דגל אזרבייג'ן. צילום: ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אזרבייג'ן: התאבדות, רדיפה והתעללות בלהט"בים

פעיל מרכזי בקהילת הלהט"ב במדינה השמרנית תלה את עצמו למוות על דגל גאווה, וחבריו ירדו למחתרת מחשש להתנכלות מצד השלטונות. המצב במדינה הסובייטית לשעבר ממשיך להדרדר, ולהט"בים מקומיים חוששים: "הקבלה שלנו עומדת על אפס אחוז, אין סיכוי לחיים גאים וחופשיים כאן"

לפני מספר שבועות איסא שאמארלי, אחד ממובילי קהילת הלהט"ב באזרבייג'ן, שם קץ לחייו כשתלה את עצמו על דגל גאווה. במותו, ביקש להביא שאמארלי בן ה-20 מסר לעולם כולו, ולספר את הקושי העצום שחווים לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים באזרבייג'ן השמרנית. למרבה הצער, המסר לא עבר, ולהוציא מספר דיווחים בתקשורת על התאבדותו של הצעיר, לא חל כל שינוי ביחס העולם ללחץ המופעל על להט"בים במדינה, ומצבם, על פי דיווחים המגיעים מחברי קהילה החיים במחתרת, רק הולך ומחריף.

אזרבייג'ן חווה תקופה ארוכה של שחיקה הולכת וגוברת בזכויות להט"בים וביחס לחברי הקהילה. מותו של שאמארלי בא לאחר אחרי חודשים רבים של תעמולה הומופובית, העברתם של חוקים הומופובים, דיון ציבורי על הוצאת "לסביות" מהחוק ומניעת העברתו של חוק למען נישואים חד-מיניים. התאבדותו שמה קץ להתארגנות חצי-פומבית שהוא עמד בראשה, כשניסה להקים את ארגו "אזאד" (חופש). 

ערבי מפגש, סרטים ותחנת רדיו

שאמארלי היה אחראי על אירגון ערבי סרטים גאים לקהילה בבאקו ואף החל לעבוד על הפעלתה של תחנת רדיו גאה באזרבייג'ן, ולא חשש להיחשף כאשר היה צורך בכך. מכריו, שהוכו בהלם בעקבות התאבדותו, סיפרו על כך שהוא היה אחד האנשים היותר פעילים למען הקהילה, ותמיד אמר שהוא יודע שייתכן שיהיה עליו לשלם מחיר אישי כבד על מעשיו. 

"איסא היה מאוד גאה להיות הומו מוצהר, הוא כתב שהוא הרגיש שזה כמו תג, לפעמים פשוטו כמשמעו, ושום דבר לא גרם לו לחייך יותר מאשר כאשר חינך אנשים על זכויותיה של קהילת הלהט"ב. הוא התנגד לשנאה מכל סוג, ופעל רבות כדי להביא לקירוב לבבות ולצמצום הפערים בין מגזרים שונים", סיפר אחד מחבריו של שאמארלי, שהתראיין באופן אנונימי לתנועת זכויות האזרח החדשה שחשפה את מקרה המוות. 

"לפעמים, אני חושב שהוא בא לעולם הזה בכדי לעזור לאנשים ולתת להם תמיכה ולעודד אותם", אמר חבר נוסף שלו, אף הוא הומוסקסואל שביקש להישאר בעילום שם. "איסא היה האיש המרכזי שפעל כדי לעורר מודעות כלפי זכויות קהילת הלהט"ב במדינה. ההתאבדות שלו הייתה שוק עבורי, לעולם לא דמיינתי שהוא יוכל לעשות כזה מעשה. באזרבייג'ן קבלה של חברי קהילת הלהט"ב עומדת על 0%".

לפני שהתאבד, פרסם שאמארלי פוסט אחרון בפרופיל הפייסבוק שלו. "אני עוזב אתכם, אלוהים יברך את כולכם. המדינה הזאת והעולם הזה אינם בשבילי. אני הולך להיות שמח עכשיו. אימרו לאימי שאהבתי אותה מאוד. אני מאשים את כולכם במותי. העולם הזה לא צבעוני מספיק לצבעים שלי. היה שלום", כתב.

עויינות מצד בני המשפחה, התעללות מצד גופים הומופוביים בחסות השלטונות

ללא ספק הקושי העיקרי של הצעיר בן ה-20, היה ביחסים הטעונים עם בני משפחתו, שסירבו לקבל את נטייתו המינית. וואגאר אדיגוזאלוב, פעיל קהילתי שעבד בעבר עם שאמארלי באירגון אזאד להט"ב, הסיבה העיקרית למותו של שאמארלי נבעה מקשריו עם הקרובים אליו. "הסיבה העיקרית להתאבדותו נבעה מכיוון שהיו לו קשרים רעים מאוד עם משפחתו". 

בראיון שנתן לאתר חדשות "גיי סטאר" לפני כשנה, אמר שאמארלי ש"המשפחה שלי לעולם לא תוכל לקבל את נטייתי המינית, ולא תוכל להיות איתי בקשר בגלל מי ומה שאני". למרות שפסיכולוגים הסבירו למשפחתי את המשמעות של להיות הומו, הם עדיין קוראים לזה מחלה", הוא אמר.

למרות שהרקע האישי היה מניע עיקרי בהתאבדות של שאמארלי, רבים בקהילה המקומית באזרבייג'ן סבורים כי הופעל עליו לחץ נוסף, קשה ביותר, לרבות איומים והתעללות נפשית ואולי גם פיזית, מצד ארגונים הומופוביים הפועלים בחסות המדינה ובחלקם אף זוכים למימונה, על פי הדיווחים.

באזרבייג'ן, בדומה לרבות ממדינות ברית המועצות לשעבר, קיימות דעות קדומות ושליליות כלפי להט"בים. מדובר במדינה בעלת רוב מוסלמי, והמיקום שלה באמצע בין רוסיה ואיראן, גורמת לכך שמדיניות הפנים מבוססת במידה רבה על תגובה למדיניות של איראן ורוסיה כלפי חברי הקהילה. ברוח התעמולה האנטי-להט"בית הרוסית וחוקיה ההומופובים וניסיונותיה של קאזחסטאן להוציא אל מחוץ לחוק את ה"לסביזם", גם באזרבייג'ן נושבות רוחות קשות של להט"בפוביה כלפי חברי הקהילה. 

למעלה מחודש עבר מאז מותו של שאמארלי, ותנועת הלהט"ב באזרבייג'ן עדיין לא הצליחה להתאושש מהמכה הקשה. אובדן אחד הפעילים המרכזיים שהיה עמוד התווך בארגון פעילויות חברתיות וניהול קשרים בין אנשים וארגונים שונים, השפיע קשות על היחסים החברתיים בין להט"בים ודחק רבים לחיים במחתרת. "איסא היה טהור לב. כל פרוייקט, כל רעיון, כל צעד, כל שיחה, הוא ניגש אליה עם התלהבות שאין לה אח ורע", ספד לו חברו. "בדרכים רבות, איסא היה הקהילה הגאה באזרבייג'ן, ומותו היה מוות סימבולי למה שניסינו לקרוא לו קהילה גאה באזרבייג'ן". 

תרגום: אורון רז.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...