יעל גרמן. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ועדת השרים אישרה את חוק הפונדקאות לגייז בישראל

ועדת השרים אישרה את הצעת החוק הממשלתית של שרת הבריאות, יעל גרמן. לפי החוק החדש יוכלו זוגות חד-מיניים להיעזר בשירותיהן של פונדקאיות בישראל, ובכך מקל משמעותית על האפשרות להקים משפחה גאה. בקרוב יובא החוק להצבעה בכנסת

ועדת השרים אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של שרת הבריאות, יעל גרמן, המתירה לזוגות חד-מיניים להיעזר בשירותי פונדקאות בישראל. ההצעה עברה ברוב של 7 מול 5 מתנגדים. לאחר הדיון בערעור שצפויים להגיש המתנגדים ובראשם אנשי "הבית היהודי" ו"ישראל ביתנו", תובא הצעת החוק להצבעה בכנסת. 

על פי ההצעה, יוכלו בני זוג מאותו המין לבצע פונדקאות בישראל, מבלי לעבור תהליך מתיש, יקר ומסובך בחו"ל. ההצעה באה על רקע מאבק ממושך של זוגות הומואים שנתקעו בתאילנד בשל כשלים ביורוקרטיים, ולא יכלו לחזור לישראל עם ילדיהם. הדבר העלה לסדר היום את הצורך בפתרון הוגן ושוויוני לזוגות חד-מיניים, שייאפשר להקים משפחה מבלי להיתקל בחומות ומכשולים פיננסיים ומנהלתיים רבים.

נוסח החוק החדש גובש בהמלצת ועדת מור יוסף, שהמליץ לאפשר לגברים ונשים שאינם נשואים, וכן לזוגות חד-מיניים, להיעזר בפונדקאות בישראל באופן המשווה את זכויותיהם לאלו של הטרוסקסואלים נשואים. במידה והחוק יעבור בהצבעה בכנסת, הוא ייאפשר לזוגות גאים לפנות לפונדקאיות ישראליות, שעל פי ההערכות יקבלו סכום שנע בין 200 ל-250 אלף שקלים עבור ההריון.

חוק הפונדקאות שנחקק בשנות ה-90 לא הכיר בזוגות חד-מיניים והנכיח אפליה בין זוגות הטרוסקסואלים לזוגות גאים או יחידים שביקשו לבצע הליכי פונדקאות בארץ. הצעת החוק החדשה מעדכנת את החוק הקיים, ומתאימה אותו לשינויים החברתיים ובראשם ההכרה במודלים משפחתיים נוספים על המשפחה ההטרו-נורמטיבית. 

עוד מתקנת הצעת החוק את המגבלות על נשים שביקשו להיות פונדקאיות, ומתירה גם לנשים נשואות, להן ילד אחד, להיות פונדקאיות. הדבר צפוי להגדיל את מספר הנשים המציעות שירותי פונדקאות עבור זוגות חד-מיניים ויחידים.

הקלה נוספת שייאפשר החוק, אם וכאשר יעבור, היא בכך שהפונדקאות בארץ תתנהל תחת כיסוי הביטוח הרפואי ותהיה זולה משמעותית מפונדקאות חו"ל היקרה מאוד. הדבר ייאפשר לזוגות גאים להביא יותר מילד אחד, ויפתור את המצב האבסורדי לפיו זוגות צריכים לממן מכיסם בדיקות רפואיות יקרות בחו"ל, הניתנות לזוגות הטרוסקסואלים במחירים מסובסדים ואף בחינם במסגרת הכיסוי הרפואי החוקי.

כפי הנראה החוק צפוי לעבור בכנסת, לא בלי התנגדויות, ולכשיעבור הוא יחולל שינוי משמעותי באופן בו מקימים זוגות גאים תאים משפחתיים חדשים. למרות שעדיין מוקדם להכתיר את המהלך של גרמן כהצלחה, ללא ספק מדובר בצעד מבטיח עבור הקהילה הגאה, שבא לסיים שנים של אפלייה ואי-שוויון בגישה לשירותי פונדקאות ושירותים רפואיים הנלווים לו.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...