עורך דין דורון רפואה. 
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

איפה הילד

בית המשפט נוטה לתת משמורת מלאה להורה הביולוגי של הילד, ולא פעם הדבר פוגע בצד השני, במקרה של פרידה או מחלוקת על הסדרי ראייה. עו"ד דורון רפואה מסביר על הצעדים המשפטיים שכדאי לקחת בחשבון כאשר מקימים משפחה גאה בישראל

ברוב המקרים, מאוד ברור מה קורה כאשר זוג מתגרש: הסדרי הראייה נקבעים בין שני ההורים וזאת לפי החלטתם או החלטת בית המשפט. אין עוררין על כך שהילד מבחינה ביולוגית הוא של האב והאם והאחריות היא משותפת.

אך מה קורה כאשר מדובר בזוג חד מיני כאשר אחד מההורים אינו ההורה הביולוגי?

סוגיית מעמד הילדים מהותית בקרב זוגות חד מיניים כי רק אחד מבני הזוג הינו ההורה הביולוגי ואילו השני אינו בעל זכויות משפטיות, כל עוד לא אימץ את הילד. לכן נשאלת השאלה כיצד קובעים את הסדרי הראייה אצל בני זוג בני אותו המין. עוד שאלה שעולה לא פעם, היא האם חלה חובה על ההורה שאינו ההורה הביולוגי להישאר בקשר ולדאוג לילד, בין אם אימץ אותו, ובין אם לאו?

חשוב לציין, כיום מבחינה חוקית, נטיית בית המשפט הנה לתת משמורת מלאה להורה הביולוגי של הילד.

סוגיית הסדרי הראיה לילדים הופכת להיות מורכבת יותר כאשר יש עניין ליותר משני הורים. לדוגמא: כאשר ההורים הביולוגים מקיימים כל אחד זוגיות חד-מינית ונקשרו בחוזה לשם הבאת ילד משותף לעולם. לצערנו, החוק לא תמיד יהיה לטובת הילד, וזאת לאור העובדה כי על פי החוק ישנה עדיפות משמעותית להורה הביולוגי. 

השאלה שעומדת על הפרק בעת קביעת הסדרי הראיה, הינה מה מעמדו של בן זוג לשעבר של ההורה הביולוגי, אשר חסר את הקרבה הביולוגית לקטין, כאשר הוא חסר מעמד משפטי, מכוח הסכם חיים משותפים או כאפוטרופוס נוסף?

שאלה זאת יש לבחון בראי סעיף 68 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב - 1962. בהיות "צד מעוניין" שלמרות שאינו ביולוגי אך גידל את הקטין, טיפל בו, ודאג לסיפוק צרכיו, משמשים לו כאב או אם אוהבים ומסורים. במקרה זה, יכול בית המשפט לשקול את העניין ולדון בנושא. 

למעשה, ההלכה כיום היא ש"חובתו של ביהמ"ש לבחון ולבדוק את טובתם של קטינים שעניינים מועלה בפני ביהמ"ש, ואין ביהמ"ש מוגבל במסגרות ובראיות שהצדדים מביאים לפניו".

ההמלצה: לכתוב חוזה ולאשרו בבימ"ש

ההמלצה כיום לזוגות חד מיניים המעוניינים בילד ביחד, היא לערוך הסכם אשר מעגן את טובת הילד גם בזוגיות וגם במקרה של פרידה וכך בעצם להיות מוכנים לכלל האופציות. ידוע כי הסכם שכזה מכיל בתוכו המון חששות ורגשות, שהרי חותמים עליו בשלב שבו האהבה פורחת והסוף אינו נראה באופק. אך כאשר יש הסכם המעגן את הזכויות של שני הצדדים בנוגע לילד - גם הורה שאינו ההורה הביולוגי יכול לקבל זכויות מקבילות. חשוב לציין, כי בעבר כבר הוגשו לבתי המשפט מקרים של בני זוג אשר תבעו זכויות בעניין הסדרי ראייה לאחר פרידה וזאת ללא הסכם חתום בכתב, דבר אשר מקשה על קבלת זכויות לבן הזוג שאינו ההורה הביולוגי. 

במסגרת ההסכם יש לעגן סעיפים והתחייבויות בהתייחס למה נכון לילדים שלכם במקרה של פרידה ומה יטיב עימם. למרות שאלו הם הסעיפים שבית המשפט אינו מחויב לקבל או לאשר, הם מגלמים את רצון בני הזוג ויכולים להוות שיקול להחלטת בית המשפט.  חשוב לציין כי בתי המשפט מחויבים לראות את טובת הילד לנגד עיניהם ולא תמיד משלימים עם הסכמים מהעבר, גם אם גובשו בהסכמה בין ההורים.

אם החלטתם לערוך הסכם כדאי לאשרו בבית המשפט לענייני משפחה. זאת על מנת שההסכם יהיה בעל תוקף חוקי ומשפטי ויהיה מחייב לעתיד במקרה של פרידה ומחלוקות. 

עו"ד ונוטריון דורון רפואה הוא מתמחה בתחום דיני המשפחה והמקרקעין.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...