוף. ופה כבר מדובר בציניות לשמה. כי הם נורא אוהבים לדבר על "מסחור" ו"חזירות קפיטליסטית" כאילו אנחנו מסתכלים על הילדים כאיזה סחורה שקונים, אבל להגיד "את סובלת תשעה חודשים, אבל אז יש לך פרס ניחומים של תינוק, אז זה בסדר", זה לא ציני. זה בסדר. זה פמיניסטי.

ואז עומדים האנשים, מגמגמים קצת, מנסים להסביר לי את הקטע הזה שאני פשוט לא מבין. שזה פשוט לא ככה, שאי אפשר לשלם למישהי בשביל הריון פשוט כי אי אפשר, כי זה הריון, ותינוק, וקשה, ופשוט לא. ונגד הטיעון הזה באמת אין לי מה להגיד, כי הוא בעצמו לא אומר כלום. זה מה שאומרים אנשים שאין להם סיבה, הם פשוט לא רוצים שהדברים יעבדו אחרת ממה שהם מכירים. אז יש לי חדשות בשבילכם, חבר'ה, אני עובד אחרת ממה שאתם מכירים. אולי זה לא נראה לכם הכי טוב, אבל בינינו? זה לא שהשיטה שלכם עד עכשיו כזאת מוצלחת.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...