דימיטרי קיסיליוב. צילום: יוטיוב.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הפגנה מול בית הנשיא בירושלים: "מדוע פרס נפגש עם מסית הומופוב?"

הבוקר נפגש נשיא המדינה, שמעון פרס, עם ראש סוכנות הידיעות הזרה ברוסיה, דימיטרי קיסיליוב. קיסיליוב נחשב יד ימינו של פוטין והוא נודע באמירותיו ההומופוביות הקשות ודברי ההסתה לאלימות כלפי להט"בים במדינה. "הנשיא פרס מדבר בעד הקהילה, אך המעשים שלו מעידים אחרת", אמרו המפגינים. ביום שישי הקרוב: הפגנה בת"א נגד האולימפיאדה בסוצ'י

הבוקר הפגינו פעילי מרצ ולהט"ב ירושלמים מול בית הנשיא בעיר, בעת שהתרחש בו ביקור של דימיטרי קיסיליוב הרוסי. קיסליוב מונה לאחרונה על ידי פוטין לראש סוכנות הידיעות הזרה שבשליטת הממשלה, והוא נודע באמירותיו ההומופוביות הקשות. "יש לאסור על ההומואים לתרום דם ואיברים. במקרה של תאונה, את הלבבות שלהם יש לקבור או לשרוף", הוא רק אחד ממשפטיו מעוררי החלחלה.

ההפגנה אורגנה על ידי פורום דוברי/ות הרוסית במרצ בשיתוף עם פורום גאות, וכחלק מהיום הבינלאומי כנגד הומופוביה ברוסיה אותו יזם ארגון All Out. במהלך יום רביעי יערכו הפגנות במספר ערים ברחבי העולם בדרישה מנותנות החסות לאולימפיאדת סוצ'י המתקרבת, כדוגמת מקדונלדס, קוקה קולה ונוספות, לפרסם בפומבי עמדה נחרצת בעד זכויות להט"ב במדינה. זאת בדרישה לשימוש "בסעיף 6" (P6) של הצ'רטר האולימפי, הקורא ליישם אי אפלייה מהותית בין משתתפי האולימפיאדה וצופיה.

ההפגנה בירושלים. צילום: תומר שמש

יו"ר פורום גאות במרצ, דרור מזרחי, אמר היום ש"המשטר ברוסיה רודף להט"ב בצורה אלימה, ומתנכל לציבור שלם במסגרת מדיניות הומופובית מוצהרת. אנו מצפים מהנשיא פרס, שרק לאחרונה יצא באמירות ידידותיות לקהילה הגאה, לא להסתפק באמירות, אלא גם במעשים, ולגנות את המשטר ברוסיה, לא כל שכן להוקיע את מי שמילותיהם והסתתם ההומופובית מלבה את השנאה, כמו דימיטרי קיסיליוב."

מזרחי הוסיף עוד ש"ההפגנה הבוקר באה להעביר מסר תקיף וברור שלא נשתוק לנוכח האלימות הממוסדת נגד הציבור הגאה ברוסיה, ובכל הזדמנות שתהיה נשמיע קול מחאה על כך". 

צילום: תומר שמש

מוקדם יותר השבוע פנה ח"כ ניצן הורוביץ לפרס, בבקשה למנוע את הביקור, אך הנשיא לא השיב לפנייתו. "אני פונה אליך בשם רבים מאוד בבקשה כי תימנע מלפגוש אדם המפיץ דברי שנאה והסתה חריפה לאלימות", כתב הורוביץ לנשיא. "זהו מר דימיטרי קיסליוב, מנכ״ל ״רוסיה היום״ - סוכנות הידיעות הממשלתית של רוסיה. אדם זה ידוע בעמדותיו הקיצוניות והבוטות נגד האופוזיציה וקהילת הלהט״ב ברוסיה. כך למשל אמר קיסיליוב בטלוויזיה הממלכתית של רוסיה את הדברים הבאים: ״לא מספיק לקנוס הומוסקסואלים על תעמולה הומוסקסואלית בקרב בני נוער... במקרה של תאונת דרכים יש לקבור את הלב שלהם באדמה או לשרוף, כי הוא לא ראוי לשמש להמשך חיים של מישהו".

"דברי בלע מעין אלה מלבים גל הסתה מחריד נגד קהילת הלהט״ב ברוסיה העוברת ימים מרים", הוסיף הורוביץ. "האלימות היא חזיון נפרץ, עד כדי מעשי רצח. הדברים מעוררים גל גדול של התגייסות בעולם נגד התופעות האלה ברוסיה. ואנחנו אומרים: אין לחלוק כבוד למי שמפיץ שנאה ואין לקבלו בבית נשיא ישראל. חזקה עליך, כבוד הנשיא, שאתה מבין ומודע היטב לחומרת העניין. כפי שאתה עצמך אמרת בנאומך החשוב בעצרת הזיכרון לרצח בבר-נוער בתל אביב כי השנאה וההסתה מובילים לאלימות ועלינו ללחום בה בכל מקום ובכל זמן. ״לחופש נולדנו ובחופש נחיה״, אמרת אז בכיכר רבין, ואנו נושאים עינינו אליך גם בעניין חמור זה".

כאמור, בלשכת הנשיא לא הגיבו לדברים והביקור נערך כמתוכנן.

בוואלה! ברנז'ה דווח כי הנשיא פרס גינה באוזני אנשי התקשורת הזרים את גילויי ההומופוביה ברוסיה וקרא למתן שיוויון זכויות לחברי קהילת הלהט"ב. כתב המדור, דוד אברהם, שוחח עם מקור שנכח בפגישה, וציין כי "הנשיא ניצל את הפגישה כדי להביע עמדות נחרצות וברורת וחד משמעיות בעד דמוקרטיזציה, חופש הביטוי, וזכויות הפרט בארץ ובעולם".

כתב GoGay מוסיף:

ביום שישי הקרוב הקרוב נפתחת אולימפיאדת חורף סוצ׳ 2014 על רקע הפרות בוטות של זכויות להט״ב וזכויות אדם באשר הוא ברוסיה. בהפגנה שתיערך ב-7/2 מול שגרירות רוסיה בת"א, ברחוב הירקון 120 בשעה 12:00, צפוייה הקהילה הישראלית להביע מחאה על המשחקים האולימפיים בצל הלהט"בפוביה הקשה והפגיעה בזכויות הקהילה במדינה. 

גילוי נאות- אמנון ברונפלד שטיין הינו חבר פורום גאות במרצ

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...