פעיל קהילה שנדקר בשבדיה
שון שתק, פעיל הקהילה שנדקר בשבדיה. צילום: פייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

שבדיה: פעיל נגד הומופוביה הותקף, מצבו קריטי

אוהד כדורגל שהקים ארגון נגד הומופוביה במגרשים הותקף על ידי קבוצה ימנית-פאשיסטית, ואושפז בבית החולים במצב קריטי. אלפים הפגינו בשבדיה וקראו לממשל לפעול נגד קבוצות קיצוניות ואלימות

ביום שבת האחרון, לאחר מצעד יום האישה הבינלאומי שנערך בעיר מאלמה בשבדיה, הותקפו מספר פעילים נגד הומופוביה ולקידום זכויות האישה בידי חבורה של בריוני ימין חמושים בסכינים. אחד הפעילים, שון שתק, אוהד כדורגל בן 25 שנמנה על מקימי ארגון "אוהדים נגד הומופוביה במגרשים" נדקר ופונה לבית החולים במצב קריטי.

שתק הוא דמות בולטת בסצינה האנטי-פאשיסטית במאלמה, ובארגון האולטראס של העיר (אולטראס-ארגון אוהדים "שרופים" ביציעים). בשנים האחרונות, הוא לקח חלק בביעור ההומופוביה ממגרשי הכדורגל, ובמאבק מתמיד בגילויי גזענות בעיר. לאחר התקיפה, הארגון הוציא הודעה שמגנה את גרסת הימין קיצוני בדבר "הגנה עצמית", ומצהירה כי "היציעים שלנו הם מקום קהילתי וכל אדם עם לב כחול יהיה מבורך בהם. לעולם לא נקבל גזענות או נאציזם, בקבוצה שלנו או בעיר שלנו".

מאלמה מתמודדת בשנים האחרונות עם אתגרים חברתיים רבים. היא אחת הערים הצעירות-דמוגרפית בשבדיה, כאשר כמחצית מהאוכלוסייה מתחת לגיל 35. בו זמן, העיר קלטה מספר רב של מהגרים מאירופה וממערב אסיה, כך שיציבותה החברתית עדיין לא הושגה במלאה. בשנות התשעים ידעה העיר אבטלה מהגבוהות בשבדיה, ורק בשנים האחרונות מצבה החל להשתפר. מתוך מציאות חיים מורכבת זאת, מנסות תדיר קבוצות ימין קיצוני פאשיסטיות להגדיל את כוחן בעיר, השלישית בגודלה בשבדיה.

הקבוצה שתקפה את שתק וחבריו, מונה פעילים של מפלגת הימין Svp. חלקם חזרו מביקור באוקראינה, שם תמכו באלימות של מפלגת סבובודה הקיצונית. אל מול האלימות והשנאה, החל גל של סולידריות מפעילי שמאל, להט"ב ואוהדי כדורגל ברחבי הרשת. בימים שלאחר הדקירה נערכו בשבדיה הפגנות אלפים בדרישה לפעולות קונקרטיות של הממשל מול הימין הקיצוני.

אם גם אתם רוצים לעזור - צלמו עם מסר של החלמה לשון, ותייגו #kämpashowan, ברשתות החברתיות.

הביא לפרסום: אמנון ברונפלד-שטיין.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...